Co nejíst během kojení

Snažte se také jíst pokud možno čerstvé potraviny s minimem přidaných látek, jako jsou nejrůznější „éčka“

Snažte se také jíst pokud možno čerstvé potraviny s minimem přidaných látek, jako jsou nejrůznější „éčka“

Během kojení je nutné hlídat si, co jíte. Nedá se říci, že by některé potraviny byly vyloženě zakázané (snad až na pár výjimek). V rozumném a přiměřeném množství můžete i během kojení jíst téměř cokoliv. Některé potraviny by ale měly být sledovány (jestli nemají nějaký negativní dopad na vaše dítě) a případně omezovány.

To se týká především potravin, které mohou způsobovat potravinové alergie – kravské (nebo i jiné) mléko a mléčné výrobky. Vejce nebo ryby. Kakao, čokoláda, ořechy nebo mák. Exotické nebo příliš kyselé ovoce. Rajčata nebo celer.

Další skupinou jsou pak potraviny s nadýmavým účinkem. Ty mohou, ale také nemusí způsobovat potíže. Některá miminka jsou na nadýmavé potraviny citlivější, jiná zas tolik ne. Pozor pak u potravin, jako jsou především luštěniny, cibule, česnek, čerstvé pečivo, kedlubny, ředkvičky, rajčata, pórek nebo i některé další potraviny.

Snažte se také jíst pokud možno čerstvé potraviny s minimem přidaných látek, jako jsou nejrůznější „éčka“ – to platí především pro různé dusičnany a dusitany (E249, E250, E251, E252), glutamáty (E620, E621, E622, E623, E624, E625) nebo i pro umělá sladidla (E951, E962, E953)

Pozor také na množství alkoholu nebo kofeinu. Ani jedno není během kojení zcela zakázáno. Platí zde ale, že jen v přiměřeném množství, a ve vhodnou dobu.

Co by tak rozhodně nemělo být na jídelníčku, jsou především tepelně neupravené výrobky (syrové vejce, maso, nepasterizované mléčné výrobky, zrající a čerstvé sýry nebo různé majonézy apod.). Také pozor na různé bylinkové čaje – některé jsou kojící ženy zcela nevhodné.

Mohlo by vás zajímat: Zdravý a vyvážený jídelníček, Co jíst během kojení, Potravinová alergie u kojenců

Vitamín D a jeho vliv na imunitu a zdraví (nejenom při COVID)

Vitamín D je jedním z důležitých vitamínů, který značně posiluje imunitu. Pomáhá mimo jiné i při virových onemocněních, jako je právě koronavirus... [ ČÍST VÍCE ]

Jak rychle zhubnout po porodu – co jíst a jak cvičit?

Máte problém, že jediné oblečení, do kterého se hned po porodu vejdete, je to z doby těhotenství? Těšila jste se, že po porodu se vzhled vaší postavy... [ ČÍST VÍCE ]

Jaké potraviny nejíst při hubnutí

Snad u každé diety nebo návodu jak zhubnout, vám budou radit, co máte jíst, abyste shodili kila dolů. Ne vždy ale najdete i seznam toho, jaké potraviny... [ ČÍST VÍCE ]

Hubnutí při kojení – hubnutí po porodu

Když vám roste těhotenské bříško, a zvyšuje se vaše váha, tak vám to zpravidla tolik nevadí, protože se těšíte na miminko. Po porodu je to ale najednou... [ ČÍST VÍCE ]