Jak zhubnout bez diet a cvičení

<span>Na to, abyste zhubnuli postačí, když budete jíst rozumně a zdravě – žádný extrém (přejídání nebo hladovění) není správně.</span> Na to, abyste zhubnuli postačí, když budete jíst rozumně a zdravě – žádný extrém (přejídání nebo hladovění) není správně.

Pokud se trochu zajímáte o to, jak zhubnout, pak dost možná máte pocit, že bez diety a bez cvičení, se zhubnout nedá. Zvláště pak v reklamách se vás budou snažit přesvědčit, že bez „této zaručené diety“, nebo bez „tohoto speciálního cvičebního programu“, nebo bez „těchto zázračných prášků na hubnutí“ zcela určitě nezvládnete zhubnout.

To vše je ale jen reklamní „humbuk“. Hodně lidí je do hubnutí ochotno investovat nemalé finanční prostředky. Takže pak pochopitelně existuje obrovský „průmysl“, který z toho těží.

Dá se zhubnout i bez diety a bez cvičení?

ANO! Určitě ano! Na to abyste zhubli vlastně, ani žádnou dietu nepotřebujete. Stejně tak není nutné, abyste začali chodit někam do posilovny nebo do fitness centra. Pokud se ale ptáte „můžu zhubnout, a při tom snít cokoliv, co mě napadne, v jakémkoliv množství, a se vůbec nehýbat?“ pak je odpověď pochopitelně NE.

Dá se opravdu zhubnout i bez diety?

Většina diet je ale opravdu k ničemu. Často to jsou jen úplně nesmyslné „reklamní“ triky, nebo nějaké extrémní redukční diety, při kterých byste po pár týdnech umřeli hlady, nebo si alespoň poškodili zdraví. Na to, abyste doopravdy zhubli, žádnou dietu nepotřebujete.

Na to, abyste zhubli postačí, když budete dodržovat několik základních a poměrně jednoduchých pravidel.:

  • Jíst rozumně a zdravě – žádný extrém (přejídání nebo hladovění) není správně
  • Jíst hodně ovoce a zeleniny
  • Omezit nebo úplně vynechat bílé pečivo, a na místo něj, jíst celozrnné pečivo apod.
  • Omezit nebo úplně vynechat potraviny z bílé mouky – těstoviny, knedlíky apod.
  • Přestat pít slazené nápoje – limonády typu Coca-Cola, slazené džusy apod. Na žízeň je nejlepší obyčejná pramenitá voda
  • Omezit konzumaci alkoholu – jedna nebo dvě skelničky vína, piva apod., jednou nebo dvakrát za týden, ničemu nevadí, nadměrná konzumace alkoholu je ale špatná hned z několika důvodů
  • Jíst dostatek bílkovin – libové drůbeží maso, kvalitní hovězí maso, ryby, mořské plody, rostlinné bílkoviny (hrách, fazole, čočka, sója apod.)
  • Nevynechávat tuky – lidské tělo potřebuje určité množství tuků – bez nich by to opravdu nešlo, ale jen ty „zdravé“
  • Žádné smažené jídla
  • Žádné mlsání večer u televize (nebo obecně „jídlo jen tak“)

Co jíst abych zhubla?

Jak již bylo řečeno výše, na to abyste zhubli, nepotřebujete žádnou konkrétní dietu. Ta opravdu není potřeba. Dieta může být fajn, jako „pomůcka“ nebo „návod“, když vůbec nemáte představu jak začít s hubnutím, a jak změnit svůj jídelníček. Jinak ale dietu na nic nepotřebujete.

Při hubnutí ani není příliš dobré pouštět se do nějakých radikálních změn. U těch nejvíce hrozí „jo-jo“ efekt. Naopak je lepší vsadit na postupné změny, pěkně krok za krokem.

Takže pro každý týden si můžete dát jeden nebo dva malé cíle. První týden třeba to, že přestanete pít slazené nápoje. Další týden třeba to, že začnete jíst jedno jídlo ze zeleniny denně. Další týden zase vyřadíte z jídelníčku bílé pečivo. A takto postupně, krok po kroku můžete přejít na zdravější jídelníček, aniž by to znamenalo nějakou dramatickou, radikální změnu.

Dá se zhubnout i bez cvičení?

Leckde se vás snaží přesvědčit, že pokud každý den neuběhnete alespoň 10 kilometrů, tak určitě nezhubnete. Nebo pokud nebudete alespoň 3x týdně chodit cvičit někam do fitness centra, tak kila navíc neshodíte. A tak podobně.

K tomu, abyste shodili pár kilo, ale není potřeba nějaké konkrétní cvičení. Základem pro to, abyste opravdu zhubli, musí být splnění jednoduché podmínky. A to, že vaše tělo bude spotřebovávat více energie, než kolik jí bude dostávat. Toho docílíte buď tím, že budete méně jíst, nebo se více hýbat.

Ideální je pak pochopitelně kombinace obou přístupů. Tedy omezit trochu jídelníček – hlavně zbytečné a prázdné kalorie. A současně se trochu více hýbat.

Pohyb ale nemusí být cvičení, běhání nebo něco podobného.

K tomu abyste doopravdy zhubli, bude stačit, když třeba jen budete více chodit. Pokud každý den ujdete alespoň 10 až 15 tisíc kroků, tak tím pro své zdraví a pro svou váhu uděláte více, než když se budete snažit každý den uběhnout 10 kilometrů.

Přiměřené množství nějakého přirozeného pohybu nemá pozitivní efekt pouze na to, kolik vážíte, ale projeví se to na vašem celkovém zdravotním stavu. Zvláště pokud celé dny trávíte sezením někde ve škole nebo v kanceláři.

Pokud každý den věnujete alespoň jednu hodinu tomu, abyste se hýbali (a určitě to nemusí být nějaké konkrétní cvičení nebo nějaká náročná fyzická aktivita), pak se to brzy projeví na tom, že se budete celkově cítit lépe. A to jak psychicky, tak i fyzicky.

Ostatní čtenáři si prohlédli:

Diskuse: Jak zhubnout bez diet a cvičení

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar