Optimální teplota v sauně

Optimální teplota v sauně se odvíjí od toho, co je cílem vaší návštěvy sauny.

Návštěva sauny má blahodárné účinky na lidské zdraví. Pravidelná návštěva sauny funguje jako regenerace unavených svalů, působí jako prevence různých nemocí (především v zimním období), a v neposlední řadě vám chození do sauny může pomoci i zhubnout.

Optimální teplota v sauně se odvíjí od toho, co je cílem vaší návštěvy sauny. Pokud je hlavním cílem regenerace unavených svalů, pak by optimální teplota měla být v rozmezí 80 a 100°C, při relativní vlhkosti 5%. Touto optimální teplotou je pak myšlena teplota vzduchu (ta se měří ve vzdálenosti nejméně 1 metr od zdroje tepla). Pokud je vaším cílem hubnutí, pak se může teplota v sauně pohybovat i na vyšších hodnotách, obecně by ale neměla překročit 120°C (sice existují i extrémní sauny s teplotami 130°C nebo dokonce 140°C, ale ty jsou ji poměrně hodně extrémní).

Během saunování se vaše tělo potí, jsou vyplavovány endorfiny, unavené svaly se uklidní a celkově byste měli pociťovat úlevu. Pozor je na to, že pobyt v sauně je poměrně fyzicky náročný. Vysoká teplota znamená značnou zátěž pro lidský organismus. Obecně se tedy nedoporučuje do sauny chodit, pokud máte nějaké zdravotní potíže, nebo pokud jste hodně unavení či nevyspalí. V takovém případě by totiž při delším pobytu v sauně (zvláště při vyšších teplotách), mohl hrozit až celkový kolaps.

Není žádná striktní doporučená doba pobytu v sauně. Ta by se měla odvíjet od individuálních pocitů. Sami byste si měli najít optimální délku saunování. Minimální doba by ale měla být někde kolem 10-ti minut, maximum (především u těch kdo začínají) by neměla překročit 30 minut. Jako rozumný kompromis je považována doba 15 – 20 minut.

Mohlo by vás zajímat: Jak zhubnout v sauně, Nadváha a zdravotní problémy, Nejefektivnější metoda hubnutí

Během letních veder se snažte hodně pít. A nejde jen o množství, ale i o správný výběr tekutin.
Trápí vás silná stehna a velký zadek? Poradíme vám, co by se s tím dalo dělat. Návod co jíst a jak cvičit pro hezký zadek a stehna.