Spalování tělesného tuku

Pro spalování tuků také hodně záleží na tom, jakou činnost lidské tělo právě vykonává. Při mírné zátěži (lehké cvičení) se tuky spalují jen málo

Spalování tělesného tuku probíhá v lidském těle v několika postupných krocích. V jednotlivých fázích spalování dochází ke štěpení tuků na jednodušší mastné kyseliny. Lidské tělo tuky štěpí na mastné kyseliny a glycerol.

Pro spalování tuků také hodně záleží na tom, jakou činnost lidské tělo právě vykonává. Při mírné zátěži (lehké cvičení) se tuky spalují jen málo. Naopak při vysoké, velmi intenzivní zátěži se tuky nespalují vůbec.

Pokud je vaším cílem spalování tělesného tuku, měli byste si během cvičení hlídat optimální zatížení organismu. Dobrým vodítkem je tepová frekvence. Pokud je tepová frekvence příliš vysoká, tuky se nespalují. Pokud je naopak příliš nízká, tuky se spalují jen velmi málo. Ideální tepová frekvence se liší podle věku. Zjednodušeně platí, že si ji můžete sami spočítat tak, že od maximální hodnoty 180 odečtete svůj věk. Pro 40 letého člověka je tedy optimální tepová frekvence okolo 140 tepů za minutu.

Pro spalování tělesného tuku ale není důležitá jen správná tepová frekvence. Svoji roli hraje i délka cvičení. Obecně totiž platí, že prvních zhruba 20 minut cvičení, tělo tuky nespaluje. Až po té, co jsou vyčerpány „pohotovostní“ energetické zásoby se ve svalech rozběhne spalování tuků. Pro odbourávání tuku je tedy lepší méně intenzivní cvičení v delším časovém úseku, než krátké a intenzivní zatížení.

Mohlo by vás zajímat: Rychlé spalování tuku, Dietní jídlo s nízkým obsahem tuku, Kalorie v tuku

Nadměrné množství tuku na břiše znamená značné zdravotní riziko. Hlavně zvýšené množství vnitřního (viscerálního) tuku je rizikové. Pro zhubnutí tuku na břiše je nutná celková změna životního stylu. Více pohybu a cvičení. Zdravější a rozumnější jídelníček.
Pokud běžíte příliš rychle, s příliš vysokou intenzitou, a jste hodně zadýchaní, tak se tuky nespalují. Hlídejte si tepovou frekvenci. A to, jak se vám dýchá. Je lepší běžet s nižší intenzitou.
Při hubnutí rozhodně neplatí přímá úměra mezi množstvím potu nebo tím, jak vás bolí svaly, a tím kolik jste spálili tuku.
Pokud každý den ujdete 10 tisíc kroků, pak podle některých studií máte velkou šanci na prodloužení délky života až o 3 roky.
Při zatížení 50% maximální tepové frekvence naše tělo spaluje cca 60% tuku a 40% glykogenu. Při zatížení 75% maximální tepové frekvence naše tělo spaluje cca 35% tuk a 65% glykogenu.
Zatímco klidová tepové frekvence s pravidelným tréninkem klesá, ta maximální je +/- stále stejná. Svoji maximální tepovou frekvenci si můžete spočítat v naší online kalkulačce.
Typickou „začátečnickou“ chybou všech, kdo se snaží zhubnout, je „přepálit“ start.
Teď už je to asi 10 týdnů od té doby co jsme se vrátili z dovolené. Za tu dobu jsem zhubla skoro 7 kilo. Vychází to průměrně na 1 kilo za týden.