Anorexie

Anorexie je nemoc, může způsobit i smrt.

Anorexie neboli nechutenství, či ztráta chuti k jídlu je lékařský termín, který označuje nemoc, kdy člověk ztrácí chuť k jídlu. A to tak, že to vede k velmi výrazné redukci váhy. V extrémních případech může anorexie končit až smrtí z podvýživy.

Lidí trpící anorexií ztrácí chuť k jídlu (třeba z důvodu pocitu, že jsou příliš tlustí). Přestávají vnímat pocit hladu, a to tak že u nich dochází ke ztrátě váhy i v řádu desítek kilogramů.

Anorexie je vyvolána některými chorobami (tuberkulóza, rakovina, AIDS, virová hepatitida) ale velmi často se jedná o tzv. „mentální anorexii“. Ta vzniká jako důsledek depresí a extrémních diet. Mentální anorexie bývá často spojována s bulimií (nemoc, kdy lidé sice mají velkou potřebu jíst, ale po jídle vždy vše vyzvrací).

Anorexie se často objevuje u mladých lidí (14 – 18 roků), ale může se objevit i dříve nebo později. Anorexií také častěji trpí ženy (jsou známy i případy anorexie i u mužů, ale je jich řádově mnohem méně).

Anorexie ale není záležitostí jen poslední doby. Nejsou to jen modelky, které trpí anorexií. Například i rakouská císařovna Sisi (Alžběta bavorská 1837 – 1898) byla známá tím, že držela drastické dieta a nikdy navážila více než 55 kilo.

Typickými příznaky anorexie je rychlý a výrazný úbytek váhy (problém ale je, že ten se nezastaví). Anorektici často podstupují drastické diety, jedí velmi málo a velmi jednostranně zaměřenou stravu. Jako důsledek pak dochází k poruchám metabolismu, problémy se srdeční a oběhovou soustavou, dochází k atrofii mozku, neurologickým problémů. Anorektici mají deprese a řada z nich má sebevražedné sklony.

Mohlo by vás zajímat: Přípravky na hubnutí, Projímadla (laxativa), Prášky na hubnutí

Na omezení chuti k jídlu je dobré snít třeba jablko. Nebo si dát pár kousků zeleniny – třeba mrkev.
Mezi přirozené přírodní potraviny, které obsahují hořčík, patří především banány, mandle, ořechy, listová zelenina, obilí, celozrnná mouka, nebo také i čokoláda