Skákání přes švihadlo

Skákání přes švihadlo zapojuje různé svalové skupiny. Je tak efektivnější než běhání nebo jízda na kole.

Skákání přes švihadlo je kondiční cvičení pro posílení a zpevnění boků, stehen, lýtek a zadku. Skákání přes švihadlo může sloužit jako zahřívací aktivita před dalším cvičením, nebo to může být vhodné aerobní cvičení pro snižování váhy.

Při skákání přes švihadlo je lepší být na měkčím povrchu. Tvrdá betonová podlaha není úplně ideální. Při skákání absorbují klouby (především pak kolena) nárazy. Čím měkčí povrch (trávník, odpružená podlaha v tělocvičně apod. povrchy), tím menší zátěž na klouby.

Při skákání přes švihadlo je dobré kombinovat různé způsoby s různou mírou intenzity. Od lehčího střídání levé a pravé nohy (což vzdáleně připomíná běh na místě), přes koky oběma noha současně až po nejtěžší skákání jen na levé nebo pravé noze.

Ideální doba cvičení je 15 – 20 minut. Po úvodním klidném rozhýbání a zahřátí (při skákání se střídá levá a pravá noha) můžete přejít k vyššímu výkonu. Během skákání je dobré udržovat optimální tepovou frekvenci. Tep by neměl překročit 75% tepového maxima. Také byste se neměli dostat do fáze kdy vám „dochází dech“. Pro spalování tuků a snížení váhy je důležité, aby tělo fungovalo v režimu aerobního metabolismu, při kterém dochází k efektivnímu odbourávání tuků.

Mohlo by vás zajímat: Hubnutí boků, Cvičení a cviky na stehna, Cvičení ve fitness centru

Trápí vás silná stehna a velký zadek? Poradíme vám, co by se s tím dalo dělat. Návod co jíst a jak cvičit pro hezký zadek a stehna.