Co nejíst během kojení

Snažte se také jíst pokud možno čerstvé potraviny s minimem přidaných látek, jako jsou nejrůznější „éčka“

Během kojení je nutné hlídat si, co jíte. Nedá se říci, že by některé potraviny byly vyloženě zakázané (snad až na pár výjimek). V rozumném a přiměřeném množství můžete i během kojení jíst téměř cokoliv. Některé potraviny by ale měly být sledovány (jestli nemají nějaký negativní dopad na vaše dítě) a případně omezovány.

To se týká především potravin, které mohou způsobovat potravinové alergie – kravské (nebo i jiné) mléko a mléčné výrobky. Vejce nebo ryby. Kakao, čokoláda, ořechy nebo mák. Exotické nebo příliš kyselé ovoce. Rajčata nebo celer.

Další skupinou jsou pak potraviny s nadýmavým účinkem. Ty mohou, ale také nemusí způsobovat potíže. Některá miminka jsou na nadýmavé potraviny citlivější, jiná zas tolik ne. Pozor pak u potravin, jako jsou především luštěniny, cibule, česnek, čerstvé pečivo, kedlubny, ředkvičky, rajčata, pórek nebo i některé další potraviny.

Snažte se také jíst pokud možno čerstvé potraviny s minimem přidaných látek, jako jsou nejrůznější „éčka“ – to platí především pro různé dusičnany a dusitany (E249, E250, E251, E252), glutamáty (E620, E621, E622, E623, E624, E625) nebo i pro umělá sladidla (E951, E962, E953)

Pozor také na množství alkoholu nebo kofeinu. Ani jedno není během kojení zcela zakázáno. Platí zde ale, že jen v přiměřeném množství, a ve vhodnou dobu.

Co by tak rozhodně nemělo být na jídelníčku, jsou především tepelně neupravené výrobky (syrové vejce, maso, nepasterizované mléčné výrobky, zrající a čerstvé sýry nebo různé majonézy apod.). Také pozor na různé bylinkové čaje – některé jsou kojící ženy zcela nevhodné.

Mohlo by vás zajímat: Zdravý a vyvážený jídelníček, Co jíst během kojení, Potravinová alergie u kojenců

Zajímalo by vás, jak rychle zhubnout po porodu? Během kojení nemá smysl pouštět se do nějaké radikální diety, Naopak při kojení potřebujete zdravý a vyvážený jídelníček. Podobné je to i při cvičení. Po porodu musíte začít cvičit pomalu a opatrně. Hlavní je používat zdravý rozum.
Jaké potraviny nejíst při hubnutí? No přece ty, po kterých jste přibrali! Ale vážně – i když je člověk všežravec, některým potravinám je lepší se vyhnout.
Velká většina žen tak v období prvních 6 měsíců po porodu přirozeně hubne o 0,8 – 1 kilo za měsíc. Tím, že kojíte, pak celý proces hubnutí jenom urychlíte.