Zdravý a vyvážený jídelníček

Lidské tělo potřebuje vyváženou skladbu všech živin, vitamínů a minerálů.

Základem úspěšného – a hlavně dlouhodobého – hubnutí je zdravý a vyvážený jídelníček. Všechny jednostranně zaměřené diety, které vás nutí jíst jen omezenou skladbu potravin, jsou v dlouhodobějším horizontu nezdravé a dost často i zdraví škodlivé.

Lidské tělo potřebuje vyváženou skladbu všech živin, vitamínů a minerálů. Pokud váš jídelníček nebude obsahovat třena některé vitamíny skupiny B, může to v dlouhodobém horizontu způsobit i celou řadu různých problémů.

Existuje celá řada diet, které se skládají jen z několika málo druhů potravin. Jako krátkodobý redukční program se dají použít. Pokud byste se jimi ale chtěli řídit několik týdnů nebo měsíců, je to zaručený recept na zdravotní problémy.

Zdravý a vyvážený jídelníček musí obsahovat vše, co lidské tělo potřebuje – nejenom bílkoviny, vlákninu, vitamíny, minerály. Ale i tuky (včetně živočišných tuků) a cukry.

Kromě toho co jíte, je ale důležité i to jak často jíte. Základem zdravého jídelníčku je i pravidelnost. Doporučuje se 5 pravidelných jídel denně. Pokud to váš běžný denní režim neumožňuje, je možné sestavit stravovací plán i jinak, nikdy byste ale neměli mít méně než 3 pravidelná jídla za den.

Jaký je ideální poměr bílkovin, tuků a cukrů, které potraviny jsou vhodné na dietní jídelníček a které méně – to všechno a mnohé další se dozvíte v článcích na tomto webu. Připravili jsme pro vás celou řadu receptů, návodů a tipů jak zdravě hubnout.

Mohlo by vás zajímat: Přírodní hubnutí, Méně soli = rychlejší hubnutí, Hubnutí a jo-jo efekt

Sarkopenie je oficiálně považována za nemoc (byť se vyskytuje především v důsledku přirozeného stárnutí – proto se ani nedá plně vyléčit). Sarkopenií trpí asi 10 % lidí na 60 roků. Prevence zahrnuje dostatečný příjem bílkovin a pravidelné cvičení (odporové cviky).
Najít lásku, je možné i online, přes internet. Chce to vybrat správnou seznamku, a respektovat základní pravidla pro bezpečné online seznamování. Také se nesmíte nechat odradit, pokud to hned na poprvé nevyjde.
Vitamín K patří mezi vitamíny rozpustné v tucích. Existují dvě hlavní formy – vitamín K1 a vitamín K2. Mezi hlavní účinky patří srážlivost krve (schopnost vázat vápenné ionty). A dále mineralizace kostí (prevence osteoporózy a zlomenin).
Vousy u mužů (chlapců) začínají růst mezi 12 a 16 rokem. Rychlost růstu vousů (a jejich množství, hustota či kvalita) je ovlivněna především genetikou. Velkou roli hraje množství hormonu testosteronu. Roli hraje ale i strava (jídelníček), stres a zdravotní stav. Rychlost růstu je možné podpořit (kosmetika, změny jídelníčku, masáže).
Nejlepší přístup k hubnutí kombinuje vyváženou stravu, pravidelné cvičení a pozitivní životní změny. Důležité je zaměřit se na dlouhodobou udržitelnost, vyhnout se extrémním a jo-jo dietám. A nastavit si realistické cíle. Zhubnout 20 kilo za měsíc je nesmysl. Zhubnout 20 kilo za půl roku se dá zvládnout.
Pro úspěšné hubnutí, není nutné dodržovat nějakou přísnou dietu. Zhubnout se dá i bez diety. Jídelníček (nejenom) při hubnutí by měl být zdravý a přiměřený. Základem zdravého jídla, by měla být hrst bílkovin, hrst sacharidů a dvě hrsti zeleniny.
Léto je ideální doba na hubnutí. K dispozici je čerstvá zelenina. Jídelníček si můžete zpestřit při grilování (je mnoho dietních a zdravých potravin, které se dají ugrilovat). Pozor na zbytečné cukry (slazené nápoje, smetanové zmrzliny, apod.).
Asi každého alespoň občas „přepadne“ chuť na něco sladkého. Na tom není nic špatného. Co ale dělat s tím, když vás neustále „honí mlsná“ a vy máte pořád chuť na sladké? Podívejte se, proč vás trápí chuť na sladké a jak se jí zbavit, nebo ji alespoň omezit.