Hubnutí a dieta i pro diabetiky

<span>Hubnout můžete začít v každém věku. Zdravý jídelníček a aktivní pohyb je prospěšný pro každý organismus.</span> Hubnout můžete začít v každém věku. Zdravý jídelníček a aktivní pohyb je prospěšný pro každý organismus.

Lidé, kteří trpí cukrovkou a nadváhou mají mnohem vyšší riziko srdečních onemocnění, vysoký krevní tlak a další zdravotní problémy. Vzhledem k povaze onemocnění nemohou diabetici zkoušet běžné diety na hubnutí.

Některé z doporučovaných diet na zhubnutí by pro diabetiky byly vyloženě škodlivé. To je dáno tím, že u diabetiků je hladina cukru v krvi velmi nerovnoměrná. To často způsobuje i to, že se cítí příliš unavení nebo slabí.

Pokud patříte mezi diabetiky, nabízíme vám přehled základních pravidel, které byste měli dodržovat, pokud chcete zhubnout. Na úvod je ale nutné zdůraznit, že před tím než se pustíte do hubnutí, měli byste zvažované krok konzultovat se svým lékařem. Ten je schopný nejlépe posoudit, jestli zvažované změny v jídelníčku, nebo cvičení je vhodné pro vaše tělo.

Hubnutí pro diabetiky

Nesnažte se zhubnout rychle. Zvlášť u lidí, kteří mají cukrovku, platí, že jakékoliv radikální změny v jídelníčku mohou být velmi škodlivé. Nezkoušejte se tedy radikálně snižovat množství jídla. Ani nezkoušejte jednostranně zaměřené diety. Ty sice umožňují poměrně rychlý a výrazný úbytek váhy. Ve vašem případě by to ale bylo příliš velké zdravotní riziko.

Namísto toho se zpočátku soustřeďte na to, abyste jedli pravidelně, ale v malém množství. Naplánujte si to tak, abyste každé 3 hodiny měli jedno malé jídlo. Ideální je 5 jídel za den. Nevynechávejte žádná jídla. Soustřeďte se na pravidelný stravovací režim

Dieta pro diabetiky

Postupně zkuste provést změny ve svém jídelníčku (opět platí, že změny byste měli konzultovat se svým lékařem, nebo se můžete obrátit na nějakého výživového poradce, který bude schopný doporučit vhodné složení jídelníčku vzhledem k vašemu zdravotnímu stavu). Nahraďte potraviny s vysokým obsahem tuku nějakou nízkotučnou alternativou. Například můžete začít konzumovat odstředěné, nízkotučné mléko. Místo másla začít používat margarín. Vyhýbat se tučnému masu. Často to mohou být i jen drobnosti. Jako třeba že si z pečeného kuřete před jídlem odstraníte kůži (která má nejvyšší obsah tuku).

Cvičení pro diabetiky

Poraďte se svým lékařem, jaké typy fyzických aktivit jsou pro vás nejvhodnější (je nutné vzít do úvahy celkový zdravotní stav, věk, dávkování inzulínu a další faktory). V zásadě ale platí, že jednoduché cvičení, které je zaměřené na „klidnější“ pohybové aktivity by vám nemělo ublížit. Zkuste začít chodit na dlouhé procházky. 30 – 60 minut svižnější chůzí. Vhodná také může být cykloturistika nebo plavání.

Ostatní čtenáři si prohlédli:

Diskuse: Hubnutí a dieta i pro diabetiky

Diskuse: 1
  • Custom avatar růžena křičková

    JSEM DIABETIK TYPU-2 A POTŘEBUJI ZHUBNOUT.

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar