Hladová dieta – hladovění při hubnutí

Zdravý člověk sice může bez jídla vydržet i 40 – 55 dní (v některých případech i déle)

Hodně z těch, kdo přemýšlí o hubnutí, se mylně domnívá, že stačí hodně omezit příjem potravy a kila hned půjdou dolů. Sice to má svoji logiku. Když člověk málo jí, tak nemůže tloustnout a naopak by se měla jeho váha snižovat. Není to ale tak jednoduché.

Zdravý člověk sice může bez jídla vydržet i 40 – 55 dní (v některých případech i déle), úplné hladovění ale není nic moc zdravého. Už po dvou týdnech bez jídla (nebo při jeho velmi omezeném přísunu) začíná tělo spalovat svalovou tkáň.

Pro efektivní hubnutí je naopak lepší udržovat tělo syté. Tím ale pochopitelně nemyslíme, abyste se pořád něčím „cpali“. Pokud ale budete jíst pravidelně 5x – 6x denně, vždy po 2 – 2,5 hodinách sníst něco malého, tak to bude pro vaše hubnutí mnohem lepší než vynechávat jídla nebo radikálně omezovat množství toho, co jíte.

Při hubnutí byste se neměli snažit snižovat svou váhu o víc než 1 kilo za týden. Existují sice nejrůznější hladové/drastické diety, kdy je kalorický příjem omezen i na 50% nebo méně. Výsledkem je pak pochopitelně výraznější úbytek tělesné váhy. Podobně rychlé hubnutí ale není dlouhodoběji udržitelné.

Mohlo by vás zajímat: Jak dlouho vydrží člověk bez jídla, Jak hubnout a cvičit doma, Jak zhubnout boky

Hubnout se dá i bez cvičení a bez diety. Podstatný je zdravý a vyvážený jídelníček. Jíst rozumně a přiměřeně tomu, jaký máte kalorický výdej. Při hubnutí se nestresujte. Čísla na váze, jsou jenom čísla. Hlavně abyste se vy sami cítili příjemně a byli spokojeni sami se sebou.
O hubnutí rozhoduje především jídelníček (cvičení se na hubnutí podílí jen z 30%). Roli hraje nejenom to, co jíme (vhodná skladba jídelníčku), ale i to kdy jíme. A další faktory. Úspěšnému hubnutí brání nedostatek spánku, nadbytek stresu, atd.
Při hubnutí, není až tak důležité celkové množství přijatých kalorií, jako spíše to, abyste omezili nadměrnou glykemickou zátěž. Zhubnout se pak dá i bez hladovění a počítání kalorií. Můžete jíst normální porce jídla, a při tom hubnout.
Chia semínka, bývají někdy označována, jako „super potravina“. Obsahují velké množství zdravých živin (omega-3 mastné kyseliny). Chia semínka jsou velmi dobrá i při hubnutí – dokáží omezit pocit hladu a zajistí pocit sytosti, po delší dobu. Mají i mnoho různých benefitů pro naše zdraví.
Chtěli byste zhubnout už za měsíc? Pak to zkuste bez diety. Příliš přísné diety na hubnutí moc nefungují. Mohou vám nabídnout jen krátkodobé snížení váhy, a to nemá s hubnutím moc společného. Nesnažte se zhubnout. Změňte životní styl a žijte zdravěji. Pak se změní i vaše váha.
Hubnutí bez pohybu je těžké a nepříliš efektivní. Pravidelný pohyb je prospěšný nejenom proto, jak vypadá vaše břicho, ale i pro vaše zdraví.
Pro potlačení (snížení) chuti k jídlu, je tedy vhodné volit takové potraviny, které mají spíše nižší glykemický index, a současně které mají vyšší podíl vlákniny
Paleo dieta, je někdy také označována, jako „dieta jeskyních lidí“, nebo „dieta pračlověka“.