Nízký glykemický index

Potraviny s nízkým glykemickým indexem jsou zdravější.

Glykemický index (GI) vyjadřuje schopnost těla využít energii v potravě. Jako výchozí hodnota pro výpočet glykemického indexu se používá rychlost vstřebávání glukózy. (čistou glukózu vstřebává tělo velmi rychle, glukóza je i součástí fyziologického roztoku, který se podává v nemocnici intravenózně).

Pokud má nějaká potravina vysoký glykemický index, znamená to, že tělo je energii z této potravy schopné vstřebat velmi rychle. Naopak potraviny s nízkým glykemickým indexem tělo zpracovává pomaleji.

Výhodou nízkého glykemického indexu je delší pocit zasycení, tělo energii z přijaté potravy získává po delší časový úsek, a je tak zajištěno rovnoměrnější využití energie z potravy. U vysokého glykemického indexu se do organismu v krátkém čase dostane velké množství energie. Tělo zpravidla nemá pro tolik energie využití a tak si část ukládá do tukových zásob. Při nízkém glykemickém indexu se energie vstřebává postupněji a může tak být průběžně spotřebována.

Pomalejší trávení (nižší glykemický index) =zdravější, efektivnější trávení

Mezi potraviny s vysokým GI (nad 70) patří potraviny jako vařené brambory, med, pivo, sladkosti, a další, převážně nezdravé potraviny. Nízký GI mají potraviny, které jsou vhodné i pro diabetiky a pro diety. Mezi potraviny s nízkým glykemickým indexem patří většina ovoce, zeleniny, ořechy, tmavá rýže, celozrnné pečivo, fruktóza apod.

Mohlo by vás zajímat: Rychlost metabolismu, Potlačení chuti k jídlu, Omezení množství kalorií

Sacharidy jsou nejjednodušším zdrojem energie pro mozek a tělo. Při dietě a hubnutí, by ale cca 80% sacharidů mělo být komplexních („pomalých“ – s nižším glykemickým indexem). Nízkosacharidové diety sice umožní i velmi rychlý úbytek váhy, často ale po nich následuje „jo-jo“ efekt.
Je důležité, abyste se naučili rozlišovat, kdy máte opravdu hlad, a kdy máte jen chuť na něco dobrého, nebo kdy se prostě jen nudíte.
Na omezení chuti k jídlu je dobré snít třeba jablko. Nebo si dát pár kousků zeleniny – třeba mrkev.
Pro potlačení (snížení) chuti k jídlu, je tedy vhodné volit takové potraviny, které mají spíše nižší glykemický index, a současně které mají vyšší podíl vlákniny
Pokud začínáte s hubnutím, pak je dobré jako první vyzkoušet nízkokalorickou dietu.
Pomůže vám bezlepková dieta zhubnout? Vyzkoušejte to, a uvidíte sami, že jídelníček bez lepku je podobný, jako ten při hubnutí.