Zdravý a vyvážený jídelníček

Lidské tělo potřebuje vyváženou skladbu všech živin, vitamínů a minerálů.

Základem úspěšného – a hlavně dlouhodobého – hubnutí je zdravý a vyvážený jídelníček. Všechny jednostranně zaměřené diety, které vás nutí jíst jen omezenou skladbu potravin, jsou v dlouhodobějším horizontu nezdravé a dost často i zdraví škodlivé.

Lidské tělo potřebuje vyváženou skladbu všech živin, vitamínů a minerálů. Pokud váš jídelníček nebude obsahovat třena některé vitamíny skupiny B, může to v dlouhodobém horizontu způsobit i celou řadu různých problémů.

Existuje celá řada diet, které se skládají jen z několika málo druhů potravin. Jako krátkodobý redukční program se dají použít. Pokud byste se jimi ale chtěli řídit několik týdnů nebo měsíců, je to zaručený recept na zdravotní problémy.

Zdravý a vyvážený jídelníček musí obsahovat vše, co lidské tělo potřebuje – nejenom bílkoviny, vlákninu, vitamíny, minerály. Ale i tuky (včetně živočišných tuků) a cukry.

Kromě toho co jíte, je ale důležité i to jak často jíte. Základem zdravého jídelníčku je i pravidelnost. Doporučuje se 5 pravidelných jídel denně. Pokud to váš běžný denní režim neumožňuje, je možné sestavit stravovací plán i jinak, nikdy byste ale neměli mít méně než 3 pravidelná jídla za den.

Jaký je ideální poměr bílkovin, tuků a cukrů, které potraviny jsou vhodné na dietní jídelníček a které méně – to všechno a mnohé další se dozvíte v článcích na tomto webu. Připravili jsme pro vás celou řadu receptů, návodů a tipů jak zdravě hubnout.

Mohlo by vás zajímat: Přírodní hubnutí, Méně soli = rychlejší hubnutí, Hubnutí a jo-jo efekt

Asi každého alespoň občas „přepadne“ chuť na něco sladkého. Na tom není nic špatného. Co ale dělat s tím, když vás neustále „honí mlsná“ a vy máte pořád chuť na sladké? Podívejte se, proč vás trápí chuť na sladké a jak se jí zbavit, nebo ji alespoň omezit.
Abyste se pořádně vyslali, je potřeba spát nějakou minimální dobu. Na tom, jak budete po ránu čilí, se ale podílí i to, kdy se vzbudíte. Pokud se vzbudíte v nesprávnou fázi spánku, pak je celé probouzení pomalejší. V této kalkulačce si můžete spočítat doporučenou dobu spánku, a kdy jít spát, abyste ráno byli fit.
Pro výpočet množství alkoholu v různých nápojích (pivo, víno, tvrdý alkohol, apod.), můžete použít tuto kalkulačku. Podle objemu a procentního obsahu alkoholu v nápoji, si můžete snadno porovnat, kolik alkoholu je v nich obsaženo. Třeba pivo často obsahuje více alkoholu než jeden panák tvrdého.
Vitamín C je nezbytný pro zdraví. Hraje zásadní roli i při hubnutí – nepřímo ovlivňuje spalování tuků. Je podstatný i pro tvorbu kolagenu – mladší vzhled pokožky. Vitamín C má i „zázračný“ účinek proti kocovině. Naopak při nedostatku vitamínu C, mohou hrozit i vážné zdravotní problémy.
Vitamín D má zásadní vliv na vstřebávání fosforu a vápníku (a tím i na správný růst kostí). Do značné míry ale ovlivňuje i imunitní systém. Lidé s vážným průběhem onemocnění COVID měli velmi nízkou hladinu vitamínu D v těle. Vitamín se tvoří v kůži, když jsme na slunci. Nebo ho obsahují některé potraviny.
Sacharidy jsou nejjednodušším zdrojem energie pro mozek a tělo. Při dietě a hubnutí, by ale cca 80% sacharidů mělo být komplexních („pomalých“ – s nižším glykemickým indexem). Nízkosacharidové diety sice umožní i velmi rychlý úbytek váhy, často ale po nich následuje „jo-jo“ efekt.
Chia semínka, bývají někdy označována, jako „super potravina“. Obsahují velké množství zdravých živin (omega-3 mastné kyseliny). Chia semínka jsou velmi dobrá i při hubnutí – dokáží omezit pocit hladu a zajistí pocit sytosti, po delší dobu. Mají i mnoho různých benefitů pro naše zdraví.
Pro zhubnutí o pár kilo, nepotřebujete nějakou striktní redukční dietu, nebo přesný jídelníček, přesně rozepsaný na každý den v týdnu. Jednoduché, rychlé, zdravé a dietní jídlo si můžete velmi snadno vymyslet i vy sami. Možností jsou stovky. Je to jen o vaší fantazii.