Co jíst během kojení

Zvláště během kojení je nutné jíst zdravě a mít pestrý a vyvážený jídelníček.

Zvláště během kojení je nutné jíst zdravě a mít pestrý a vyvážený jídelníček. Ten musí zahrnovat celou řadu nezbytných živin, vitamínů a minerálů. Důležité jsou především vitamíny skupiny B, kyselina listová, vápník, železo, zinek, vitamín D ale samozřejmě i další. Na jídelníčku v době kojení pak nesmí chybět ani mléčné výrobky (především kvůli vápníku), nebo jejich alternativa (pokud máte náhodou alergii na mléko a mléčné výrobky, nebo trpíte intolerancí vůči mléku).

Jídelníček během kojení by určitě měl obsahovat dostatek ovoce, zeleniny, bílkovin (drůbeží, telecí, králičí maso a ryby), celozrnného pečiva. Také cereální výrobky, hnědá rýže, těstoviny nebo brambory. Nezapomínejte ani na přiměřené množství „zdravých“ tuků – tedy rostlinné oleje a v menší míře i živočišné tuky.

Opatrně pak s nadýmavými potravinami – některé druhy zeleniny, luštěniny, česnek, cibule, čerstvé světlé pečivo apod.

Hodně opatrně pak také s alkoholem. Ten sice není zcela zakázán, ale měl by být konzumován jen příležitostně, v rozumném množství a ve vhodnou dobu (s ohledem na následující kojení). To samé platí i pro kofein.

Mohlo by vás zajímat: Potravinová alergie u kojenců, Co nejíst během kojení, Bio potraviny, Zelený čaj

Vitamín A, je důležitý pro správnou funkci zraku nebo pokožky. Má vliv i na imunitu nebo správný průběh těhotenství. Vitamín A, je jedním z mála vitamínů, u kterých je možné předávkování s negativními důsledky (vysoké dávky vitamínu A mohou mít toxické účinky).
Vitamín D má zásadní vliv na vstřebávání fosforu a vápníku (a tím i na správný růst kostí). Do značné míry ale ovlivňuje i imunitní systém. Lidé s vážným průběhem onemocnění COVID měli velmi nízkou hladinu vitamínu D v těle. Vitamín se tvoří v kůži, když jsme na slunci. Nebo ho obsahují některé potraviny.
Zajímalo by vás, jak rychle zhubnout po porodu? Během kojení nemá smysl pouštět se do nějaké radikální diety, Naopak při kojení potřebujete zdravý a vyvážený jídelníček. Podobné je to i při cvičení. Po porodu musíte začít cvičit pomalu a opatrně. Hlavní je používat zdravý rozum.
Jaké potraviny nejíst při hubnutí? No přece ty, po kterých jste přibrali! Ale vážně – i když je člověk všežravec, některým potravinám je lepší se vyhnout.
Vodní meloun = to je ten „klasický" meloun, velký, kulatý, na povrch zelený a uvnitř červený, který v dužině obsahuje spoustu semínek.
Velká většina žen tak v období prvních 6 měsíců po porodu přirozeně hubne o 0,8 – 1 kilo za měsíc. Tím, že kojíte, pak celý proces hubnutí jenom urychlíte.