Zdravý a vyvážený jídelníček

Lidské tělo potřebuje vyváženou skladbu všech živin, vitamínů a minerálů.

Základem úspěšného – a hlavně dlouhodobého – hubnutí je zdravý a vyvážený jídelníček. Všechny jednostranně zaměřené diety, které vás nutí jíst jen omezenou skladbu potravin, jsou v dlouhodobějším horizontu nezdravé a dost často i zdraví škodlivé.

Lidské tělo potřebuje vyváženou skladbu všech živin, vitamínů a minerálů. Pokud váš jídelníček nebude obsahovat třena některé vitamíny skupiny B, může to v dlouhodobém horizontu způsobit i celou řadu různých problémů.

Existuje celá řada diet, které se skládají jen z několika málo druhů potravin. Jako krátkodobý redukční program se dají použít. Pokud byste se jimi ale chtěli řídit několik týdnů nebo měsíců, je to zaručený recept na zdravotní problémy.

Zdravý a vyvážený jídelníček musí obsahovat vše, co lidské tělo potřebuje – nejenom bílkoviny, vlákninu, vitamíny, minerály. Ale i tuky (včetně živočišných tuků) a cukry.

Kromě toho co jíte, je ale důležité i to jak často jíte. Základem zdravého jídelníčku je i pravidelnost. Doporučuje se 5 pravidelných jídel denně. Pokud to váš běžný denní režim neumožňuje, je možné sestavit stravovací plán i jinak, nikdy byste ale neměli mít méně než 3 pravidelná jídla za den.

Jaký je ideální poměr bílkovin, tuků a cukrů, které potraviny jsou vhodné na dietní jídelníček a které méně – to všechno a mnohé další se dozvíte v článcích na tomto webu. Připravili jsme pro vás celou řadu receptů, návodů a tipů jak zdravě hubnout.

Mohlo by vás zajímat: Přírodní hubnutí, Méně soli = rychlejší hubnutí, Hubnutí a jo-jo efekt

Pro zhubnutí o pár kilo, nepotřebujete nějakou striktní redukční dietu, nebo přesný jídelníček, přesně rozepsaný na každý den v týdnu. Jednoduché, rychlé, zdravé a dietní jídlo si můžete velmi snadno vymyslet i vy sami. Možností jsou stovky. Je to jen o vaší fantazii.
Zhubnout se dá i po 40. Vyžaduje to ale celkovou změnu myšlení, změnu životního stylu. Měli byste přejít na zdravý jídelníček (více zeleniny, méně zbytečných kalorií). Podstatný je i pravidelný pohyb. Každý den byste měli mít alespoň jednu hodinu aktivního pohybu. To vám pomůže při spalování kalorií, zlepšení fyzické a mentální kondice.
Tělo dospívajících prochází celou řadou změn. Zvláště u dívek se během puberty zvyšuje množství podkožního tuku. To je ale součástí přirozených, fyziologických procesů. Při hubnutí v 15 letech byste se měli vyhýbat hladovění nebo nízkokalorickým dietám. Ty by vám mohly jenom uškodit.
Rozumný zdravý a dietní jídelníček by měl zahrnovat 50% sacharidů (převáženě komplexní sacharidy), 30% bílkovin a 20% tuk (z toho alespoň 50% rostlinných tuků). I na dietním jídelníčku, můžete mít občas něco nezdravého, ale maximálně 20% (80% jídla by mělo být zdravé).
Středomořská dieta má jako základ hodně zeleniny a ovoce. Nedílnou součástí jsou i ryby, mořské plody a olivový olej. Je doporučováno jíst spíše menší porce jídla. Spíše než dieta, je to prostě jen zdravý jídelníček.
I když je během epidemie zavřena většina sportovních areálů, nikdo vám nezakazuje jít běhat, jít se projet na kolečkových bruslích, na kole. Nebo třeba jenom chodit.
K tomu abyste trochu zlepšili vzhled svého „pozadí“ není nezbytně nutné, abyste se trápili nějakým usilovným cvičením v posilovně nebo fitness centru.
Na to, abyste zhubnuli postačí, když budete jíst rozumně a zdravě – žádný extrém (přejídání nebo hladovění) není správně.