Jak dlouho vydrží člověk bez jídla

Bez jídla je možné vydržet 55 - 60 dní. Již po pár dnech hladovění ale můžete mít vážné zdravotní problémy. Nic se tedy nemá přehánět.

Zatímco bez kyslíku vydrží člověk jen pár minut, bez vody několik dní (3 – 5 dní, podle podmínek v okolním prostředí), bez jídla se dá vydržet mnohem déle. Jak dlouho tedy člověk může vydržet bez jídla?

Většina lékařů se shoduje, že bez jídla se dá vydržet maximálně cca 55 – 60 dní. Existují záznamy o lidech, kteří vydrželi i déle (zaznamenaný rekord je 138 dní). Jak dlouho vydrží konkrétní jedinec bez jídla, závisí na různých faktorech. Vliv má fyzická kondice před začátek hladovění, okolní podmínky během hladovění, množství tělesného tuku atd. Obecně platí, že jakmile nárazově poklesne tělesná hmotnost o více než 40%, hrozí smrt.

Dlouhodobé hladovění ale může mít velmi negativní zdravotní následky již mnohem dříve. Zhruba po 3 – 5 dnech tělo spotřebuje zásoby sacharidů ve formě gylokogenu, a přechází na spalování tuků. Energii tak tělo začne získávat z ketonů, které jsou produktem metabolismu tuků. Při nadměrném spalování tuků se zvyšuje hladina těchto ketonů a nastává ketoacidóza a ketokóma. V závislosti na zdravotním stavu tedy může dojít k výrazným zdravotním problémům už při několika dnech nepřetržitého hladovění.

Mohlo by vás zajímat:Spalování tělesného tuku, Hladovění při hubnutí, Rychlé hubnutí bez cvičení

Tělo dospívajících prochází celou řadou změn. Zvláště u dívek se během puberty zvyšuje množství podkožního tuku. To je ale součástí přirozených, fyziologických procesů. Při hubnutí v 15 letech byste se měli vyhýbat hladovění nebo nízkokalorickým dietám. Ty by vám mohly jenom uškodit.
Na to, abyste zhubnuli postačí, když budete jíst rozumně a zdravě – žádný extrém (přejídání nebo hladovění) není správně.
Především malé děti, těhotné ženy, nemocní a staří lidé musí během letních veder být opatrní. Nadměrné teplo a přehřátí organismu může vést dokonce až ke smrti.
Pro potlačení (snížení) chuti k jídlu, je tedy vhodné volit takové potraviny, které mají spíše nižší glykemický index, a současně které mají vyšší podíl vlákniny
Pravidelné provozování nějakého cvičení, sportu či jiné srovnatelné aktivity, je pro ženy v menopauze velmi prospěšné.
Než se pustíte do samotného hubnutí, měli byste si nastavit nějaké reálné cíle.
Abyste za 2 týdny shodili 5 kilo, je nutné výrazně zvýšit energetický výdej, a současně omezit to, co sníte, tak aby se vám podařilo zhubnout.
Naučte se také jíst pomalu a v klidu. Každé sousto pečlivě rozžvýkejte. Nejenom, že tím zvýšíte a prodloužíte svoje potěšení z jídla, ve výsledku pak sníte i menší porci