Proč není dobré hubnout příliš rychle?

<span>Snaha o příliš rychlé zhubnutí vede často jen ke zbytečnému pocitu frustrace. V extrémních případech pak hrozí i vážné zdravotní problémy.</span> Snaha o příliš rychlé zhubnutí vede často jen ke zbytečnému pocitu frustrace. V extrémních případech pak hrozí i vážné zdravotní problémy.

Pokud se snažíte za každou cenu co nejrychleji snížit svoji váhu, měli byste si přečíst následující odstavce. Snaha o co nejrychlejší zhubnutí, totiž může vyústit v celou řadu vedlejších negativních efektů.  Pokud potřebujete zhubnout během pár dní nebo týdnů kvůli nějaké zvláštní příležitosti (svatba, oslava, letní dovolená na pláži), nebo pokud prostě chcete co nejrychleji shodit přebytečná kila, může to ve výsledku vést i k tomu, že místo hubnutí budete na váze přibírat.

Na co je dobré si dát pozor při rychlém hubnutí

Během prvních pár dní hubnutí vaše tělo ztrácí především vodu. K efektivnímu spalování tukových zásob dochází až po delší době (cca 1 – 2 týdny). Na tom ostatně staví celá řada rychlých dietních programů. Sice s nimi dokážete snížit svoji váhu třeba i o 5 kilo za týden. Ale nejedná se o „pravé hubnutí“ pouze o dočasné snížení celkové váhy, které nemá trvalý charakter.

Při radikálním omezení příjmu jídla, nesnižujete jenom množství kalorií, ale i příjem vitamínů a živin. Tx vaše tělo nezbytně nutně potřebuje. Celá řada vitamínů a minerálů je toho typu, že tělo je neumí nahradit jinými látkami, nebo si je vyrobit a je odkázáno jen na příjem z potravy. Při velmi agresivním hubnutí tak můžete riskovat podvýživu. Při nedostačeném příjmu minerálů, jako je draslík nebo sodík, se můžete cítit velmi unavení. Při velmi radikálním omezení příjmu těchto minerálů může docházet i ke křečím, nevolnosti.

Rychlé hubnutí po porodu

Pokud se vám nedávno narodilo dítě a vy se nyní hodně moc snažíte zhubnout, aby vaše tělo co nejrychleji vypadlo stejně, jako před těhotenstvím, není to také tak úplně dobrý nápad. Nárůst váhy během těhotenství je přirozený biologický proces. Váha se postupně zvyšuje po celou dobu těhotenství, tedy po 9 měsíců (i když je pravda, že nejmarkantnější růst váhy je až v druhé polovině těhotenství).

Nedá se tedy čekat, že by se váha vrátila zpět na výchozí hodnoty během několika dní nebo týdnů. Je to postupný proces. Snažit se ho nějak radikálně urychlit není příliš vhodné i vzhledem k vašemu mateřství (kojení, únava z péče o čerstvě narozené miminko apod.). Podle dostupných vědeckých studií trvá ženě v průměru 3 – 6 měsíců než se po porodu vrátí zpět na stejnou váhu, jako měla před porodem.

Ihned po porodu opravdu není kam spěchat. Naopak, pokud všemu necháte volný průběh, uděláte lépe. Při radikálním hubnutí po porodu totiž hrozí, že vaše tělo přijde o schopnost kojit. A kojení je jeden z nejefektivnějších způsobů, jak snižovat váhu po porodu. Během jednoho kojení může vaše tělo přijít až o půl kila.

Rychlé hubnutí může „zmást“ vaše tělo

Pokud se pustíte do nějaké drastické hladové redukční diety, riskujete velké zdravotní problémy. Pokud dramaticky omezíte jídlo a začnete hubnout několik kilo za týden, vaše tělo se velmi rychle dostane do fáze, kdy spaluje svalovou hmotu.

Přitom právě svaly spotřebovávají mnohem více energie než tuková tkáň. Takže i když vaše kila půjdou rychle dolů, tělo zároveň snižuje svoji energetickou spotřebu. Ve výsledku tak skončíte u toho, že nebudete moci přestat hubnout, jinak okamžitě začnete nabírat kila zpět a mnohem rychleji než jste o ně přicházeli.

Organismus má v sobě navíc zabudovány různé „bezpečnostní mechanismy“. Jakmile radikálně omezíte příjem jídla a začnete hladovět, metabolismus se automaticky zpomalí, aby tělo spotřebovávalo méně kalorií. Vedle pocitů únavy, depresí, špatné nálady to vede i k tomu, že hubnutí je pak o to náročnější.

Jak správně hubnout?

Při hubnutí (jako i jinde) platí, že spěchat se má pomalu. Opravdu se nevyplatí snažit se o co nejrychlejší snížení váhy za co nejkratší dobu. Mnohem efektivnější je postupný proces snižování váhy rychlostí 1 – 1,5 kila za týden.

K takto rychlému hubnutí (nebo pomalému hubnutí – podle úhlu pohledu) není zapotřebí žádných drastických změn. Postačí spíše menší úpravy jídelníčku a zapojení lehčí fyzické aktivity. Takto rychlé hubnutí vašemu tělu neškodí a hlavně se jedná o dlouhodobě udržitelný proces bez vedlejších negativních důsledků.

Ostatní čtenáři si prohlédli:

Diskuse: Proč není dobré hubnout příliš rychle?

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar