Co nejíst během kojení

Snažte se také jíst pokud možno čerstvé potraviny s minimem přidaných látek, jako jsou nejrůznější „éčka“

Během kojení je nutné hlídat si, co jíte. Nedá se říci, že by některé potraviny byly vyloženě zakázané (snad až na pár výjimek). V rozumném a přiměřeném množství můžete i během kojení jíst téměř cokoliv. Některé potraviny by ale měly být sledovány (jestli nemají nějaký negativní dopad na vaše dítě) a případně omezovány.

To se týká především potravin, které mohou způsobovat potravinové alergie – kravské (nebo i jiné) mléko a mléčné výrobky. Vejce nebo ryby. Kakao, čokoláda, ořechy nebo mák. Exotické nebo příliš kyselé ovoce. Rajčata nebo celer.

Další skupinou jsou pak potraviny s nadýmavým účinkem. Ty mohou, ale také nemusí způsobovat potíže. Některá miminka jsou na nadýmavé potraviny citlivější, jiná zas tolik ne. Pozor pak u potravin, jako jsou především luštěniny, cibule, česnek, čerstvé pečivo, kedlubny, ředkvičky, rajčata, pórek nebo i některé další potraviny.

Snažte se také jíst pokud možno čerstvé potraviny s minimem přidaných látek, jako jsou nejrůznější „éčka“ – to platí především pro různé dusičnany a dusitany (E249, E250, E251, E252), glutamáty (E620, E621, E622, E623, E624, E625) nebo i pro umělá sladidla (E951, E962, E953)

Pozor také na množství alkoholu nebo kofeinu. Ani jedno není během kojení zcela zakázáno. Platí zde ale, že jen v přiměřeném množství, a ve vhodnou dobu.

Co by tak rozhodně nemělo být na jídelníčku, jsou především tepelně neupravené výrobky (syrové vejce, maso, nepasterizované mléčné výrobky, zrající a čerstvé sýry nebo různé majonézy apod.). Také pozor na různé bylinkové čaje – některé jsou kojící ženy zcela nevhodné.

Mohlo by vás zajímat: Zdravý a vyvážený jídelníček, Co jíst během kojení, Potravinová alergie u kojenců

Vitamín A, je důležitý pro správnou funkci zraku nebo pokožky. Má vliv i na imunitu nebo správný průběh těhotenství. Vitamín A, je jedním z mála vitamínů, u kterých je možné předávkování s negativními důsledky (vysoké dávky vitamínu A mohou mít toxické účinky).
Vitamín D má zásadní vliv na vstřebávání fosforu a vápníku (a tím i na správný růst kostí). Do značné míry ale ovlivňuje i imunitní systém. Lidé s vážným průběhem onemocnění COVID měli velmi nízkou hladinu vitamínu D v těle. Vitamín se tvoří v kůži, když jsme na slunci. Nebo ho obsahují některé potraviny.
Zajímalo by vás, jak rychle zhubnout po porodu? Během kojení nemá smysl pouštět se do nějaké radikální diety, Naopak při kojení potřebujete zdravý a vyvážený jídelníček. Podobné je to i při cvičení. Po porodu musíte začít cvičit pomalu a opatrně. Hlavní je používat zdravý rozum.
Jaké potraviny nejíst při hubnutí? No přece ty, po kterých jste přibrali! Ale vážně – i když je člověk všežravec, některým potravinám je lepší se vyhnout.
Velká většina žen tak v období prvních 6 měsíců po porodu přirozeně hubne o 0,8 – 1 kilo za měsíc. Tím, že kojíte, pak celý proces hubnutí jenom urychlíte.