Jak dělat správně dřepy

Ideální cviky na stehna jsou například dřepy - u těch můžete provádět více variant.

Jak správě dřepovat? Dřepy jsou jedním z nejlepších cviků na rozvoj svalů na nohách. Při špatném provádění tohoto cviku si ale můžete poškodit klouby (především kolenní klouby) nebo záda.

Mezi nejčastější chyby u provádění dřepů patří především špatná pozice chodidel. Pokud máte chodidla příliš blízko u sebe, nezapojujete správně hýžďové svaly. To samé pak platí i pro příliš široké rozkročení. Optimální vzdálenost odpovídá přibližně šíři ramen (může se lišit v závislosti na délce nohou v poměru k celkové výšce).

Velká chyba je také zvedání pat ze země. Pro správné provádění dřepů, je nutné mít chodidla po celou dobu v kontaktu s podlahou. Záda byste se měli snažit po celou dobu držet rovně. Tedy žádné překlánění.

Velkou chybou je také dělat dřepy „až dolů“. Správný dřep by měl končit těsně před tím, než se koleno ohne do pravého úhlu. Pokud budete v dřepu pokračovat až dolů, tak při následném pohybu nahoru je kolenní kloub extrémně zatížen a při dlouhodobém cvičení hrozí i poškození úponů v kolenním kloubu.

Velkou chybou je také špatné dýchání. Při poklesu dolů byste se měli, nadechnou a na malou chvíli dech zadržet. Při pohybu nahoru pak intenzivně vydechnout.

Mohlo by vás také zajímat: Cvičení a cviky na stehna, Zhubnout stehna, Jak zhubnout rychle

Nejlepší cvičení na stehna a zadek, jsou klasické dřepy (dřepů ale existuje více druhů). Samotné dřepy, vám ale nezajistí hubnutí na stehnech a na zadku. Pro hubnutí je vhodná i změna jídelníčku, a pravidelný pohyb (déletrvající aerobní aktivity, jako rychlá chůze, Nordic walking, běhání či jízda na kole).
Trápí vás silná stehna a velký zadek? Poradíme vám, co by se s tím dalo dělat. Návod co jíst a jak cvičit pro hezký zadek a stehna.