Cvičení a cviky na stehna

Ideální cviky na stehna jsou například dřepy - u těch můžete provádět více variant.

Na zhubnutí a zpevnění, jsou nejlepší cviky zaměřené na vnitřní a zadní stranu stehna. Není to ale jenom posilování, pro hezká stehna je důležitý komplexní přístup. Správné cvičení na stehna by mělo zahrnovat tři složky.

Vytrvalostní cvičení na stehna – jízda na kole, na bruslích, běháním plavání nebo jen obyčejné chození do schodů. Pomůže i to když začnete častěji nosit vyšší podpatky. Když jste v botách na podpatku tak zapojujete více i svaly v oblasti stehen.

Silové cvičení – výpady, co je jeden z nejjednodušších cviků a dá se provádět i s činkami. Dále to mohou být dřepy (u těch je několik různých variant, podle toho, na kterou konkrétní svalovou skupinu se chcete zaměřit. Anebo to může být přinožování, obrácené přinožování nebo kývání nohami do strany. Tyto poslední cviky se provádějí vleže na zemi (ležíte na boku a zvedáte nohu do stran).

Protahování – protažení je také důležité pro hezká stehna. Díky pravidelnému prohazování si nejen zlepšíte kloubní a svalovou pohyblivost, ale napomůžete i rychlejšímu zpevnění stehen a protahování je důležití i pro samotné cvičení abyste předešli případným úrazům.

Mohlo by vás zajímat: Hubnutí stehen, Spalování kalorií, Kalorie v tuku

Sarkopenie je oficiálně považována za nemoc (byť se vyskytuje především v důsledku přirozeného stárnutí – proto se ani nedá plně vyléčit). Sarkopenií trpí asi 10 % lidí na 60 roků. Prevence zahrnuje dostatečný příjem bílkovin a pravidelné cvičení (odporové cviky).
Nejlepší cvičení na stehna a zadek, jsou klasické dřepy (dřepů ale existuje více druhů). Samotné dřepy, vám ale nezajistí hubnutí na stehnech a na zadku. Pro hubnutí je vhodná i změna jídelníčku, a pravidelný pohyb (déletrvající aerobní aktivity, jako rychlá chůze, Nordic walking, běhání či jízda na kole).
Pro ženy je nejlepší doba cvičení na hubnutí hned po ránu. Pokud chce žena více síly nebo více vytrvalosti, pak by měla cvičit večer. Pro muže lepší cvičení večer (jak pro hubnutí, tak i pro zlepšení fyzické kondice).
Snažíte se pravidelně cvičit, a přesto nehubnete, ale váha se vám naopak zvyšuje? Jedním z důvodů, mohou být kompenzační mechanismy. Po cvičení se metabolismus přepne do úsporného režimu. Dalšími důvody, může být i zvýšená chuť k jídlu, která se téměř zaručeně dostaví po cvičení. Co s tím?
Cvičit doma a zhubnout, se dá bez problémů i doma. A to, i během epidemie. Na domácí cvičení nepotřebujete skoro žádné extra vybavení. Stačí jen nějaká podložka (klidně i jen karimatka). Vše ostatní je už jen „nice to have“ není to nezbytné. Za poslední rok, od začátku epidemie COVID jsem zhubnul 15 kilo.
V této kalkulačce si můžete spočítat, kolik kalorií spálíte při chůzi. Chození je ideální aktivita, abyste začali hubnout. Chodit může každý, i ten kdo má nadváhu. Abyste při chození spalovali především tuky, je potřeba chodit na delší procházky svižným tempem.
Pokud chcete zhubnout stehna a zadek, musíte změnit jídelníček a začít se více hýbat. Na zhubnutí stehen a zadku nejlépe fungují klasické dřepy (nebo jejich varianty). Při hubnutí byste se neměli vzdávat. Důležitá je vytrvalost.
Na úvod je nutné říci, že neexistuje žádná dieta, která by vám zaručila hubnutí v oblasti břicha.