Celozrnné pečivo

Celozrnné pečivo je díky vyššímu obsahu vlákniny mnohem zdravější než to bílé.

Celozrnné pečivo by se správně mělo vyrábět z celozrnné mouky. Zatímco klasická bílá mouka, se vyrábí především z pšenice (až 87%), ze které se nedříve odstraní všechny nestravitelné části (plevy, otruby, klíček), celozrnná mouka se vyrábí mletím celých zrn.

Celozrnná mouka osahuje vyšší podíl nestravitelných částí (vláknina). Díky tomu je její energetický obsah nižší. Trávení potravin z celozrnné mouky probíhá pomaleji (zasytí tedy na delší dobu), díky vyššímu podílu vlákniny podporuje celozrnná mouka rychlejší vylučování ze střev.

Celozrnné pečivo je mnohem vhodnější (dietnější a zdravější) než pečivo z bílé mouky. Pozor ale na to, že u nás se velmi často jako „celozrnné“ označuje i pečivo z bílé mouky. Velmi často se totiž celozrnné pečivo vyrábí z bílé mouky, do které je přidána příměs otrub. Je to jen trik. Pečivo a další potraviny z takové mouky mají jiné vlastnosti, než pokud by byla použitá pravá celozrnná mouka.

Častým trikem je také dobarvování pečiva z bílé mouky. Díky tmavší barvě pečiva mají lidé často pocit, že musí být zdravější, přitom se ale stále jedná o méně zdravé pečivo z bílé mouky.

Mohlo by vás zajímat: Vláknina, Kalorie v tuku, Přírodní ovesné vločky, Bílá mouka

Asi každého alespoň občas „přepadne“ chuť na něco sladkého. Na tom není nic špatného. Co ale dělat s tím, když vás neustále „honí mlsná“ a vy máte pořád chuť na sladké? Podívejte se, proč vás trápí chuť na sladké a jak se jí zbavit, nebo ji alespoň omezit.
Sacharidy jsou nejjednodušším zdrojem energie pro mozek a tělo. Při dietě a hubnutí, by ale cca 80% sacharidů mělo být komplexních („pomalých“ – s nižším glykemickým indexem). Nízkosacharidové diety sice umožní i velmi rychlý úbytek váhy, často ale po nich následuje „jo-jo“ efekt.
Lepek se nachází v pšenici, v ječmenu a v jiných obilovinách – tedy pšeničná mouka, pečivo z pšeničné mouky, těstoviny, sušenky, aj.
Paní Jarka nám napsala svůj příběh, jak se jí podařilo zhubnout o 10 kilo s pomocí její dcery. (ilustrační foto)
Jogurty obsahují aktivní složku – probiotické bakterie. Ty napomáhají trávení a lepšímu zdravotnímu stavu.
Pomůže vám bezlepková dieta zhubnout? Vyzkoušejte to, a uvidíte sami, že jídelníček bez lepku je podobný, jako ten při hubnutí.
V menopauze je důležitý i aktivní životní styl - začněte chodit na dlouhé procházky nebo jezdit na kole. A zapojte i svého partnera.