Výpočet a kalkulačka BMI

BMI samo o sobě nemusí úplně přesně vypovídat o tom, jestli máte nadváhu nebo ne

BMI je zkratka z anglického body mass index, tedy česky index tělesné váhy. Toto bezrozměrné číslo se používá především v medicíně ke statistickému vyjádření, jestli váha daného jedince odpovídá nadváze nebo podvýživě oproti zbytku populace.

BMI samo o sobě nemusí úplně přesně vypovídat o tom, jestli máte nadváhu nebo ne. Každý člověk má jinou postavu, jiný typ metabolismu, a tak tedy váha, která u jednoho znamená, že je „tlustý“ může u druhého vypadat úplně jinak.

Základem pro výpočet BMI je hmotnost a výška. To je poměrně málo údajů. BMI neřeší, jestli se jedná o muže nebo ženu, jaký je váš věk atd. Výpočet BMI je výsledek toho, že vaši váhu (v kilogramech) vydělíte druhou mocninou výšky (v metrech). Výsledkem je pak číslo, které se pohybuje zpravidla někde v rozmezí 16 – 40.

Ideální váha odpovídá BMI v rozsahu 18,5 – 25. Nadváha pak odpovídá BMI v rozmezí 25 – 30. Do 35 je to mírná obezita, do 40 střední obezita a nad 40 už morbidní obezita. Naopak 16,5 – 18,5 je podváha a pod 16,5 se jedná o těžkou podvýživu. Jak již ale bylo zmíněno výše, BMI je spíše statistické číslo, než že by jednoznačně dokázalo popsat právě vaši postavu. Hranice BMI se liší, jak podle pohlaví, tak i podle různé rasy.

Mohlo by vás zajímat: Rychlé hubnutí bez cvičení, Přírodní ovesné vločky, Postupné snižování váhy

Podle dostupných statistik, má 23% lidí v ČR obezitu. A dalších 35% má nadváhu. Téměř 60% lidé v ČR má tedy vyšší váhu, než kolik se považuje za „zdravé“. Se zvýšenou váhou, je spojena řada zdravotních rizik, a hrozí i zkrácená délka života.
Metabolický věk je termín používaný k popisu stavu vašeho metabolismu vzhledem k vašemu věku. Pokud máte vyšší metabolický věk, pak to může znamenat nadváhu nebo obezitu, nějaký zdravotní problém, nevhodný jídelníček nebo celkově nezdravý životní styl.
Pokud chcete zhubnout, nebo si zlepšit zdraví (a snížit riziko předčasného úmrtí), pak není nutné nachodit 10 000 kroků za den. Podle nejnovější vědecké studie, stačí jen necelé 4 tisíce kroků. Prokazatelný přínos, má už jenom 3867 kroků za den.
Pro výpočet množství alkoholu v různých nápojích (pivo, víno, tvrdý alkohol, apod.), můžete použít tuto kalkulačku. Podle objemu a procentního obsahu alkoholu v nápoji, si můžete snadno porovnat, kolik alkoholu je v nich obsaženo. Třeba pivo často obsahuje více alkoholu než jeden panák tvrdého.
Barva očí u dítěte se obvykle začíná měnit kolem prvního roku života. Třeba černošská miminka mají po narození obvykle světlou barvu očí, a ta až postupně tmavne.
Nic jako ideální váha vlastně neexistuje. Váha má sama o sobě, jen omezenou vypovídací hodnotu o tom, jak vypadá vaše postava.
Průměrná délka těhotenství je 280 dní (tedy 10 lunárních nebo 9 kalendářních měsíců).
Při zatížení 50% maximální tepové frekvence naše tělo spaluje cca 60% tuku a 40% glykogenu. Při zatížení 75% maximální tepové frekvence naše tělo spaluje cca 35% tuk a 65% glykogenu.