10 způsobů jak omezit chuť k jídlu a zhubnout

10 způsobů jak omezit chuť k jídlu a zhubnout

Na omezení chuti k jídlu je dobré snít třeba jablko. Nebo si dát pár kousků zeleniny – třeba mrkev.

Když se snažíte zhubnout, tak není nic horšího, než když vás neustále trápí pocit hladu, když máte neustále chuť něco sníst. Pokud pak těmto pocitům podlehnete, tak vaše snaha o zhubnutí bude zbytečná. Existuje ale několik efektivních způsobů, jak omezit chuť k jídlu, díky kterým se vám může podařit zhubnout snadněji.

Vůbec nejhorším způsobem, jak zhubnout, je částečné nebo úplné hladovění. Drastické omezení kalorického příjmu, může v mnoha případech vést i k vážným zdravotním komplikacím. Nezřídka se může rozvinout i anorexie nebo bulimie. Podobné hubnutí není ani trochu zdravé.

1. Jak omezit chuť k jídlu – jezte plnohodnotné jídlo

Možná jste se již setkali s termínem „prázdné kalorie“. Takto bývají označovány všechny potraviny a nápoje, které sice mají (i poměrně vysoký) obsah energie (kalorií), ale přitom současně obsahují jen minimum živin a výživných látek. Konzumace podobných potravin a pití takových nápojů, je úplně zbytečné. Obvykle u nich dochází ke krátkodobému, prudkému navýšení hladiny krevního cukru. Takže krátkodobě nebudete pociťovat hlad, nebo chuť na něco dalšího. Tato „špička“ ale rychle odezní, a už jen zanedlouho po takovém jídle bude zase cítit hlad.

Měli byste se snažit jíst potraviny s nízkým glykemickým indexem. Tyto potraviny tělo tráví delší dobu. A energie v nich obsažená, se uvolňuje postupně. Potraviny s nižším nebo nízkým glykemickým indexem vás tak zasytí na mnohem delší dobu.

Velmi dobré je si na snídani dát třeba ovesné vločky, nebo nějaké bílkoviny (třeba vejce nebo jogurt). Stejně tak můžete jíst i zdravé tuky, jako je olivový olej, avokádo apod. Na oběd nebo večeři si můžete dopřát některé potraviny s vyšším obsahem bílkovin, jako jsou třeba luštěniny. Nehýbejte se ani masu. Poměrně dietním zdrojem bílkovin a zdravých tuků, jsou třeba ryby nebo mořské plody. Nijak nevadí ani netučné drůbeží nebo kvalitní hovězí maso.

U pečiva a těstovin pak preferujte spíše celozrnné varianty. Pečivo a těstoviny z bílé mouky obsahují příliš mnoho jednoduchých cukrů a jejich glykemický index je tak poměrně vysoký. To platí i třeba pro rýži, kde je rozhodně vhodnější její tmavá varianta.

2. Jak omezit chuť k jídlu – jezte malé porce jídla několikrát za den

Abyste co nejvíce omezili pocity hladu a chuť k jídlu, pak je velmi důležité, aby vaše tělo mělo rovnoměrný a pravidelný přísun energie. Měli byste se tedy snažit jíst 5x denně menší porce jídla. Klasické rozložení jídel v průběhu dne by tak mělo zahrnovat snídani – dopolední svačinu – oběd – odpolední svačinu- večeři.

Cílem je, aby každé 2 – 3 hodiny dostalo vaše tělo menší porci nějakého jídla. A nemusí se jednat o nic velkého. Může to klidně být jen malý jogurt, pár kousků zeleniny nebo ovoce, nějaké ořechy či semínka apod.

3. Jak omezit chuť k jídlu – jezte v klidu a bez stresu

Je poměrně spolehlivě doloženo, že když jíte v klidu, a bez spěchání, tak ve výsledku sníte menší porci jídla než, když do sebe oběd či večeři jen v rychlosti „nahážete“. Snažte se, abyste si na každé jídlo vymezili dostatek času, kdy nebudete pod nějakým časovým tlakem.

Každé sousto byste měli pečlivě rozžvýkat. Lidské tělo funguje tak, že nějakou dobu trvá, než z žaludku doputuje do mozku informace o tom, že už jste sytí.

4. Jak omezit chuť k jídlu – pijte sklenici vody před jídlem

Vyzkoušejte před každým jídlem vypít sklenici vody. Tím si trochu zaplníte žaludek a sníte pak menší porci jídla.

Obecně byste se měli snažit dodržovat dostatečný pitný režim. Často se stává, že náš mozek chybně interpretuje signály, které dostává z těla. Někdy, když vás trápí pocit hladu, a vypijete sklenici vody, tak zjistíte, že to vlastně ani nebyl hlad, ale že jste měli jen žízeň.

5. Jak omezit chuť k jídlu – jezte hodně zeleniny a potravin s vyšším obsahem vlákniny

Pro omezení chuti k jídlu byste se měli snažit jíst pravidelně zeleninu nebo některé druhy ovoce. Potraviny s vyšším obsahem vlákniny (tedy většina ovoce a zeleniny, nebo i celozrnní potraviny), vás zasytí na mnohem delší dobu.

Na omezení chuti k jídlu je dobré snít třeba jablko. Nebo si dát pár kousků zeleniny – třeba mrkev. Obecně byste se měli snažit, aby alespoň jedno jídlo v průběhu dne bylo tvořeno převážně zeleninou.

6. Jak omezit chuť na sladké – jezte kvalitní čokoládu

Pokud se vám často stává, že vás „honí mlsná“ a vy máte nepřekonatelnou chuť na něco sladkého, pak si dejte několik dílků tmavé čokolády (optimálně s obsahem 70% kakaa). Uvidíte sami, že na rozdíl od mléčné čokolády, nebo jiných sladkostí, dokáže už jen malý kousek tmavé čokolády s vysokým obsahem kakaa, spolehlivě zahnat chuť na sladké.

7. Jak omezit chuť k jídlu – vyhýbejte se alkoholu

Nejenom, že nadměrná konzumace alkoholu neprospívá našemu zdraví, velká většina alkoholických nápojů je navíc vysoce kalorická. A jsou to jen prázdné kalorie. Alkohol navíc podporuje chuť k jídlu. Možná to sami znáte, že když na nějakém večírku popíjíte alkoholické nápoje, tak máte mnohem větší chuť něco mlsat, než jindy.

8. Jak omezit chuť k jídlu – dopřejte si dostatek spánku

Je celá řada studií, která potvrzuje, že lidé, kteří často ponocují, nebo lidé, kteří málo spí, mají častující tendence k přejídání. To je částečně dáno tím, že si tělo nemá šanci odpočinout a zregenerovat se během spánku. A na následnou únavu z nevyspání pak reaguje požadavky na vyšší přísun energie (jídla).

Měli byste se tedy snažit spát každý den 7 – 8 hodin. A měl by to být kvalitní, nepřerušovaný spánek – bez rušivých vlivů (světlo zvuky).

9. Jak omezit chuť k jídlu – nebuďte ve stresu

Stejně tak, jako nedostatek spánku způsobuje zbytečné přejídání, tak i stres vede k tomu, že máme tendenci jíst mnohem více. Snažte se tedy, abyste nebyli pod nějakým velkým tlakem. Je sice pravda že ne vždy se tomu dá zabránit, ale určitě se o to můžete snažit.

Můžete také provozovat různé aktivity, které snižují váš stres. Velmi vhodné je třeba pravidelné cvičení, běhání nebo jiná fyzická aktivita.

10. Jak omezit chuť k jídlu – vyhýbejte se nudě

Hodně lidí má také tendenci jíst, když se nudí. Snažte se být „zaneprázdnění“, věnovat se něčemu, co vás baví, najít si nějaké nové koníčky. A je celkem jedno, jestli to bude nějaký sport, nebo cvičení, nebo nějaká aktivita v domácnosti. Cokoliv, co vás bude bavit je lepší, než abyste seděli na gauči, koukali na nějakou „blbost“ v televizi, a při tom se cpali slanými brambůrky, nebo jinou „zdravou dobrotou“.

Ostatní čtenáři si prohlédli: