Jaké potraviny nejíst při hubnutí

<span>Jaké potraviny nejíst při hubnutí? No přece ty, po kterých jste přibrali! Ale vážně – i když je člověk všežravec, některým potravinám je lepší se vyhnout.</span> Jaké potraviny nejíst při hubnutí? No přece ty, po kterých jste přibrali! Ale vážně – i když je člověk všežravec, některým potravinám je lepší se vyhnout.

Snad u každé diety nebo návodu jak zhubnout, vám budou radit, co máte jíst, abyste shodili kila dolů. Ne vždy ale najdete i seznam toho, jaké potraviny nejíst při hubnutí. Hubnutí navíc není jenom nějaká „otravná“ dieta. Na to abyste doopravdy zhubnuli vlastně, ani žádnou dietu nepotřebujete.

Jak zhubnout bez diety

Dieta je fajn pomocník, když nevíte jak začít hubnout. Vhodně zvolená dieta vám může pomoci nastartovat hubnutí. Může vás naučit zásady zdravého a dietního jídelníčku. Ale ruku na srdce, dokážete si (snad u většiny diet) představit, že byste se takto stravovali po nějakou delší dobu?

Je fajn, když s pomocí nějaké diety shodíte 5 kilo za měsíc nebo i rychleji. Podobné redukční diety se ale opravdu nedají dodržovat dlouhodobě. Pokud chcete shodit pár kilo a hlavně si pak váhu udržet, tak zapomeňte na diety.

Namísto nějaké striktní diety je mnohem lepší prostě jen začít jíst zdravě. Vynechávat (nebo omezovat) nevhodné potraviny. Ale jinak jíst (v přiměřeném množství), to co vám chutná. Velká většina kil, která máte navíc, jde totiž na vrub těm „nejškodlivějším“ potravinám, a také nedostatku pohybu.

Jaké potraviny nejíst při hubnutí

V následujícím seznamu najdete základní „desatero“ zásad zdravého hubnutí – tedy toho, co jíst a co naopak nejíst, když chcete zhubnout. A nejenom, když se snažíte shodit pár kilo, ale i když si váhu chcete udržet a nenabrat další kila:

 • Žádné slazené nápoje = Coca-Cola a podobné limonády, doslazované džusy, sladké sirupy apod. (když už, tak jen výjimečně, jedna nebo dvě skelničky Coca-Coly za týden nevadí, dva litry každý den na váze ihned poznáte)
 • Žádné zbytečné cukry – příliš sladké cukrovinky, sladká jídla apod. (nebo jen v rozumném, omezeném množství)
 • Žádné bílé pečivo – především to sladké, ale ani rohlíky, housky apod. Namísto bílého pečiva jezte celozrnné pečivo nebo alespoň pečivo s vyšším podílem jiných druhů mouky
 • Žádné smažené věci – a když už tak jen výjimečně. Smažená jídly, která během přípravy plavou v hromadě tuku/oleje nejsou pro vaši váhu nic dobrého. Preferujte dušení, pečení nebo přípravu v páře.
 • Žádné polotovary, instantní jídla a další „umělotiny“ – v těch najdete jen spoustu prázdných kalorií (hodně kalorií a málo výživných látek), hromadu „éček“ (taková malá chemická „nálož“) a také hromadu soli (výsledkem je pak nadměrné zadržování vody v těle)
 • Žádný alkohol nebo jen v přiměřeném množství – alkohol je vysoce kalorický (míchané nápoje obzvlášť). Alkohol navíc podporuje chuť k jídlu. Sklenička vína nebo malé pivo je v pořádku. Pravidelné popíjení každý pátek nebo sobotu (nebo i častěji), vám ale hezkou postavu opravdu neudělá
 • Omezte příjem živočišných tuků – i když to tak podle některých návodů na hubnutí může vypadat, živočišné tuky nejsou jen „absolutní zlo“. Není to žádný „Sauron“ nebo „lord Voldemort“. Přiměřené množství živočišných tuků je zdravé a zdraví prospěšné. Nesmí se to ale přehánět. Nízkotučným jogurtem, mlékem, vynecháním tučného masa a uzenin nic nezkazíte
 • Jezte hodně ovoce a zeleniny – nemusíte být rovnou vegetariánem, ale alespoň 30% vašeho jídelníčku by mělo tvořit právě ovoce a zelenina. Jak kvůli vyššímu obsahu vitamínů a vlákniny, tak i kvůli nízkým kaloriím.
 • Jezte přiměřené množství sacharidů a bílkovin – zdravý jídelníček musí zahrnovat jak tuky, tak i bílkoviny a sacharidy. Optimální poměr je 30% bílkoviny, 30% procent tuky a 40% sacharidy. Bílkoviny a tuky pak mají být z části i rostlinného původu (olivový olej, luštěniny apod.)
 • Hýbejte se = bez pohybu se hubne málo nebo vůbec. Nemusíte cvičit. Nemusíte běhat. Nemusíte …. (doplňte si svůj nejméně oblíbený sport sami). Ale musíte se hýbat. Choďte pešky. Nejezděte výtahem a choďte po schodech. Když celý den sedíte v práci, tak se každou hodinu alespoň na 2 – 3 minuty jděte projít a protáhnout. Jděte si zaplavat, projet se na kole. Každý den byste měli mít alespoň dvě hodiny aktivního pohybu (nejsou to ale dvě hodiny cvičení – stačí i jen delší cesta do práce a z práce, aby to pomohlo vašemu hubnutí).

Jaké potraviny při hubnutí určitě nejíst

Ať už se vám to líbí nebo ne, člověk je od přírody všežravec. Jakákoliv jednostranně zaměřená dieta nebo jídelníček, který se skládá jen z omezeného výběru potravin, je z dlouhodobého pohledu škodlivý. Pro zpestření hubnutí není nic špatného, když pár dní vyzkoušíte nějakou striktní dietu – Jako je třeba jahodová dieta, melounová dieta, grapefruitová dieta nebo i jiné. Jako dlouhodobý stravovací plán je to ale nesmysl.

Jezte zdravě a rozumně. I ta nejdietnější potravina bude v nadměrném množství škodlivá. Naopak jedna sladká tyčinka, jednou za týden, neznamená že „ztloustnete“. Každý extrém je vždy škodlivý.

Třeba i ovoce – které by na dietním/zdravém jídelníčku určitě nemělo chybět  – může být někdy na škodu. Některé sladké druhy ovoce mají opravdu velké množství cukru – třeba hrušky, banány, hroznové víno – by tedy neměly být konzumováno v „neomezeném“ množství.

Z výše uvedeného seznamu si hlídejte především množství zbytečných cukrů. Tedy především prázdné kalorie. Typicky alkohol, slazené nápoje, sladkosti apod. Ty mají opravdu hodně cukru (a tím i kalorií, a přitom jejich výživná hodnota je minimální nebo nulová (neobsahují žádné užitečné živiny). Prázdné kalorie jsou největším nepřítelem.

Také se určitě vyhýbejte pravidelnějšímu stravování ve fast-foodech. Hranolky a „podobné“ lahůdky jsou fajn čas od času na chuť, při pravidelném stravování vám to ale jen ničí postavu a zdraví. To samé pak platí i pro nejrůznější „pochoutky“, které s oblibou mlsáte večer u televize. Ani to není nic zdravého.

Ostatní čtenáři si prohlédli:

Diskuse: Jaké potraviny nejíst při hubnutí

Diskuse: 1
 • Custom avatar Alena

  Je mi skoro 60 let, od 20 let mám skoro stejnou postavu, mám dvě děti, sportuji, chodím na procházky se psem, jezdím na kole, v zimě lyžuji, běžky i sjezd, diety žádné nedržím, ale nejím bílé pečivo, nepiji sladké limonády, nesladím, pouze medem, jím hořkou čokoládu, každý den večer si vyloupu misku neslaných burských oříšků/ mimochedem to dělám již tak 10let/ ještě se mi nepřejedli:-) ráno piji hořkou kávu se smetanou, jím hodně ovesné vločky, nejraději doma přpravené jako musli, omezuji maso, ale jím hodně ryby a mořské potvory, ráda si také dám občas tmavý chleba namazaný sádlem/domácky vyškvařeným/ a nejraději mám těstoviny s kysaným zelím, přelitý vyškvařenými škvarkami….. asi tak

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar