Jak zhubnout bez prášků na hubnutí

<span>Prášky na hubnutí? Opravdu to funguje?</span> Prášky na hubnutí? Opravdu to funguje?

Možná, že i vy jste narazili na více či méně důvěryhodné reklamy a inzeráty na prášky na zhubnutí. Reklamy, které slibují, že stačí používat tyto pilulky na hubnutí, a vy začnete rychle ztrácet kila i bez diety a cvičení. Existuje obrovské množství prášků na hubnutí. Některé jsou založeny čistě na přírodních látkách, jiné jsou komplikované chemické sloučeniny. Mají ale zpravidla jedno společné. Je s nimi spojeno riziko vysokého krevního tlaku, srdečních onemocnění.

Když pomineme jejich vysokou cenu a často sporný efekt, určitě se nevyplatí podceňovat zdravotní rizika. A to není vše. I když některé prášky na hubnutí mají nepopiratelný efekt, a opravdu vám pomohou snížit váhu, jejich efekt je pouze nárazový. Jakmile je vysadíte, začnou se vám kila vracet zpět. A žádné prášky na zhubnutí nejsou vhodné pro dlouhodobé nebo dokonce trvalé užívání.

Zhubnout se dá i bez prášků a pilulek

Zhubnout bez prášků sice není jednoduché, ale zato můžete dosáhnout trvalého efektu. Určitě netoužíte po štíhlé postavě jen na pár týdnů, ale na celý zbytek života. Podívejte se jak zhubnout bez prášků na hubnutí.

Hlídejte si kalorie

Bude to znít jako klišé, ale základem hubnutí je snížení energetického příjmu. Musíte začít přijímat v jídle méně energie, než vaše tělo spotřebuje. Pokud nezměníte jídelníček, žádné cvičení vám nepomůže.

Na internetu najde mnoho kalkulaček, které vám pomohou spočítat, jaké jsou hodnoty vašeho bazálního metabolismu (tedy množství kalorií které vaše tělo spotřebuje). Pokud byste chtěli ještě přesnější údaje, můžete podstoupit vyšetření v kalorimetrické laboratoři, kde dokáží hodnoty metabolismu stanovit mnohem přesněji (je to ale poměrně hodně finančně náročné).

Jakmile znáte základní hodnotu metabolismu, resp. množství kalorií, které vaše tělo potřebuje pro své běžné fungování, začněte tuto hodnotu snižovat. Vyhněte se ale radikálním změnám. Hladovění není dobrý nápad. Prudkým omezením jídla sice můžete rychle ztrácet váhu, ale není to zdravé a trvale udržitelné. Pokud omezíte příjem kalorií o více než 500, hrozí, že vaše tělo nebude spalovat jen nahromaděné tukové zásoby ale i svalovou hmotu. Velké snížení příjmu potravy vede jen k jednomu cíli. A tím je anorexie.

Ideální je postupné snižování příjmu kalorií o 250 – 300 kalorií. Díky tomu můžete začít hubnout rychlostí 0,5 – 1 kilo za týden. To je poměrně rozumný a přirozený úbytek váhy. Konkrétní úbytek závisí i na výchozí hmotnosti a typu metabolismu, který máte. Vyhýbejte se ale prudkým propadům váhy. Pět a více kilo za týden je už na hranici zdravotního rizika.

Zvyšujeme výdej energie

Pro hubnutí bez prášků nestačí jenom snížení příjmu energie v jídle. Druhým a nedílným krokem by mělo být současné zvýšení vašeho energetického výdeje. Pro začátek bohatě postačí, pokud každý den budete například o 30 minut déle chodit. Ať už tak, že si v podvečer vyrazíte na svižnou procházku nebo i jen tím, že přestanete do práce jezdit metrem / autobusem / tramvají a alespoň část cesty ujdete pěšky.

Dalším krokem pak může být pravidelné běhání nebo jiný typ cvičení. Ať už se bude jednat o pravidelné plavání, jízdu na kole nebo na rotopedu, nebo aerobik, každá fyzická aktivita navíc se počítá a pomáhá vám hubnout.

Nic se nesmí přehánět

Pokud se rozhodnete hubnout bez prášků na hubnutí, mějte na paměti, že nic se nemá přehánět. Zapomeňte na drastické recepty na zhubnutí, které vás nutí jíst jen jeden typ potravin. Je nutné upravit jídelníček, tak aby obsahoval jen minimum tuků, cukrů a měl velký obsah zeleniny, bílkovin a potravin s vysokým obsahem vlákniny. Dietní jídelníček by ale nemělo být nic, co by vás omezovalo. Skladba dietního jídelníčku by měla být taková, aby vám jídlo i nadále chutnalo, abyste i nadále měli z jídla potěšení. Hubnutí není o tom, že se na pár týdnů přemáháte, ale o tom že celkově změníte svůj přístup a životní styl. Pokud se budete trápit tím, že celý týden bude jíst jen ananas (viz ananasová dieta), tak se vám to natolik znechutí, že případný úbytek váhy nebude mít trvalý charakter.

Také byste neměli mít přehnané očekávání a nerealistické cíle. Celá řada lidí začne hubnout a po krátké době je zklamáno malými výsledky a celou svou snahu vzdají. To je častá chyba. Zatímco prášky na hubnutí nebo nejrůznější intenzivní odtučňovací kůry (např. ananasová dieta modelek) slibují zhubnutí o 5 kilo za týden, přirozené snižování váhy je spíše 5 kilo za měsíc. Čím rychleji budete ztrácet svoje kila, tím méně je pravděpodobné že si svoji novou váhu udržíte dlouhodobě.

Naopak cílená změna životního stylu a stravovacích návyků je ten jediný zaručený a 100% recept jak zhubnout a udržet si štíhlou a hubenou postavu.

Ostatní čtenáři si prohlédli:

Diskuse: Jak zhubnout bez prášků na hubnutí

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar