Jak se dědí barva očí dítěte

Zhruba okolo jednoho roku dítěte se začíná měnit barva očí.

Pokud jste těhotná a zajímalo by vás, jakou barvu očí by mohlo být vaše dítě, tak vás asi moc nepotěšíme. Barva očí dítěte se totiž nedá dopředu určit se 100% spolehlivostí. To je dáno především tím, že na dědičnosti barvy očí dítěte se podílí asi 15 různých genů. Není to tedy jako u dědičnosti krevní skupiny, kde už dopředu přesně víte (můžete si spočítat), jakou bude mít vaše dítě krevní skupinu.

Další věcí je pak to, že barva očí, kterou má čerstvě narozené miminko ještě není definitivní. Během růstu dítěte se jeho barva očí mění. Zhruba okolo jednoho roku dítěte se začíná měnit barva očí. To je dáno zvýšenou aktivitou specializovaných buněk v oku (melanocytů), které produkují více a více melaninu (kožní barvivo).

Pokud by vás ale přesto zajímalo, jakou barvu očí může mít vaše miminko, můžete vyzkoušet tuto naši kalkulačku: Kalkulačka – barva očí dítěte. V ní si po zadání barvy očí matky a otce můžete spočítat, jaká je pravděpodobnost že dítě bude mít třeba hnědou, modrou nebo zelenou barvu očí.

Mohlo by vás zajímat: Potravinová alergie u kojenců, Co nejíst během kojení, Co jíst během kojení

Barva očí u dítěte se obvykle začíná měnit kolem prvního roku života. Třeba černošská miminka mají po narození obvykle světlou barvu očí, a ta až postupně tmavne.