Zdravý a vyvážený jídelníček

Lidské tělo potřebuje vyváženou skladbu všech živin, vitamínů a minerálů.

Základem úspěšného – a hlavně dlouhodobého – hubnutí je zdravý a vyvážený jídelníček. Všechny jednostranně zaměřené diety, které vás nutí jíst jen omezenou skladbu potravin, jsou v dlouhodobějším horizontu nezdravé a dost často i zdraví škodlivé.

Lidské tělo potřebuje vyváženou skladbu všech živin, vitamínů a minerálů. Pokud váš jídelníček nebude obsahovat třena některé vitamíny skupiny B, může to v dlouhodobém horizontu způsobit i celou řadu různých problémů.

Existuje celá řada diet, které se skládají jen z několika málo druhů potravin. Jako krátkodobý redukční program se dají použít. Pokud byste se jimi ale chtěli řídit několik týdnů nebo měsíců, je to zaručený recept na zdravotní problémy.

Zdravý a vyvážený jídelníček musí obsahovat vše, co lidské tělo potřebuje – nejenom bílkoviny, vlákninu, vitamíny, minerály. Ale i tuky (včetně živočišných tuků) a cukry.

Kromě toho co jíte, je ale důležité i to jak často jíte. Základem zdravého jídelníčku je i pravidelnost. Doporučuje se 5 pravidelných jídel denně. Pokud to váš běžný denní režim neumožňuje, je možné sestavit stravovací plán i jinak, nikdy byste ale neměli mít méně než 3 pravidelná jídla za den.

Jaký je ideální poměr bílkovin, tuků a cukrů, které potraviny jsou vhodné na dietní jídelníček a které méně – to všechno a mnohé další se dozvíte v článcích na tomto webu. Připravili jsme pro vás celou řadu receptů, návodů a tipů jak zdravě hubnout.

Mohlo by vás zajímat: Přírodní hubnutí, Méně soli = rychlejší hubnutí, Hubnutí a jo-jo efekt

Pro úspěšné hubnutí, není nutné dodržovat nějakou přísnou dietu. Zhubnout se dá i bez diety. Jídelníček (nejenom) při hubnutí by měl být zdravý a přiměřený. Základem zdravého jídla, by měla být hrst bílkovin, hrst sacharidů a dvě hrsti zeleniny.
Léto je ideální doba na hubnutí. K dispozici je čerstvá zelenina. Jídelníček si můžete zpestřit při grilování (je mnoho dietních a zdravých potravin, které se dají ugrilovat). Pozor na zbytečné cukry (slazené nápoje, smetanové zmrzliny, apod.).
Asi každého alespoň občas „přepadne“ chuť na něco sladkého. Na tom není nic špatného. Co ale dělat s tím, když vás neustále „honí mlsná“ a vy máte pořád chuť na sladké? Podívejte se, proč vás trápí chuť na sladké a jak se jí zbavit, nebo ji alespoň omezit.
Abyste se pořádně vyslali, je potřeba spát nějakou minimální dobu. Na tom, jak budete po ránu čilí, se ale podílí i to, kdy se vzbudíte. Pokud se vzbudíte v nesprávnou fázi spánku, pak je celé probouzení pomalejší. V této kalkulačce si můžete spočítat doporučenou dobu spánku, a kdy jít spát, abyste ráno byli fit.
Pro výpočet množství alkoholu v různých nápojích (pivo, víno, tvrdý alkohol, apod.), můžete použít tuto kalkulačku. Podle objemu a procentního obsahu alkoholu v nápoji, si můžete snadno porovnat, kolik alkoholu je v nich obsaženo. Třeba pivo často obsahuje více alkoholu než jeden panák tvrdého.
Vitamín C je nezbytný pro zdraví. Hraje zásadní roli i při hubnutí – nepřímo ovlivňuje spalování tuků. Je podstatný i pro tvorbu kolagenu – mladší vzhled pokožky. Vitamín C má i „zázračný“ účinek proti kocovině. Naopak při nedostatku vitamínu C, mohou hrozit i vážné zdravotní problémy.
Vitamín D má zásadní vliv na vstřebávání fosforu a vápníku (a tím i na správný růst kostí). Do značné míry ale ovlivňuje i imunitní systém. Lidé s vážným průběhem onemocnění COVID měli velmi nízkou hladinu vitamínu D v těle. Vitamín se tvoří v kůži, když jsme na slunci. Nebo ho obsahují některé potraviny.
Sacharidy jsou nejjednodušším zdrojem energie pro mozek a tělo. Při dietě a hubnutí, by ale cca 80% sacharidů mělo být komplexních („pomalých“ – s nižším glykemickým indexem). Nízkosacharidové diety sice umožní i velmi rychlý úbytek váhy, často ale po nich následuje „jo-jo“ efekt.