Parkinsonova choroba

Na Parkinsonovu chorobu v současné době neexistuje léčba. Je možné pouze použít podpůrné prostředky, které zmírňují průběh nemoci.

Parkinsonova choroba je onemocnění centrální nervové soustavy. Tato nemoc souvisí s úbytkem nervových buněk – což následně vede k úbytku dopaminu. Dopamin zajišťuje přenos signálů mezi nervovými buňkami. Jeho nedostatek pak vede k tomu, že člověk, který má Parkinsonovu chorobu má potíže s ovládáním svého pohybu.

Mezi typické příznaky Parkinsonovy Chodovy patří nekontrolovatelný třes, mimovolné pohyby, stavy ztuhlosti, či různé samovolné pohyby. Někteří nemocní mohou po většinu doby působit téměř „normálním dojmem“, může u nich ale i tak docházet k problémům s artikulací, mohou mít potíže při psaní, nebo to je snížená manuální obratnost při běžných činnostech.

Lidé nemocní Parkinsonovou chorobou mají často potíže s komunikací, trpí depresemi nebo různými psychickými problémy. To má ve výsledku značný dopad na okolí těchto nemocných.

Na Parkinsonovu chorobu v současné době neexistuje léčba. Je možné pouze použít podpůrné prostředky, které zmírňují průběh nemoci. Odhaduje se, že jenom v České republice aktuálně trpí Parkinsonovou chorobou přibližně 10 – 15 tisíc lidí (tedy cca minimálně jeden člověk na 1000 obyvatel). Největší riziko Parkinsonovy choroby je u mužů a žen nad 50 roků, existuje ale celá řada případů, kdy se Parkinsonova choroba začala projevovat u lidí již ve věku 40 roků.

Mohlo by vás zajímat: Alzheimerova choroba, Lepek a celiakie, Zelený čaj, Zdravé hubnutí a zdravý život

Zhubnout se dá i po padesátce. Možná to bude trochu pomalejší, ale není to nic nereálného. Je nutné cvičit (aerobní aktivity a silové cvičení) a také upravit jídelníček (bílkoviny, zdravé tuky a komplexní sacharidy).
Doba těsně po porodu určitě není vhodný čas na nějaké radikální hubnutí. Vaše tělo potřebuje i několik týdnů na zotavení z prodělaného porodu.
Káva obsahuje mimo jiné rostlinný alkaloid kofein. Právě kofein je ta složka kávy, která má výrazný vliv na lidský organismus.