Potraviny od farmáře

Zatímco ale pro BIO (nebo EKO) potraviny platí poměrně přísná regulace, farmářské potraviny už takto striktně regulovány nejsou.

V posledních několika letech se v ČR ve větší míře rozšířily farmářské trhy. Mnoho lidí si v podvědomí spojuje BIO potraviny s potravinami od farmáře (z farmářských trhů). Zatímco ale pro BIO (nebo EKO) potraviny platí poměrně přísná regulace, farmářské potraviny už takto striktně regulovány nejsou.

Původní idea farmářských trhů je samozřejmě velmi dobrá. Umožňuje malovýrobcům nabízet své „domácí“ produkty. Bohužel se na oblibě těchto farmářských trhů svezla i celá řada podvodníčků.

Takže nákupem na farmářském trhu nemáte ani jistotu, že to daný prodejce má opravdu od nějakého menšího zemědělce a že to nenakoupil v nějakém velkoobchodu. A už vůbec než že se jedná o BIO potravinu, nebo alespoň srovnatelně kvalitní produkt.

Obecně ale platí, že využívání potravin od nějakého farmáře z vašeho okolí, je určitě šetrnější k přírodě. A navíc máte pod kontrolou i kvalitu toho co koupíte.

Tím, že si zajedete pro čerstvé mléko, maso, vejce, zeleninu k farmáři/zemědělci do sousední vesnice, získáte čerstvé a kvalitnější potraviny, než to co koupíte v běžném marketu, co často procestovalo půl Evropy nebo dokonce půlku světa.

Mohlo by vás zajímat: Jak ochladit byt, Bio potraviny, Zdravé hubnutí a zdravý životní styl

BIO potraviny je souhrnné označení pro potraviny ze surovin (rostlinného nebo živočišného původu), které byly vyprodukovány v rámci ekologického zemědělství.