Jak zhubnout s kávou

<span>Káva obsahuje mimo jiné rostlinný alkaloid kofein. Právě kofein je ta složka kávy, která má výrazný vliv na lidský organismus.</span> Káva obsahuje mimo jiné rostlinný alkaloid kofein. Právě kofein je ta složka kávy, která má výrazný vliv na lidský organismus.

Názory na škodlivost nebo naopak prospěšnost kávy pro hubnutí se různí. Šálek kávy po ránu na jednu stranu dokáže nastartovat metabolismus a spalování. Káva také mírně potlačuje chuť k jídlu. Na druhou stranu efekt kávy ale po čase vymizí a nadměrné pití kávy může organismus zbytečně zatěžovat. Může tedy káva pomoci hubnout? Čtěte dál a dozvíte se, jak se dá zhubnout s kávou tak, aby to fungovalo.

Káva a hubnutí

Mnoho lidí si nedokáže představit, jak by dokázali celý den fungovat bez jednoho nebo více šálků kávy. Některé diety a recepty na hubnutí ale kávu zapovídají a namísto ní doporučují pití čaje. Důvody pro vyloučení kávy z dietního jídelníčku bývají různé. Jak to ale doopravdy je? Je káva při hubnutí škodlivá, nebo naopak pomáhá, jak tvrdí některé jiné návody pro hubnutí?

Káva obsahuje mimo jiné rostlinný alkaloid kofein. Právě kofein je ta složka kávy, která má výrazný vliv na lidský organismus. Kofein povzbuzuje srdeční činnost, zvyšuje krevní tlak a celkově aktivuje a urychluje metabolismus. Mezi vedlejší účinky kofeinu v kávě pak patří potlačení chuti k jídlu.

Na druhou stranu je káva současně poměrně silné diuretikum (způsobuje zvýšené vylučování moči) a odvodňuje organismus. Proto se doporučuje, že ke každé kávě byste měli vypít sklenici vody minimálně o stejném objemu, jako je šálek s kávou.

Jak hubnout s kávou

Na úvod je nutné říci, že účinky kávy byste neměli během hubnutí „zneužívat“. To, že káva potlačuje chuť k jídlu, neznamená, že místo snídaně nebo svačiny si dáte jen kávu, a bude spokojeni s tím, že jste díky kávě omezili množství kalorií. To by byla velká chyba. Základem úspěšného hubnutí je především pravidelný stravovací režim kdy máte alespoň 5 menších jídel denně.

Jak již bylo zmíněno výše, káva způsobuje zvýšené vylučování vody z organismu. Správný způsob servírování kávy je tedy společně se sklenicí vody (takto vám ostatně kávu přinesou v každé lepší restauraci nebo kavárně). Platí zjednodušené pravidlo, že pokud ke kávě vypijete stejné množství vody jako kávy, pak by vaše bilance měla být na nule. Tedy doplníte zhruba stejné množství tekutin, o které díky kávě přijdete.

Na co je potřeba dát si pozor při pití kávy, je množství cukru. Ideální je neslazená káva. Pokud si nedovedete představit šálek horké kávy bez přidaného cukru, preferujte spíše hnědý cukr než ten bílý rafinovaný. Také není moc dobrý nápad sladit kávu příliš mnoho. Na běžný šálek kdyby vám mělo stačit půl kostky cukru.

Samotná káva má také jen minimální vliv na snižování váhy. Nejsilnější efekt kávy se projeví především u těch lidí, kteří nepatří mezi pravidelné konzumenty hořkého hnědého nápoje. Tento efekt, ale při pravidelném pití kávy poměrně rychle mizí. Spoléhat se tedy na to, že když budete pít kávu, tak budete hubnout je hodně naivní.

Je káva zdravá?

O tom, jestli je káva pro lidský organismus prospěná nebo ne se vedou různé spory. Na tom, jestli je káva pro lidské tělo zdravá nebo ne se nedokážou shodnout ani odborníci. Zatímco jedna skupina odborníků vidí v kávě drogu, která lidskému tělu škodí, pro jiné je káva blahodárná látka, která povzbuzuje organismus, zrychluje reakce a rozšiřuje poznávací schopnosti.

Každopádně platí, že nic by se nemělo přehánět. Není dobrý žádný extrém. Ten, kdo vypije i několik káv denně jen proto, že se jinak cítí unavený, nedělá moc dobře. Pravidelná konzumace většího množství kávy (kofeinu), vede k potlačení potřeby spánku. To pak ale ve výsledku vede k větší únavě a vzniká začarovaný kruh, kdy lidé pijí hodně kávy a pak méně spí a jsou více a více unavení a tak pijí ještě více kávy. Káva je droga (podle některých studií údajně nejvíce konzumovaná droga na světě).

V malém množství (jeden šálek denně) káva určitě neškodí, a může být i prospěšná. Pět nebo více šálků denně už ale není úplně ideální. Existují dokonce vědecké studie, které prokazují, že lidé, kteří pijí nejméně jeden šálek kávy denně, mají až o 35% nižší pravděpodobnost vzniku Parkinsonovy choroby. Nižší riziko při pravidelném pití kávy platí i pro Alzheimerovu chorobu. Dříve se také tvrdilo, že káva působí jako prevence proti rakovině. Pro toto tvrzení ale neexistují žádné spolehlivé studie.

Ostatní čtenáři si prohlédli:

Diskuse: Jak zhubnout s kávou

Diskuse: 1

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar