Projímadla (laxativa)

Projímadlo, jako prostředek pro hubnutí, je doporučován u některých redukčních diet.

Projímadla jsou přírodní nebo syntetické látky, které podporují pohyby střev, a tím i jejich vyprazdňování. Při použití velké dávky projímadla může následovat průjem. Dlouhodobé užívání laxativ pak může vést k dehydrataci organismu. Z toho pak mohou vyplývat další zdravotní problémy.

Projímadlo, jako prostředek pro hubnutí, je doporučován u některých redukčních diet. Vliv projímadla na hubnutí je značně sporný. Samotné projímadlo totiž nijak nepřispívá ke spalování tuků. Jediný efekt na snížení váhy, který laxativa mají, spočívá ve vyprázdnění střev (tím je možné krátkodobě snížit váhu o 1 – 2,5 kilogramu), a dále v odvodnění organismu (další cca 1, 5 – 3 kila dolů). Tento efekt je ale pouze dočasný. Projeví se sice poměrně rychle po užívání projímadla, ale postupně zase rychle zmizí.

Pokud se rozhodnete hubnout s pomocí projímadla, je lepší volit přírodní varianty. Mezi efektivní přírodní projímadla patří především sušené švestky nebo meruňky. Poměrně silný projímavý účinek má i Psyllium. Na zrychlení vyprazdňování se také poměrně dobře podílí vláknina – při konzumaci potravy s vysokým podílem vlákniny dochází k rychlejšímu trávení a vyprazdňování střev.

Mohlo by vás zajímat: Přírodní projímadlo, Hubnutí a projímadlo, Jak dlouho vydrží člověk bez jídla

Detoxikace organismu je jedna z věcí, která vám může pomoci dostat váš organismus zpět do rovnováhy a cítit se lépe.