Bezlepková dieta

Bezlepková dieta je důležitá především pro ty, kdo trpí onemocněním celiakie.

Bezlepková dieta je důležitá především pro ty, kdo trpí onemocněním celiakie. Lepek je rostlinná bílkovina (resp. jedná se o směs dvou rostlinných bílkovin – gliadin a glutenin), které najdeme především v obilovinách. Nejvíce lepku obsahuje pšenice, žito nebo ječmen.

Lepek u části populace způsobuje trávicí problémy. Jejich tělo není schopné lepek vstřebávat. Ten se usazuje na stěnách střeva a způsobuje průjmy, omezuje vstřebávání přijaté potravy a i další zdravotní problémy

V současné době tak pro lidi s celiakií není jiná alternativa než právě bezlepková dieta. Bezlepková dieta v praxi znamená vyhýbat se všem potravinám, které obsahují mouku z pšenice, ječmene nebo žita. Stejně tak je nutné vyhýbat se všem potravinám, pro jejichž přípravu byl využit lepek. Ten se často používá při průmyslové výrobě potravin.

Během bezlepkové diety by se tak měli jíst především luštěniny, kukuřice, proso, vhodná je i sója. Na bezlepkovém jídelníčku mohou být i brambory, ovoce, zelenina. Dále pak také maso, ryby, vejce a další potraviny.  Dieta bez lepku je i vhodnou alternativou ke klasickým redukčním dietám.  Tento jídelníček poměrně dobře kopíruje to, co se zpravidla doporučuje jako základ pro hubnutí.

Mohlo by vás zajímat: Lepek a celiakie, Vláknina, Snížení cholesterolu. Bílá mouka, Dietní oběd

Při hubnutí je důležitý jídelníček. Ten dělá až 70% úspěchu při hubnutí. Zdravý a dietní jídelníček musí zahrnovat 50% sacharidů, 30% bílkovin a 20% tuků. Pokud máte rádi těstoviny, při hubnutí dejte přednost celozrnným těstovinám (nebo těm ze špaldové, žitné či ječné mouky). Nebo vyzkoušejte proteinové těstoviny.
Lepek se nachází v pšenici, v ječmenu a v jiných obilovinách – tedy pšeničná mouka, pečivo z pšeničné mouky, těstoviny, sušenky, aj.
Pro potlačení (snížení) chuti k jídlu, je tedy vhodné volit takové potraviny, které mají spíše nižší glykemický index, a současně které mají vyšší podíl vlákniny
Než se pustíte do samotného hubnutí, měli byste si nastavit nějaké reálné cíle.
Pokud začínáte s hubnutím, pak je dobré jako první vyzkoušet nízkokalorickou dietu.
Mezi přirozené přírodní potraviny, které obsahují hořčík, patří především banány, mandle, ořechy, listová zelenina, obilí, celozrnná mouka, nebo také i čokoláda
Jogurty obsahují aktivní složku – probiotické bakterie. Ty napomáhají trávení a lepšímu zdravotnímu stavu.
Káva obsahuje mimo jiné rostlinný alkaloid kofein. Právě kofein je ta složka kávy, která má výrazný vliv na lidský organismus.