Jakou barvu očí bude mít moje dítě

Barva očí se totiž v průběhu vývoje a růstu dítěte ještě může měnit.

Zajímalo by vás, jakou barvu očí by mohlo mít vaše dítě? Pak můžete vyzkoušet tuto naši kalkulačku pro určení barvy očí dítěte. Pokud od ní zadáte jakou barvu očí má matka a otec dítěte, zobrazí se vám, jaká je pravděpodobnost, že dítě bude mít třeba modrou barvu.

Proč vám nedokážeme říci, jakou opravdu bude mít dítě barvu? To je dáno tím, že na dědičnosti barvy očí dítěte se podílí více různých faktorů. Tak především to, že za barvu očí odpovídá asi 15 různých genů. Dědičnost je zde tedy poměrně komplexní. Není to jako třeba u dědičnosti krevní skupiny, nebo jiných dominantních prvků. U barvy očí se dá spočítat pouze pravděpodobnost. 100% jistotu budete mít až po narození miminka. A vlastně ani tehdy ne.

Barva očí se totiž v průběhu vývoje a růstu dítěte ještě může měnit. Třeba černošská miminka se rodí se světlou barvou očí, a k jejich tmavnutí dochází až v prvních letech života. Podobné je to i u všech ostatních miminek. Pokud má tedy čerstvě narozené miminko světle modrou barvu očí, neznamená to, že ji bude mít i jako školák nebo v pubertě.

Mohlo by vás zajímat: Jak se dědí barva očí dítěte, Co jíst během kojení, Co nejíst během kojení

Barva očí u dítěte se obvykle začíná měnit kolem prvního roku života. Třeba černošská miminka mají po narození obvykle světlou barvu očí, a ta až postupně tmavne.