Menopauza

Menopauze je stav kdy zhruba mezi 45 – 55 rokem u ženy dochází ke ztrátě menstruace

Menopauze je stav kdy zhruba mezi 45 – 55 rokem u ženy dochází ke ztrátě menstruace. Kromě této „viditelné“ změny ale v ženském organismu před a během menopauzy dochází k celé řadě dalších změn. Snižuje se tvorba ženských hormonů – estrogenu a progesteronu. V důsledku toho v menopauze nastává ztráta plodnosti.

Kromě toho se menopauza u žen projevuje celou řadou dalších příznaků – nespavost, poruchy spánku, nervozita, podrážděnost, pokles sexuální touhy. Tyto vedlejší příznaky menopauzy je možné alespoň částečně potlačit různými potravinovými doplňky. Jsou doporučovány potraviny s vysokým obsahem rostlinných estrogenů (fytoestrogenů). Ty jsou například v sóji a v některých dalších přírodních potravinách.

Během menopauzy také dochází k úbytku svalové hmoty. Odhaduje se, že průměrná žena ztratí během menopauzy cca 0,5 kilogramu svalové hmoty za rok. Proto je vhodné, aby ženy vedly aktivní život a věnovaly se cvičené nebo jiným sportovním/pohybovým aktivitám. Je také vhodné, aby jídelníček u žen v menopauze zahrnoval 15 – 25% bílkovin, které umožní kompenzovat přirozený úbytek svalové hmoty.

Mohlo by vás zajímat: Hubnutí pro ženy v menopauze, Zaručené diety, Vyhlazení vrásek v obličeji

Zhubnout se dá i po padesátce. Možná to bude trochu pomalejší, ale není to nic nereálného. Je nutné cvičit (aerobní aktivity a silové cvičení) a také upravit jídelníček (bílkoviny, zdravé tuky a komplexní sacharidy).
Pravidelné provozování nějakého cvičení, sportu či jiné srovnatelné aktivity, je pro ženy v menopauze velmi prospěšné.
Paní Jarka nám napsala svůj příběh, jak se jí podařilo zhubnout o 10 kilo s pomocí její dcery. (ilustrační foto)
Tento článek obsahuje rady, jak zhubnout rychle po 40. Návod je vhodný nejenom pro ženy, ale i pro muže, kteří už mají čtyřicítku za sebou, a chtěli by něco udělat s tím, jak vypadají.
V menopauze je důležitý i aktivní životní styl - začněte chodit na dlouhé procházky nebo jezdit na kole. A zapojte i svého partnera.