Bio potraviny

Bio potraviny je souhrnné označení pro živočišné a rostlinné produkty ekologického zemědělství.

Bio potraviny je souhrnné označení pro živočišné a rostlinné produkty ekologického zemědělství. Výroba biopotravin podléhá poměrně přísné regulaci (v ČR se jedná o zákon č. 242/2000 Sb. A dále pak evropské nařízení Rady 834/2007 o ekologickém zemědělství a nařízení Komise 889/2008).

Zemědělec, který chce produkovat BIO potraviny, podléhá registraci na ministerstvu zemědělství a jsou u něj prováděny poměrně přísné každoroční kontroly.

Při pěstování rostlin například nesmí být používány pesticidy, umělá hnojiva a další „chemikálie“. Pro chov zvířat pak zase platí nařízení třeba o minimální ploše pastvin apod. Zvířata pak mohou být krmena také pouze „bio produkty“.

Zda jsou bio potraviny opravdu natolik lepší, než běžná zemědělská produkce je ale sporné. Existují vědecké studie, které to potvrzují nebo vyvrací.

Je ale nesporným faktem, že BIO potraviny by měly obsahovat podstatně méně chemických látek a jejich produkce by měla být šetrnější k přírodě.

Mohlo by vás zajímat: Zdravý a vyvážený jídelníček, Potraviny od farmáře, Jak se ochladit v létě

BIO potraviny je souhrnné označení pro potraviny ze surovin (rostlinného nebo živočišného původu), které byly vyprodukovány v rámci ekologického zemědělství.