Lepek a celiakie

Celiakie je onemocnění, které postihuje nemalou část populace. Podle aktuálních statistik trpí celiakií zhruba 1 člověk na 200 – 250 obyvatel

Celiakie je onemocnění, které postihuje nemalou část populace. Podle aktuálních statistik trpí celiakií zhruba 1 člověk na 200 – 250 obyvatel. To znamená, že v Česku touto nemocí trpí asi 40 až 50 tisíc obyvatel.

Problém, který způsobuje toto onemocnění, se jmenuje lepek. Jedná se o směs rostlinných bílkovin, které najdeme především v obilovinách. Vzhledem k tomu, že náš jídelníček je do značné míry založen na potravinách, a surovinách připravovaných z pšeničné, žitné nebo ječné mouky, je toto onemocnění velmi nepříjemné a znamená radikální změnu stravování.

V současné době je jedinou možností jak léčit celiakii, bezlepková dieta. To pak v praxi znamená, že lidé s touto nemocí se musí vyhýbat všemu, co obsahuje lepek. A to je velká část běžně dostupných potravin. Nemusí se totiž jednat jen o klasické pečivo nebo těstoviny, které se připravují z mouky. Lepek se při průmyslovém zpracování potravin používá jako přísada do mnoha různých jídel.

Celiakie také bývá poměrně často spojena i s dalšími autoimunitními nemocemi. Až deset procent lidí s celiakií má současně některý z typů cukrovky. Méně časté jsou i další nemoci a poruchy imunity.

Mezi typické příznaky celiakie patří především průjmy, poruchy trávení, nechuť k jídlu. Při dlouhodobém neléčení se pak především u dětí mohou objevit poruchy růstu, oddálení puberty, snížený obsah vápníku v kostech nebo anémie.

Mohlo by vás zajímat: Bezlepková dieta, Zdravý a vyvážený jídelníček, Bílá mouka, Celozrnné pečivo

Lepek se nachází v pšenici, v ječmenu a v jiných obilovinách – tedy pšeničná mouka, pečivo z pšeničné mouky, těstoviny, sušenky, aj.
To, že byste měla během těhotenství jíst za dva, je pochopitelně jen mýtus.
Pomůže vám bezlepková dieta zhubnout? Vyzkoušejte to, a uvidíte sami, že jídelníček bez lepku je podobný, jako ten při hubnutí.