Pitný režim

Dodržovat pravidelný pitný režim je důležité nejenom při cvičení, nebo když jsou venku letní vedra.

Pravidelný pitný režim je důležitý. Je jedno, jestli jste mladí nebo staří, jestli jste zdraví nebo nemocní, jestli se snažíte hubnout nebo ne. Lidský organismus a téměř všechny procesy metabolismu jsou založeny na vodě. Bez vody nejsou lidé schopni života. Zatímco bez jídla je člověk schopný vydržet bez vážných zdravotních následků až 55 dní, bez vody je to mnohonásobně kratší doba.

Pravidelný pitný režim je velmi důležitý. V závislosti na celkové tělesné hmotnosti by se každodenní příjem vody měl pohybovat v rozmezí 1,5 – 3 litry. Do celkového pitného režimu je možné zahrnout nejenom nápoje, ale i potraviny bohaté na vodu (polévky, ovoce, zeleninu). Naopak ty potraviny, které mají vysoký obsah soli, káva, černý čaj nebo alkohol, bychom od celkového příjmu měli spíše odečítat.

Při nepravidelném pitném režimu hrozí poškození ledvin a další zdravotní problémy. Při nedostatečném příjmu tekutin má také tělo tendenci hromadit v těle zásoby vody (vázané ve tkáních). To se pak projevuje „nateklostí / odulostí“. Naopak vyvážený pitný režim vede v organismu k vyváženému hospodaření s vodou.

V rámci pitného režimu je optimální preferovat pramenitou vodu, minerálky s nízkým obsahem minerálů, zelený čaj, nápoje bez kofeinu a nealkoholické nápoje. Spíše negativní jsou výrazně slazené nápoje (sladké nápoje, „rádoby džusy“ s přidaným cukrem apod. Cukr v nápojích nedodává tělu žádné efektivní živiny a slazené nápoje jsou jednou z velkých příčin zvýšeného podílu obezity v západních zemích.

Mohlo by vás zajímat: Jak zhubnout o 5 kilo, Pravidelný stravovací režim, Rychlé hubnutí bez cvičení

Především malé děti, těhotné ženy, nemocní a staří lidé musí během letních veder být opatrní. Nadměrné teplo a přehřátí organismu může vést dokonce až ke smrti.
Během letních veder se snažte hodně pít. A nejde jen o množství, ale i o správný výběr tekutin.
Je důležité, abyste se naučili rozlišovat, kdy máte opravdu hlad, a kdy máte jen chuť na něco dobrého, nebo kdy se prostě jen nudíte.
Na omezení chuti k jídlu je dobré snít třeba jablko. Nebo si dát pár kousků zeleniny – třeba mrkev.
Základem pro hezkou a štíhlou postavu a trvale udržitelnou nízkou váhu je zdravá a především vyvážený jídelníček.
Základem správného pitného režimu je průběžné doplňování tekutin. Ten, kdo si myslí, že v letním horku do sebe dvakrát denně „nalije“ litr vody, a má tím „vystaráno“ se plete
Co pít během diety? Jaké nápoje jsou nejvhodnější na rychlé snižování váhy? Podívejte se na několik tipů, co pít, abyste rychle zhubnuli.