Jak správně dodržovat pitný režim při sportu

<span>Základem správného pitného režimu je průběžné doplňování tekutin. Ten, kdo si myslí, že v letním horku do sebe dvakrát denně „nalije“ litr vody, a má tím „vystaráno“ se plete</span> Základem správného pitného režimu je průběžné doplňování tekutin. Ten, kdo si myslí, že v letním horku do sebe dvakrát denně „nalije“ litr vody, a má tím „vystaráno“ se plete

Dodržovat správný pitný režim je důležité nejenom při sportu a jiných obdobných aktivitách. Pitný režim by si ale měli hlídat všichni, především pak v horkých letních měsících. Jak tedy správně doplňovat tekutiny, když sportujete nebo když je horko? Podívejte se na několik základních doporučení.

Lidské tělo a voda

Lidské tělo se přibližně z 70% skládá z vody. Voda je nezbytně důležitá k udržování homeostázy, tedy stabilního prostředí uvnitř našeho organismu. Prostřednictvím vody (resp. různých tekutin) naše tělo přijímá různé vitamíny, minerály a další látky. Důležitost vody pro lidský organismus vyjadřuje mimo jiné i to, že zatímco bez jídla se dá v některých případech vydržet i více než 60 dní, bez vody lidé umírají již za několik málo dní (v extrémních případech, kdy je například malé dítě uzavřeno v rozpáleném autě, nebo u některých extrémních sportů, může dojít k fatální dehydrataci již za několik málo hodin).

Kolik vody by měl člověk vypít?

Názory na optimální množství tekutin se různí. Je to dáno mimo jiné i tím, že doporučené množství vody (tekutin) závisí i na prostředí, ve kterém se člověk pohybuje, na míře jeho aktivity a na dalších faktorech.

Obecně lze říci, že průměrný dospělý muž by měl za den přijmout asi 2 litry tekutin, průměrná dospělá žena asi 1,6 – 1,8 litrů tekutin. V době velkých veder se ale toto číslo zvyšuje.

Některé recepty na hubnutí radí, aby se pilo 6 – 8 velkých sklenic vody (tedy přibližně 2,5 – 3,5 litru vody). Podle některých návodů má zvýšený přísun vody napomáhat spalovat tuky.

Pitný režim není jenom voda

Lidé se často pletou v tom, co zahrnuje pitný režim. Noho lidí počítá pouze to, co skutečně vypijí. Do pitného režimu se ale započítávají všechny tekutiny. Tedy i ovoce, které je bohaté na vodu (například meloun aj.), počítá se sem i třeba polévka a další. Pokud tedy píšeme o tom, že průměrný člověk by měl přijmout ony cca 2 litry tekutin, tak prostřednictvím nápojů to mohou být třeba jen dvě třetiny a zbytek si naše tělo doplní z potravy.

Jaký je správný pitný režim v horku nebo při sportu

Základem správného pitného režimu je průběžné doplňování tekutin. Ten, kdo si myslí, že v letním horku do sebe dvakrát denně „nalije“ litr vody, a má tím „vystaráno“ se plete. Právě naopak. Pravidelné pití několika doušků, opakovaně v průběhu celého dne, doplní našemu tělu tekutiny mnohem efektivněji, než jednorázové „nalévání“.

Především v horku, nebo při sportovních aktivitách je důležité ohlídat si i přísun minerálů. Když je venku třicet stupňů ve stínu, nebo si vyrazíme do posilovny, na kolo nebo za jinou aktivitou, naše tělo se hodně potí. Prostřednictvím pocení ztrácíme nejenom vodu, ale i hodně minerálů, které jsou nezbytné pro správnou funkci svalů, a dalších orgánů.

Když máte žízeň, už je pozdě

Pokud budete pít, až ve chvíli kdy máte žízeň, pak už je pozdě. To, že vaše tělo vysílá signál „žízeň“, už znamená, že je něco v „nepořádku“. Právě z toho důvodu byste měli pít pravidelně v průběhu celého dne.

Pro ty, kdo mají problém s dodržováním pitného režimu je velmi dobrá pomůcka nějaká láhev, která má stupnici objemu. Může se jednat o lahev s objemem například 0,75 nebo 1 litr. Z té byste se měli snažit celý den průběžně popíjet. Díky stupnici pak máte přehled i o tom, kolik jste toho od rána vypili.

Pitný režim u dětí

Pitný režim – zvláště v horkých měsících – je nutné hlídat především u dětí. Děti (zvláště ty menší), ještě nedokáží sami správně rozeznat, kdy by se měli napít. V zápalu hry někde venku na sluníčku mohou snadno zapomenout. Proto je nutné hlídat, kolik toho vypili, a tekutiny jim pravidelně nabízet.

Pitný režim – pivo, káva, alkohol

V horku nebo při sportu byste se měli vyhýbat konzumaci alkoholických nápojů. Nejvíce se to týká tzv. „tvrdého“ alkoholu. Alkohol totiž dehydratuje tělo, omezuje činnost antidiuretického hormonu a tím způsobuje vyšší míru vylučování tekutin, a tím i odvodnění organismu.

Hodně lidí sice věří, že právě pivo dokáže v horku nejlépe zahnat žízeň. To ale platí jen částečně. Pivo je sice velmi dobrým zdrojem různých minerálů. Problematický je ale právě ten alkohol. Tedy v letním horku lépe osvěží nealkoholická varianta piva. A tu alkoholickou je lepší schovat si až na večerní „chládek“.

O kávě se traduje, že má silné diuretické účinky (způsobuje odvodnění organismu). To ale platí jen částečně. Diuretický účinek kávy se nejsilněji projeví u „nezkušených“ resp. příležitostných pijáků kávy. Ti by si v letních vedrech měli dávat pozor. Pravidelný „kafař“ je na tom lépe. Lidské tělo získává postupně rezistenci, a u toho, kdo pije kávu pravidelně, si tělo z kávy dokáže ponechat až 80 – 90% tekutiny, takže ve výsledku i káva částečně zahání žízeň.

Ostatní čtenáři si prohlédli:

Diskuse: Jak správně dodržovat pitný režim při sportu

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar