Jak zhubnout deset kilo za měsíc

<span>Rychlé hubnutí neznamená trápit se hlady, jsou i lepší způsoby</span> Rychlé hubnutí neznamená trápit se hlady, jsou i lepší způsoby

Hubnutí (jak už jste možná sami zjistili) je složité. A ještě složitější to je, když se snažíte zhubnout rychle. Pokud chcete zhubnout o 10 kilo za měsíc, nebude to jednoduché. Pro lidské tělo je přirozené nabírat i ztrácet váhu spíše pomalejším tempem. Obecně doporučovaná optimální rychlost hubnutí je zhruba 1 – 1,5 kila za týden. Pokud ale z nějakého důvodu potřebujete nebo chcete zhubnout rychle, pokud je vaším cílem shodit 10 kilo za měsíc, pak se podívejte na následující kroky, které vám poradí, jak zhubnout deset kilo za měsíc.

Chci zhubnout o 10 kilo za měsíc

Opravdu? Myslíte to váženě? Pokud říkáte „rozhodně ANO“, tak je to dobře. Vaše odhodlání, motivace a pevná vůle je základním předpokladem k tomu aby se vám povedlo zhubnout o deset kilo za měsíc. Nabírání váhy nebo hubnutí je do značné míry záležitost psychiky. Určitě to znáte, máte depresi, cítíte se mizerně a kila vám letí nahoru. Úplně to samé platí i o hubnutí. Pokud budete pevně přesvědčeni, pokud vy sami budete věřit, že se vám podvede zobnout o deset kilo za měsíc, tak máte rozhodně větší šanci doopravdy zhubnout, než když váš přístup bude „no já nevím, tak já to možná někdy zkusím, uvidíme, jak to dopadne“.

Oproti lidem co si dávají novoroční předsevzetí „pokusím se zhubnout“ máte jednu velkou výhodu. Vy opravdu chcete zhubnout. Máte jasný cíl: 10 kilo musí pryč za měsíc. Toho se držte a uvidíte, že se vám to podaří.

Hubneme o deset kilo za měsíc

Víte, jaký je nejlepší prostředek pro hubnutí? Ne není to nic, co byste mohli koupit v lékárně. Nejlepším pomocníkem při hubnutí je papír a tužka. Základem úspěšného shazování kil je přesná evidence toho co, kdy a kolik toho sníte. Než se pustíte do samotného hubnutí, dejte si týdenní pauzu. Během tohoto přípravného týdne si udělejte přehled, jak je na tom váš jídelníček a stravovací návyky. Neházejte tuto radu za hlavu. I když si myslíte, že máte dobrý přehled o tom, co jíte, tak tomu tak nemusí být. Schválně si zkuste pečlivě zapisovat, co jste celý den jedli. Nic nevynechávejte. Na konci týdne možná budete sami překvapeni tím, jaký bude výsledek.

Jak je na tom váš metabolismus

Udělejte si představu o tom, jak je na tom vaše tělo. Na internetu je možné najít mnoho různých kalkulaček (hledejte výpočet – kalkulačka BMI nebo nebo výpočet- kalkulačka BMR, které vám pomohou spočítat jaké je optimální množství kalorií, které potřebuje vaše tělo vzhledem k vašemu věku a k vaší aktuální váze.

Jen pro vaši představu, jedno kilo vepřového sádla představuje přibližně 3400 (kcal). Takže zjednodušeně řečeno, abyste zhubli o deset kilo za měsíc, budete se muset zbavit 34.000 kalorií (kcal). Tím že snížíte svůj energetický příjem a současně i tím začnete vydávat více energie.

Abyste měli lepší představu: průměrná žena ve věku 35 roků, 170 cm vysoká s váhou 65 kilo má základní bazální metabolismus (BMR) na úrovni cca 1500 kalorií (kcal). Při zohlednění obvyklých denních aktivit se dostáváme na rozmezí 2500 – 3000 kalorií (kcal) (zde záleží na tom jak náročné je vaše zaměstnání.

Pokud byste tedy chtěli okamžitě zhubnout o 10 kilo za měsíc, tak by to znamenalo „umřít“ abyste se za 30 dní zbavili 35.000 kalorií, museli byste přestat úplně jíst. Jen tak by vaše tělo dokázalo za měsíc spálit 35,000 kalorií.

Jak zhubnout 10 kilo za měsíc: dietní jídelníček

Z toho co bylo napsáno výše je jasné, že je jen jedna cesta. Budete muset snížit příjem kalorií zhruba na polovinu. To ale neznamená, že byste měli jednoduše zredukovat množství jídla na polovinu. Takto matematika při hubnutí nefunguje.

Musíte ze svého jídelníčku vyřadit potraviny s obsahem tuků a cukrů. Výsledný dietní jídelníček by měl obsahovat pouze bílkoviny (vaječný bílek, rybí maso, kuřecí maso, v omezené míře libové hovězí maso, obecně vše co má velmi nízký podíl tuku). Tukům se vyhýbejte. Nic smaženého, nic u čeho se při vaření využívá olej nebo sádlo.

Žádné slazené nápoje, limonády, džusy apod. Žádné sladkosti a mlsání. Kromě dostatečného množství bílkovin musí váš dietní jídelníček při hubnutí o deset kilo obsahovat zeleninu, ovoce a potraviny s vysokým obsahem vlákniny. Ideální jsou ovesné vločky, nebo i další cereálie. Žádná bílá mouka a brambory.

Vůbec žádný alkohol, pozor i na množství soli. Méně soli = rychlejší hubnutí. A nakonec ještě hodně vody. Lidský metabolismus je do značné míry založen na vodě. Pití velkého množství vody prokazatelně urychluje metabolické procesy.

Jak zhubnout 10 kilo za měsíc: cvičení

Pokud chcete doopravdy zhubnout o 10 kilo za 4 týdny, pak vám změna jídelníčku stačit nebude. Už jsme si vysvětlili, že i když snižíte svůj kalorický příjem, na spálení 10 kilo tuku to stačit nebude. Musíte tedy začít cvičit.

Pro hubnutí jsou nejvhodnější takové pohybové aktivity, při kterých dochází k aerobnímu spalování. Takže cvičení s těžkými činkami v posilovně nebude to nejlepší (byť se dá hubnout i s činkami). Optimální tepová frekvence pro aerobní spalování je přibližně 85% z hodnoty 220 mínus váš věk. Při této hodnotě dochází k nejefektivnějšímu spalování tuků. Jakmile budete mít při cvičení pocit, že vám „dochází dech“ zvolněte (pri anaerobním spalování tělo nezpracovává tukovou tkáň).

Každý den musíte cvičit alespoň 30 minut (to je ale naprosté minimum, optimální 45 min – 60 minut). Nejvhodnější aktivity jsou kombinace běhání, jízda na kole, aerobik, plavání a podobné aktivity.

Cvičením to ale nekončí. Pár kalorií navíc můžete spálit i při jiných aktivitách. Pokud pracujete v kanceláři u psacího stolu, zkuste si každou hodinu udělat pár minut času na to, abyste se prošli. Je prokázáno, že při dlouhodobém sezení se metabolismus značně zpomaluje. Pokud alespoň jednou za hodinu vstanete a uděláte pár kroků, udržíte motor metabolismu v chodu.

Jsou i další drobnosti: přestaňte jezdit výtahem a choďte po schodech. Nejezděte do práce nebo do školy hromadnou dopravou nebo autem, ale choďte pěšky. A když už musíte jezdit, tak si nesedejte, ale stůjte. Při sezení spaluje vaše tělo až o 20% méně energie než pokud stojíte.

Úspěšné zhubnutí o 10 kilo

Nezapomínejte na pečlivou evidenci toho, jak postupuje vaše hubnutí. I nadále byste měli mít pod kontrolou, co jíte a jak cvičíte. Průběžně tyto zápisky vyhodnocujte. Každý člověk je jiný. Co jednomu pomáhá shazovat kila, na jiného vůbec nepůsobí. Nebojte se experimentovat a zkoušet co působí nejlépe na vaše tělo.

Ostatní čtenáři si prohlédli:

Diskuse: Jak zhubnout deset kilo za měsíc

Diskuse: 6
 • Custom avatar Adéla Černá

  povedlo se to někomu z vás?

  • Custom avatar Jenovéf Bok

   žádný problém, člověk se jen nesmí bát půstu (ne drastické diety/hladovky), týdenní půst a deset je dole raz dva, na začátku doporučuji nájezd pár dnů o citronové vodě (klidně oslazené fruktózou), citron zabrání aby člověka první dny, kdy střeva vstřebávají zbytky, bolela hlava, prostě pročistí „trubky“. pak týden o vodě (může být i minerální), a pokud člověk z půstu opatrně přejde na ketonovou dietu, tak může schodit za měsíc i mnohem více… :-) pak změnit stravování, pokud se člověk vrátí ke špatným návykům, je to celé k ničemu, i když dobrá zkušenost…

  • Custom avatar Luboš

   Ahoj, na každýho funguje něco jiného, ja jsem ze 150kg zhubl 30kg za dva měsíce a pak za 3 měsíce 25kg. šlo to docela ryche až jsem z toho dostal strach do půl roku jsem vážil 95kg ale urcitě je to jen o tom co máš v hlavě abys to zvládl.Rada na zavěr psat si co jiš je dobrý,hodně to pomuže protože když si to nenapíšeš tak nehubneš ale přibereš. Luboš

   • Custom avatar Petra

    tak to je něco teť když vím že to jde zvládnu to i já a už se těším až budu štíhlá
    :-)

 • Custom avatar Tom

  Hubnu od 13.2 2017 rychlostí 3kg za týden trochu míň jím,žádná dieta a k tomu 90 minut denně plavu.

 • Custom avatar Tereza

  Největší blbost na těchto článcích je dávat radu, že se zhubne tolik a tolik kilo za určité období. Vždyť to zmiňují i sami autoři článku, jen si neuvědomují, že si tím protiřečí se smyslem článku jako takového – žena s průměrnou výškou (170 cm) a 65 kily absolutně nemůže zhubnout za měsíc 10 kilo, zemřela by. Naopak když stejná žena o stejné výšce bude mít 100 kilo, tak těch 10 kilo za měsíc může shodit bez větších obtíží.
  Nebo jiný příklad – muž, který má při výšce 190 cm 90 kg a chtěl by zhubnout 10 kilo za měsíc – to je opět nesmysl, jen by si ublížil. Naopak muž, který by měl při stejné výšce 130 kg těch 10 kilo může shodit i za týden – stačí na to silná střevní chřipka s pořádnými průjmy a pocením, kombinovaná s nechutí k jídlu po dobu nemoci :) Nebo samozřejmě striktní jídelníček a pohyb (v tom případě to klidně stihne zhubnout za měsíc, aniž by si jakkoliv ublížil).
  Takže prostě strašně záleží na tom, jaká je výchozí pozice – z určité váhy se 10 kilo dá shodit velmi rychle a bezpečně, z jiné váhy je to téměř nemožné a hlavně i zbytečné a nebezpečné.
  Když se tedy vrátím k tomu příkladu, který je v článku, tzn. žena 35 let, 170 cm, 65 kg – pro takovou ženu je ideální dostat se na váhu někam k 58 kg, tzn. 10 kilo rozhodně hubnout nepotřebuje. A na tu váhu kolem 58 kg by se měla dostávat ideálně tak 3 měsíce, určitě ne pouze měsíc, to je naprosto nereálné, znamenalo by to radikálně omezit příjem potravy a skončilo by to nabouráním imunity, tzn. nějakou nemocí, plus by tam následně byl jojo efekt.

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar