Rychlé spalování tuku

Abyste se zbavili přebytečného tuku, tak zpravidla nestačí jenom změnit jídelníček, ale je nutné zaměřit se i na vhodné aktivity, kterými pomůžete nastartovat spalování tuků

Základem pro úspěšné hubnutí, je spalování tuku. Tuk je právě to čeho se chceme při hubnutí zbavit. Naše tělo se ale obecně jen nerado vzdává nahromaděných tukových zásob. Asi je to dáno historicky, kdy si naše těla byla zvyklá vytvářet tukové zásoby na horší časy, na dobu kdy byl hlad.

Abyste se zbavili přebytečného tuku, tak zpravidla nestačí jenom změnit jídelníček, ale je nutné zaměřit se i na vhodné aktivity, kterými pomůžete nastartovat spalování tuků. Obecně – pro odbourání přebytečného tuku, jsou nejvhodnější aerobní aktivity. Tedy takové fyzické aktivity, při kterých je pouze střední zátěž. Velmi dobrý je například běh, jízda na kole, jízda na rotopedu, dlouhé procházky svižnou chůzí, různé cvičení jako Zumba, aerobic, tanec apod. Tedy obecně jakákoliv aktivita, při které je vaše tělo vystaveno dlouhodobějšímu zatížení (minimálně 30 minut, optimálně pak jednu hodinu), během kterého je ale vaše tepová frekvence v optimální hladině (cca 55 – 65% tepového maxima).

Spalování tuků je pak možné podpořit i vhodnými doplňky vaší stravy. Takzvané spalovače tuků umí poměrně dobře zvýšit hladinu metabolismu. Vaše tělo, pak díky vyšší teplotě, vydává více energie, i když zrovna necvičíte. Pro rychlé spalování tuků vám ale samotný „spalovač“ tuků stačit nebude. Je to jen podpůrný doplněk. Aby vaše hubnutí bylo úspěšné, je nutné, abyste pravidelně cvičili a dodržovali přiměřený jídelníček.

Mohlo by vás zajímat: Kalorie v tuku, Dietní jídlo s nízkým obsahem tuku, Spalování tělesného tuku

Jedno kilo tělesného tuku odpovídá přibližně 7500 kcal (kilo kalorií), tedy něco málo přes 30 000 kJ (kilojoulů). Na to, abyste za týden spálili jedno kilo tělesného tuku, byste potřebovali každý den spálit asi 1000 kcal.
Pokud běžíte příliš rychle, s příliš vysokou intenzitou, a jste hodně zadýchaní, tak se tuky nespalují. Hlídejte si tepovou frekvenci. A to, jak se vám dýchá. Je lepší běžet s nižší intenzitou.
Při hubnutí rozhodně neplatí přímá úměra mezi množstvím potu nebo tím, jak vás bolí svaly, a tím kolik jste spálili tuku.
Při zatížení 50% maximální tepové frekvence naše tělo spaluje cca 60% tuku a 40% glykogenu. Při zatížení 75% maximální tepové frekvence naše tělo spaluje cca 35% tuk a 65% glykogenu.
Zatímco klidová tepové frekvence s pravidelným tréninkem klesá, ta maximální je +/- stále stejná. Svoji maximální tepovou frekvenci si můžete spočítat v naší online kalkulačce.
Typickou „začátečnickou“ chybou všech, kdo se snaží zhubnout, je „přepálit“ start.
1 kilogram tělesného tuku odpovídá přibližně 7000 kalorií (kcal). Takže na to abyste zhubli o jedno kilo, musíte někde ušetřit právě takové množství kalorií.