Pravidelný stravovací režim

Rozložení jednotlivých jídel během dne by mělo respektovat to, jak jste v průběhu dne aktivní.

Pravidelný stravovací režim je důležitou součástí hubnutí. Právě pravidelný stravovací režim je základem, který vám umožní mít pod kontrolou to, co jíte. Pokud budete jíst alespoň 5 jídel denně rozložených do 2 – 3 hodinových intervalů, vaše tělo bude mít zajištěno plynulý přísun energie a nebude si tak nuceno vytvářet tukové zásoby.

Pravidelný stravovací režim je při hubnutí důležitý hned z několika důvodů. Díky pravidelnému stravování omezíte pocit hladu. Nebude tedy mít tak silné nutkání něco sníst. Dobré je také volit potraviny, které mají nízký glykemický index a tělo z nich tak získává energii v delším časovém úseku.

Rozložení jednotlivých jídel během dne by mělo respektovat to, jak jste v průběhu dne aktivní. Obecné doporučení je aby snídaně zahrnovala cca 20 – 25% celkového energetického příjmu. Dalších 10 – 15% je pak dopolední svačina. Oběd by měl být spíše lehčí, energetický podíl také 20 – 25%. Odpolední svačina pak představuje 10% celodenního energetického příjmu a večeře zbylých 15 – 20%.  Uvedené hodnoty jsou ale jen orientační.

Každopádně ale platí, že žádné jídlo během dne by nemělo být vynecháváno. A už vůbec ne žádné z hlavních jídel (což je snídaně, oběd, večeře). Žádné z jídel by také nemělo překročit 30 – 35% denního energetického příjmu.

Mohlo by vás zajímat: Dietní plán, Dietní snídaně, Dietní oběd, Dietní večeře, Kalorické tabulky

Tělo dospívajících prochází celou řadou změn. Zvláště u dívek se během puberty zvyšuje množství podkožního tuku. To je ale součástí přirozených, fyziologických procesů. Při hubnutí v 15 letech byste se měli vyhýbat hladovění nebo nízkokalorickým dietám. Ty by vám mohly jenom uškodit.
Zdravý a vyvážený jídelníček by měl obsahovat vše nezbytné, co naše tělo potřebuje. Co vše by na takovém jídelníčku nemělo chybět?
Nepravidelné stravování je špatné hned z několika důvodů. Jedním z nich je i to, že když vynecháte snídani, nebo oběd, v době dalšího jídla už máte zpravidla příliš velký hlad.
Krabičková dieta přitom není žádný velký zázrak. V zásadě je to jen způsob, jak mít pod kontrolou množství jídla které sníte.