Přírodní projímadlo

Celá řada rostlin funguje jako přírodní projímadla.

Projímadlo, latinským názvem Laxativum je přírodní nebo uměle vytvořená látka, která aktivuje pohyby střev a tím i jejich rychlejší vyprázdnění. Projímadla se používají při některých onemocněních nebo obecně při různých potížích s trávením a vyprazdňováním.

Celá řada rostlin funguje jako přírodní projímadla. Přírodní projímadla – na rozdíl od těch synteticky připravených – zpravidla obsahují menší koncentrace aktivních látek a tak je při jejich používání menší riziko předávkování. Neplatí to ale stoprocentně.

Mezi nejsilnější přírodní projímadlo patří psyllium nebo čaj z listů nebo lusků seny. Projímavý účinek mají i sušené švestky nebo sušené meruňky. Projímavý účinek má ale i celá řada dalších přírodních látek.

Jako u všeho ostatního i pro užívání projímadel platí, že všeho s rozumem. Dlouhodobé a intenzivní užívání projímadel může mít negativní vedlejší efekty. Většina projímadel mimo jiné způsobuje silné odvodnění organismu, což je v dlouhodobém horizontu pro organismus velmi zatěžující. Vliv projímadla na hubnutí je poměrně sporný.

Mohlo by vás zajímat: Přírodní hubnutí, Rychlé spalování tuku, Výpočet a kalkulačka BMI