Bílá mouka

Bílá mouka neobsahuje vlákninu. Vybírejte si raději potraviny z celozrnné mouky.

Bílá mouka, tedy mouka vyráběná z obilí není příliš zdravá / dietní potravina. A to pak platí pro vše, co se z bílé mouky připravuje. Tedy i pro rohlíky, běžně prodávaný chléb a další pečivo. Knedlíky, těstoviny atp.

Bílá mouka se vyrábí z pšenice. Až 87% všeho pečiva je vyráběno z bílé mouky (po ní následuje žito, ječmen, oves). Při mletí bílé mouky, jsou zrna pšenice zbavena všech nestravitelných částí (pluchy, otruby, klíček). Hlavním problémem jsou pak obilné proteiny – především pak lepek. Ten působí na stěnu tenkého střeva, a zvyšuje její propustnost. Do krevního oběhu se díky bílé mouce dostává mnohem více živin a „vysoko hmotnostních molekul“. To následně vede k aktivaci metabolismus.

Zjednodušeně tedy sice potraviny z bílé mouky, dodají „intenzivnější“ pocit zasycení, ale s mnohem kratším dopadem. Po konzumaci jídla založeného na potravinách z bílé mouky budete cítit hlad mnohem dříve než po jiných potravinách.

Náhradou bílé mouky může být celozrnná mouka. Celozrnná mouka obsahuje při stejném objemu, mnohem menší obsah lepku a dalších látek. Také má vyšší obsah nestravitelných částí (otruby, které mimo jiné působí tak, že urychlují průchod potravy střevy, a jídlo obsahující celozrnnou mouku, je tak rychleji vylučováno). Celozrnná mouka má také vyšší obsah polysacharidů, které slouží jako potrava pro střevní bakterie (střevní mikroflóra).

Mohlo by vás zajímat: Vláknina, Přírodní ovesné vločky, Celozrnné pečivo

Asi každého alespoň občas „přepadne“ chuť na něco sladkého. Na tom není nic špatného. Co ale dělat s tím, když vás neustále „honí mlsná“ a vy máte pořád chuť na sladké? Podívejte se, proč vás trápí chuť na sladké a jak se jí zbavit, nebo ji alespoň omezit.
Sacharidy jsou nejjednodušším zdrojem energie pro mozek a tělo. Při dietě a hubnutí, by ale cca 80% sacharidů mělo být komplexních („pomalých“ – s nižším glykemickým indexem). Nízkosacharidové diety sice umožní i velmi rychlý úbytek váhy, často ale po nich následuje „jo-jo“ efekt.
Lepek se nachází v pšenici, v ječmenu a v jiných obilovinách – tedy pšeničná mouka, pečivo z pšeničné mouky, těstoviny, sušenky, aj.
Zdravý a vyvážený jídelníček by měl obsahovat vše nezbytné, co naše tělo potřebuje. Co vše by na takovém jídelníčku nemělo chybět?
Pomůže vám bezlepková dieta zhubnout? Vyzkoušejte to, a uvidíte sami, že jídelníček bez lepku je podobný, jako ten při hubnutí.