Postupné snižování váhy

Aby bylo vaše hubnutí dlouhodobě úspěšné, musíte jít cestou postupného snižování váhy. Obecné pravidlo říká, že byste se neměli snažit hubnout rychleji než cca 1 – 1,5 kila za týden

Pokud byste chtěli opravdu zhubnout a výslednou váhu si pak udržet, pak zapomeňte na všechny rychlé diety a redukční hubnoucí programy. Ty jsou velmi často zaměřeny na rychlé snížení váhy, které ale není dlouhodobě udržitelné. Pokud po zbytek života nechcete pořád dodržovat jednu dietu za druhou, musíte jít na hubnutí trochu jinak.

Aby bylo vaše hubnutí dlouhodobě úspěšné, musíte jít cestou postupného snižování váhy. Obecné pravidlo říká, že byste se neměli snažit hubnout rychleji než cca 1 – 1,5 kila za týden (zde ale hodně záleží i na tom, jaká je startovací váha, doporučená rychlost postupného hubnutí bude jiná u toho, kdo má silnou nadváhu nad 100 a více kilo, a jiná u toho, kdo má jen pár kilo navíc a váhu více – méně v „normě“).

Postupné snižování váhy by mělo probíhat krok po kroku. Postupně můžete provádět změny ve svém jídelníčku a nahrazovat jednotlivé „škodlivé“ složky těmi zdravějšími. Můžete postupně nahradit slazené limonády pramenitou vodou. Můžete postupně nahradit slazení čaje cukrem, tím že začnete používat med. Můžete postupně omezit pečivo z bílé mouky a přejít na celozrnné. Můžete postupně omezit tučné maso a začít více jíst drůbeží nebo rybí maso. Můžete postupně začít nahrazovat tučná jídla nízkotučnými variantami. Stejně tak můžete začít postupně zvyšovat svoji fyzickou aktivitu.

Tyto všechny jednotlivé kroky byste určitě neměli provádět všechny naráz, ale krok po kroku, jeden za druhým. Jen tak vám tyto jednotlivé změny „přejdou do krve“. Místo toho abyste se snažili rychle zhubnout, pokuste se žít trochu zdravěji, a snížení váhy se pak dostaví jako „vedlejší efekt“ zdravého životního stylu.

Mohlo by vás zajímat: Doporučená rychlost hubnutí, Hubnutí obličeje, Jak co nejrychleji zhubnout

Podle dostupných statistik, má 23% lidí v ČR obezitu. A dalších 35% má nadváhu. Téměř 60% lidé v ČR má tedy vyšší váhu, než kolik se považuje za „zdravé“. Se zvýšenou váhou, je spojena řada zdravotních rizik, a hrozí i zkrácená délka života.
Snažíte se pravidelně cvičit, a přesto nehubnete, ale váha se vám naopak zvyšuje? Jedním z důvodů, mohou být kompenzační mechanismy. Po cvičení se metabolismus přepne do úsporného režimu. Dalšími důvody, může být i zvýšená chuť k jídlu, která se téměř zaručeně dostaví po cvičení. Co s tím?
Jaká by měla být ideální váha a postava? Například při výšce 168 cm, nebo jiné? V následující kalkulačce si to můžete sami spočítat, nebo se podívat na podrobné tabulky. Jedná se ale jen o orientační údaje, s malou vypovídací hodnotu. Pro lepší určení ideální váhy, je potřeba přesné měření na specializovaném přístroji, jako je například InBody.
Nic jako ideální váha vlastně neexistuje. Váha má sama o sobě, jen omezenou vypovídací hodnotu o tom, jak vypadá vaše postava.