Potravinová alergie u kojenců

Jako potravinová alergie je označována nepřiměřená imunitní reakce organismu na potraviny.

Jako potravinová alergie je označována nepřiměřená imunitní reakce organismu na potraviny. Tělo tak zpravidla reaguje na určité bílkoviny obsažené v potravinách.

Mezi typické příznaky potravinové alergie patří zarudnutí kůže (kopřivka), nebo ekzém (atopická dermatitida), otoky v ústech, na rtech, popraskané koutky úst. Nebo také i dýchací potíže (kašel, rýma, dušnost, astma) apod. Mohou se projevovat i střevní problémy – bolesti břicha, průjem, zvracení, zácpa, nadýmání apod.

Potravinové alergie u kojenců a dětí bývají nejčastěji vyvolávány těmito potravinami: kravské mléko, vaječné bílky, arašídy, sója, pšenice (lepek), některé druhy ořechů (vlašské, lískové, pistácie, kešu), ryby a mořské plody.

To jsou ale jen ty nejčastější alergeny. Obecně platí, že potravinová alergie může být vyvolána téměř jakýmkoliv druhem masa, ovoce, zeleniny, různých semen, ořechů apod.

Potravinová alergie se zpravidla projevuje během pár minut, jen výjimečně je to až po delší době, v řádu hodin.

Zvláště u kojenců je ale někdy obtížné rozlišit potravinovou alergii a běžnější potravinovou intoleranci. Při potravinové intoleranci mohou být sice příznaky podobné, ale neprobíhá zde imunitní reakce jako u alergie. Intolerance tedy není tak nebezpečná.

Mohlo by vás zajímat: Co jíst během kojení, Co nejíst během kojení, Bezlepková dieta, Paleo dieta

Vitamín A, je důležitý pro správnou funkci zraku nebo pokožky. Má vliv i na imunitu nebo správný průběh těhotenství. Vitamín A, je jedním z mála vitamínů, u kterých je možné předávkování s negativními důsledky (vysoké dávky vitamínu A mohou mít toxické účinky).
Velká většina žen tak v období prvních 6 měsíců po porodu přirozeně hubne o 0,8 – 1 kilo za měsíc. Tím, že kojíte, pak celý proces hubnutí jenom urychlíte.