Kalkulačka – barva očí dítěte

<span>Barva očí u dítěte se obvykle začíná měnit kolem prvního roku života. Třeba černošská miminka mají po narození obvykle světlou barvu očí, a ta až postupně tmavne. </span> Barva očí u dítěte se obvykle začíná měnit kolem prvního roku života. Třeba černošská miminka mají po narození obvykle světlou barvu očí, a ta až postupně tmavne.

Jste těhotná, těšíte se na narození miminka, a zajímalo by vás, jakou bude mít barvu očí? Na této stránce najdete kalkulačku, která vám pomůže určit, jakou bude mít vaše dítě barvu očí. Hned na úvod je ale nutné říci, že určení barvy dítěte je pouze orientační. Podrobněji to vysvětlíme dále.

Jedná se o to, že u barvy očí se dá říci pouze určitá pravděpodobnost, že dítě bude mít takovou nebo jinou barvu. Dědičnost barvy očí totiž není 100%.

Jak se dědí barva očí u dětí

Na rozdíl třeba od krevní skupiny dítěte, kde je dědičnost téměř 100% jasná, dědičnost barvy očí je jiná. Pokud víte krevní skupinu otce a matky dítěte, můžete téměř se 100% jistotou určitou, jakou bude mít krevní skupinu dítě (existují výjimky, ale ty jsou opravdu velmi vzácné). Viz kalkulačka krevní skupiny dítěte.

U dědičností barvy očí dítěte je to ale jiné. To je dáno tím, že zatímco za krevní skupinu odpovídá jeden konkrétní gen, na barvě očí se podílí více genů. I když mají oba rodiče hnědé oči, dítě může mít s určitou pravděpodobností třeba i modré oči nebo zelené. V tomto konkrétním případě je pravděpodobnost barvy očí u dítěte:

Oba rodiče mají hnědou barvu očí:

  • Dítě bude mít hnědé oči s pravděpodobností 75%
  • Dítě bude mít zelené oči s pravděpodobností 18,75%
  • Dítě bude mít zelené oči s pravděpodobností 6,25%

Kalkulačka – jakou barvu očí bude mít moje dítě?

Barva očí dítěte
Barva očí - matka
Barva očí - otec
Výpočet

Jakou barvu očí bude mít dítě

Kromě toho, že dědičnost barvy dítěte se nedá předem určit se 100% jistou, jsou zde i další věci. Jednak barva očí nemusí být vždy zcela jednoznačná. Kromě základních barev – modrá, hnědá, zelená jsou i nejhrůznější mezistupně typu hnědozelená, modrozelená, do šeda apod.

Dalším aspektem jde zde pak to, že barva očí dítěte se po narození, během prvních měsíců a roků života ještě mění. Je to podobné jako barva vlasů dítěte. I ta se může během prvních roků života změnit.

Barva očí u dítěte se obvykle začíná měnit kolem prvního roku života. Třeba černošská miminka mají po narození obvykle světlou barvu očí, a ta až postupně tmavne. S tím jak dítě roste, začínají specializované buňky v oku (melanocyty) produkovat více a více pigmentu (melaninu)

Barva očí u lidí

Docela zajímavé je podívat se na to, jakou barvu očí mají lidé na světě. Je zajímavé, že modrou barvu očí má jen „minimum“ lidí. Podle seriózních vědeckých odhadů má modré oči asi 150 miliónů lidí, tedy cca 3%. Ještě méně lidí má zelenou barvu očí – jedná se pouze o cca 1 – 2% lidí. V některých omezených lokalitách (opravdu jen velmi málo lidí) se vyskytuje šedá barva očí. Dominantní barvou je rozhodně hnědá, tu má většina lidí.

Jak již bylo ale zmíněno výše. Škála spektra barvy očí je opravdu velmi široká, a někdy je dost obtížné jeden konkrétní odstín zařadit spíše pod hnědnou, nebo pod modrou barvu.

Podle čeho se dědí barva očí

Dědičnost barvy očí je navázána asi na 15 různých genů. Z nich jsou klíčové dva (tzv. OCA2 a HERC2), které do značné míry určují výslednou barvu našich očí. To, jakou bude mít dítě barvu očí, se odvíjí od množství kožního pigmentu – melaninu.

Ostatní čtenáři si prohlédli:

Diskuse: Kalkulačka – barva očí dítěte

Diskuse: 1
  • Custom avatar xena

    no tak teď už vím co si o téhle kalkulačce myslet, a nic dobrého… neboť se asi právě na monitor dívám nenexistujícíma očima… když zadám barvu očí mích rodičů – otec hnědé a matka modré, vyjde mi že pravděpodobnost je 50% modré a 50% hnědé a 0% zelené. No a já mám krásně zelené. Pro rýpající upororňuji – jsem vlastní a skutečně našich.

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar