Jak zhubnout? Bez motivace a odhodlání to nepůjde

Jak zhubnout? Bez motivace a odhodlání to nepůjde

Stanovte si krátkodobé cíle. Například: „tento týden půjdu 3x cvičit, omezím se o 200 kilo kalorií denně a shodím půl kila“. Dosažení takového cíle pro vás bude mnohem snadnější.

Chcete zhubnout? Opravdu? Pak se podívejte co dělat, abyste se úspěšně vypořádali s jedním z největších problémů, který vás během hubnutí může potkat. Možná to znáte i z vlastní zkušenosti. A netýká se to jenom hubnutí, ale obecně téměř čehokoliv. Jak si udržet odhodlání a vytrvat? Co dělat abyste to po pár dnech nevzdali?

Kde vzít motivaci pro hubnutí a jak si ji udržet?

Důvody pro to, abyste začali hubnout, mohou být různé. Pro někoho to mohou být zdravotní důvody, jiný zase chce mít hezkou postavu a být „šik“. Jiná žena se může snažit zhubnout po porodu, aby si získala zpět svou původní postavu. A pro jiného může být důvodem pro hubnutí třeba jen to, že chce přejít na zdravější jídelníček, nebo si zlepšit fyzickou kondici.

Je v podstatě jedno, co je vaším důvodem, proč jste se rozhodli, že se sebou musíte začít něco dělat. Každý důvod je stejně dobrý. Důležité ale je, abyste na tento důvod nezapomínali. Pokud je vaším cílem získat štíhlou postavu, jakou jste měli před porodem, zkuste někde najít fotku z té doby (kdy jste měli takovou váhu / postavu o jakou nyní usilujete), a tu si vylepíte třeba na zrcadlo v koupelně, nebo prostě někam, kde ji budete mít často na očích. Důležité je nespouštět svůj cíle ze zřetele. Jakmile nebudete mít neustále na očích ten hlavní důvod, proč jste se do hubnutí pustili, vaše motivace se bude snižovat.

Motivace není jednorázové rozhodnutí, ale každodenní boj

Prvotní rozhodnutí začít konečně něco dělat, je bezesporu důležité. Zvlášť když to není jen takové to plané novoroční předsevzetí, na které už druhý den zapomenete nebo jen odložíte o „pár dní“. Pokud se vám podaří opravdu začít, je to velké plus, první úspěšný krok máte za sebou.

Rozhodně byste ale neměli polevit v pozornosti. Tím, že jste se rozhodli něco začít dělat – začít cvičit, nebo začít s dietou – určitě ještě nemáte vyhráno. Hodně lidí se totiž pustí do hubnutí (nebo i do jiných aktivit) s velkým počátečním nadšením. Jejich motivace jim ale vydrží jen pár dní. Zpravidla to bývá jen několik málo dní 3 – 14 dní. Jakmile se z toho začne stávat „rutina“, jejich prvotní motivace se začne vytrácet. A pak si dají „den, dva“ pauzu – vždyť si přece už úspěšně dokázali, že na to mají“. A takové pauzy se pak opakují čím dál tím častěji, nebo to rovnou skončí úplně.

Hubnutí – a není to jenom o hubnutí, ale i když se rozhodnete přestat kouřit, začít pravidelně běhat, začít se učit nějaký cizí jazyk nebo cokoliv jiného, co se neobejde bez patřičné dávky motivace – je především o tom, abyste stejnou motivaci, jakou máte první den, uměli najít každý den.

Dneska si dám pauzu, vždyť mi to tak krásně jde

Pokud jste začali hubnout nebo cvičit (nebo něco jiného), a napadla vás tato myšlenka, tak byste ji měli okamžitě zahnat, a doslova „zadupat do země“. Jakmile se od stanového programu odchýlíte jednou, podruhé to už uděláte s mnohem menšími výčitkami. A potřetí si už možná ani nevzpomenete, proč jste se vlastně pouštěli do hubnutí.

Pravda, existují určitě různé objektivní důvody, které vám mohou nabourat původní plány. Ale měli byste se snažit tyto důvody minimalizovat.

Tak například se rozhodnete chodit pravidelně běhat. První den je to fajn. Sice to fyzicky moc nezvládáte, ale cítíte příval euforie, že jste konečně něco začali dělat. Druhý den je to podobné. Třetí den vás po běhání „bolí celý člověk“, tak si řeknete, že si dáte jeden den pauzu.

To může mít objektivní důvod – vaše tělo je přetažené a nemá smysl překračovat svoje fyzické síly, riskovali byste nějaké dlouhodobější poranění. Na druhou stranu, povolit si hned ze začátku nějaké „výjimky“ také není dobré. Pokud to fyzicky nezvládáte, nevadí. Můžete ale místo běhání jít na procházku – projděte si stejnou trasu, kterou běháte. Jde o to, abyste udrželi pravidelný rituál. Procházka vás fyzicky nezatíží, ale napomůže vám potlačit nutkání, abyste si dali pauzu. Jde o to, aby si vaše tělo zvyknulo na to, že v pravidelném intervalu se věnujete naplánované činnosti – bez výjimek.

To samé pak platí i pro diety. Celý týden jste vydrželi kontrolovat svůj jídelníček a hlídat si přijaté kalorie. O víkendu vás pak popadne chuť na něco nezdravého, sladkého. Tak si řeknete, že když už jste to vydrželi celý týden, tak vás malá pauza „nezabije“. Opět chyba. Není nic špatného na tom dát si něco sladkého – pár kousků čokolády vás určitě „nezabije“. Ale mělo by to být něco, co máte pod kontrolou, něco co je od začátku součástí vašeho dietního plánu. Rozhodně by to neměla být nějaká „výjimka“ nebo „kalorický úlet“.

Dlouhodobé vs. krátkodobé cíle

Abyste si udrželi dostatečnou míru motivace, soustřeďte se především na krátkodobé cíle. Pokud je vaším cílem zhubnout o 20 kilo, pak nemá smysl si každý den stoupat na váhu, a při tom myslet na to, že ke svému cíli – 20 kilo dolů – jste se zatím moc nepřiblížili. Takové myšlení vás bude pouze demotivovat.

Stanovte si krátkodobé cíle. Například: „tento týden půjdu 3x cvičit, omezím se o 200 kilo kalorií denně a shodím půl kila“. Dosažení takového cíle pro vás bude mnohem snadnější. A pro další týden si stanovte podobný cíl. A tak postupně krok po kroku se dostanete až k tomu celkovému cíle, o který vám jde především.

Ostatní čtenáři si prohlédli: