Jak zhubnout ve 13ti letech

Jak zhubnout ve 13ti letech

Nesnažte se ihned zhubnout. Vaši současnou váhu jste také nenabrali za pár dní.

Nelíbí se vám vaše váha, nebo to, jak vypadáte? Už vás unavuje, jak si z vás kvůli vaší váze utahují kamarádi, sourozenci nebo rodiče, a chcete s tím něco dělat? Připravili jsme pro vás článek s návodem, jak zhubnout, když patříte mezi náctileté. Pokud je vám zrovna 13 roků (nebo klidně i více či méně), pak se podívejte, jak postupovat, abyste svoji váhu dostali pod kontrolu.

Návod jak zhubnout pro náctileté

Ještě než se pustíte do hubnutí, měli byste si uvědomit, že ve 13ti letech nebo v podobném věku, vaše tělo ještě prochází vývojem, a dějí se s ním podstatné změny. Na to je nutné brát ohled při vaší snaze zhubnout. Víc než kdy jindy, tak právě v tomto věku platí, že s hubnutím se to nesmí přehánět. Pozor také na to, že většina obvyklých návodů „jak zhubnout“, je určena spíše pro starší, a tyto návody tak nemusí plně respektovat potřeby rozvíjejícího se organismu. Pokud si nejste něčím jisti, poraďte se svými rodiči, nebo třeba se svým doktorem.

Jak úspěšně zhubnout když je vám 13 roků?

Základem úspěšného hubnutí je mít pevný a jasný cíl. Ono si nestačí jen říkat „musím zhubnout“. To je cíl, kterého asi nikdy nedosáhnete, protože je příliš abstraktní. Vy naopak potřebujete jasný a pevně daný cíl. Něco konkrétního. Třeba, že zhubnete o 5 kilo. To už je jasně daný milník, kterého se dá dosáhnout.

Co a jak jíst abyste zhubnuli?

Pro snížení váhy je důležité jíst pravidelně. Několik menších jídel v průběhu dne, je mnohem, mnohem lepší, než sníst jednou nebo dvakrát denně velkou porci jídla. Snažte se tedy sníst pět malých jídel. Tak abyste jedli každé 3 – 4 hodiny. Tím bude hladina cukru v krvi stabilní a vy tak budete mít mnohem menší hlad.

Své jídlo také zkuste trochu více plánovat. Nekupujte si jídlo ve školním bufetu nebo v obchodě cestou do školy. Všechny rychlé svačiny, jako sladké pečivo, bagety nebo dokonce sladké tyčinky jsou špatné. Vezměte si s sebou do školy nějaké ovoce nebo zeleninu. Stejně tak si nekupujte slazené nápoje někde v automatu. Na pití (a nejenom při hubnutí) je ideální voda. Nebo případně neslazené minerálky či neslazený čaj.

Naučte se také jíst nejpozději 2 – 2,5 hodiny před spaním, a určitě byste neměli už nic jíst mezi 8 hodinou večer a 6 hodinou ráno (časy se pak mohou lišit i podle vašeho konkrétního denního rozvrhu).

Chcete zhubnout? Naučte se milovat pohyb!

A nebojte se, nikdo po vás nechce, abyste se „vrhnuli“ na nějaký sport, nebo začali chodit někam do posilovny. To by ve výsledku mohlo být spíše kontraproduktivní. Zvláště pokud nemáte dobrou fyzickou kondici a v posledních letech jste se sportování a aktivnímu pohybu moc nevěnovali.

Ideálním pohybem pro hubnutí je třeba chůze. Zkuste přestat jezdit do školy, autobusem, tramvají nebo metrem. Raději z domu vyrazte o půl hodiny dřív, a celou cestu jdete pěšky. Pokud budete každý den chodit půl hodiny do školy a pak zase půl hodiny ze školy, vaší váze to hodně prospěje. Mimo jiné je prokázáno, že pravidelná procházka alespoň 20 minut denně, prodlouží lidský život až o 3 roky.

Na začátku postačí, když budete chodit. Časem můžete zkoušet rychlejší tempo, nebo pokud vás to bude bavit, tak si pak můžete jít párkrát týdně třeba zaběhat, nebo se projet na kole, či na kolečkových bruslích. Každý aktivní pohyb se počítá.

Můžete vyzkoušet i cvičení. Je spousta jednoduchých cviků, které můžete dělat doma, nebo třeba na procházce v parku. Nikdo po vás nechce, abyste dělali 100 kliků nebo zvedali desítky kilo těžké činky. Naopak, pro hubnutí je lepší cvičení s nižší intenzitou (a případně větším počtem opakování), než intenzivní silový trénink.

Sledujte, jak se vám daří hubnout

Začněte se každý den pravidelně vážit. Vážit byste se měli ve stejnou dobu a pokud možno za stejných podmínek. Je totiž logické, že vaše váha bude jiný ráno po probuzení a jiná v poledne po obědě a zase jiná večer před spaní.

Pravidelné vážení můžete zařadit do své každodenní ranní rutiny. Naměřené výsledky si pečlivě zapisujte a průběžně je sledujte. Nezapomínejte také na to, že hubnutí není „lineární“ proces. To že čas od času půjde vaše váha i mírně nahoru není nic „tragického“. Pravidelné vážení každý den, často vede k něčemu, co by se dalo nazvat „posedlost měřením“. Tak to ale opravdu není. Stačí přece vypít dvě veliké sklenice vody a vaše váha se najednou změní o 0,5 – 1 kilo. Proto není až tak důležité jestli jeden den máte o půl kila více nebo méně. Důležité je, aby po týdnu, po 14 dnech byla vidět pozitivní změna.

Jak zaručeně zhubnout a nejenom ve 13ti letech?

Nesnažte se ihned zhubnout. Vaši současnou váhu jste také nenabrali za pár dní. Tak nečekejte, že se vám povede zhubnout za týden nebo za 10 dní.

Jako první krok si zkuste stanovit cíl třeba 2 kila. A postupně se zkuste začít více pohybovat a dávat si větší pozor na to co jíte. Uvidíte, že už za dva týdny by se měl projevit alespoň malý, pozorovatelný pokrok.

Pokud zpočátku budete mít hlad mezi jednotlivými naplánovanými jídly, mějte „po ruce“ nějaké „zdravé“ mlsání – třeba pár kousků ovoce, zeleniny nebo třeba nějaké ořechy. Netrapte se zbytečně hlady.

Ostatní čtenáři si prohlédli: