Spalování tělesného tuku

Pro spalování tuků také hodně záleží na tom, jakou činnost lidské tělo právě vykonává. Při mírné zátěži (lehké cvičení) se tuky spalují jen málo

Spalování tělesného tuku probíhá v lidském těle v několika postupných krocích. V jednotlivých fázích spalování dochází ke štěpení tuků na jednodušší mastné kyseliny. Lidské tělo tuky štěpí na mastné kyseliny a glycerol.

Pro spalování tuků také hodně záleží na tom, jakou činnost lidské tělo právě vykonává. Při mírné zátěži (lehké cvičení) se tuky spalují jen málo. Naopak při vysoké, velmi intenzivní zátěži se tuky nespalují vůbec.

Pokud je vaším cílem spalování tělesného tuku, měli byste si během cvičení hlídat optimální zatížení organismu. Dobrým vodítkem je tepová frekvence. Pokud je tepová frekvence příliš vysoká, tuky se nespalují. Pokud je naopak příliš nízká, tuky se spalují jen velmi málo. Ideální tepová frekvence se liší podle věku. Zjednodušeně platí, že si ji můžete sami spočítat tak, že od maximální hodnoty 180 odečtete svůj věk. Pro 40 letého člověka je tedy optimální tepová frekvence okolo 140 tepů za minutu.

Pro spalování tělesného tuku ale není důležitá jen správná tepová frekvence. Svoji roli hraje i délka cvičení. Obecně totiž platí, že prvních zhruba 20 minut cvičení, tělo tuky nespaluje. Až po té, co jsou vyčerpány „pohotovostní“ energetické zásoby se ve svalech rozběhne spalování tuků. Pro odbourávání tuku je tedy lepší méně intenzivní cvičení v delším časovém úseku, než krátké a intenzivní zatížení.

Mohlo by vás zajímat: Rychlé spalování tuku, Dietní jídlo s nízkým obsahem tuku, Kalorie v tuku

Pro zrychlení metabolismu a spalování tuků, mohou velmi dobře fungovat i některé potraviny, které obsahují například kofein (káva, zelený čaj), jsou pálivá (chilli, kajenský pepř, zázvor) nebo třeba i Chia semínka. Rychlost metabolismu a spalování tuků, se dá zvýšit i dalšími způsoby.
Věděli jste, že nejvíce kroků (v přepočtu na délku pracovní doby) nachodí popeláři? Chůze je velmi dobrý způsob, jak začít hubnout. Nemusí to být nutně 10 000 kroků. Stačí i jen 6000 kroků. Podstatné je chodit svižněji (minimálně 4 km za hodinu), a delší dobu v jednom kuse (optimálně hodinu denně).
V této kalkulačce si můžete spočítat, kolik kalorií spálíte při chůzi. Chození je ideální aktivita, abyste začali hubnout. Chodit může každý, i ten kdo má nadváhu. Abyste při chození spalovali především tuky, je potřeba chodit na delší procházky svižným tempem.
Nejefektivnější metodou, jak zhubnout tuky, je nízkosacharidová dieta. Díky omezení množství sacharidů (na jídelníčku byste měli mít jen 5% sacharidů, cca 20 gramů na den), bude vaše tělo spalovat především tuky. A vy tak budete hubnout právě tam, kde potřebujete.
Běhání je jedna z nejefektivnějších metod, jak zhubnout. Pokud chcete zhubnout při běhání, pak není důležitá rychlost, nebo počet uběhnutých kilometrů. Rozhoduje doba, čas který věnujete běhání. Pro hubnutí je optimální běhat alespoň jednu hodinu, třikrát týdně.
Nadměrné množství tuku na břiše znamená značné zdravotní riziko. Hlavně zvýšené množství vnitřního (viscerálního) tuku je rizikové. Pro zhubnutí tuku na břiše je nutná celková změna životního stylu. Více pohybu a cvičení. Zdravější a rozumnější jídelníček.
Pokud běžíte příliš rychle, s příliš vysokou intenzitou, a jste hodně zadýchaní, tak se tuky nespalují. Hlídejte si tepovou frekvenci. A to, jak se vám dýchá. Je lepší běžet s nižší intenzitou.
Při hubnutí rozhodně neplatí přímá úměra mezi množstvím potu nebo tím, jak vás bolí svaly, a tím kolik jste spálili tuku.