Dá se používat projímadlo pro zhubnutí?

<span>Dietní oběd? Hranolky, hamburger ... to asi nebude to pravé. Fast-food dietní jídla nenabízí.</span> Dietní oběd? Hranolky, hamburger ... to asi nebude to pravé. Fast-food dietní jídla nenabízí.

Laxativa neboli česky projímadla jsou užívány lidmi, co trpí zácpou. Projímadla ale mohou být používány i lidmi, co chtějí zhubnout. Některá projímadla se vyskytují jako přírodní látky, různé byliny nebo koření. Jiné projímadla jsou průmyslově vyráběné a jsou běžně k dostání v lékárně. Oba druhy projímadel ale mají odlišný účinek na organismus

Může vám projímadlo pomoci hubnout?

Laxativa fungují tak, že pomáhají pročistit střeva a k jejich rychlejšímu uvolnění. Jejich efekt je i ve zvýšení obsahu vody ve stolici, která je pak organismem rychleji vylučována. Pokud se rozhodnete používat projímadlo při hubnutí, tak hlavní efekt úbytku váhy, je způsoben vyšším výdejem vody z organismu. Projímadlo vám tedy nepomáhá spalovat tuky a zbavit se skutečných příčin vaší nadváhy. Jejich použití může vést pouze k tomu efektu, že se tělo zbaví nahromaděných zásob vody a díky tomu dojde ke snížení celkové hmotnosti. Vaše tělo pak bude vypadat opticky hubenější.

Jako projímadla si vybrat?

Některé potraviny, obecně to platí pro ty s vysokým obsahem vlákniny, jsou přírodní projímadla. Patří mezi ně šestky, sušené ovoce, jako například meruňky. Projímavý účinek má i konzumace listové zeleniny, manga nebo lněného semene.

Některé tekutiny, také fungují jako přírodní projímadlo. Pokud vypijete větší množství kávy, bude na vaše tělo působit jako projímadlo. Jsou také k dispozici speciální čaje z přírodních bylin a různých listů, které mají stejný efekt. Přírodní projímadla si můžete koupit i ve formě tablet, ve kterých jsou extrahovány účinné látky z přírodních zdrojů.

Jak bezpečně používat projímadlo na hubnutí

Vyhýbejte se umělým, nepřírodním projímadlům. Vyberte si projímadlo v podobě ovoce, zeleniny nebo bylinného čaje, bez přidaných chemických látek. Ovoce nebo zeleniny díky vyššímu obsahu vlákny pomáhají z těla vyloučit nejenom vodu, ale i další škodlivé látky a zároveň bývají zpravidla nedílnou součástí celé řady diet.

Klasická chemická laxativa, nebo i některé byliny působí na organismus pouze tak, že zvyšují rychlost vyprazdňování, ale přitom tělu nedodávají žádné živiny. Také pozor na nadměrné používání těchto látek. Při nadměrném a příliš častém použití vedou k poruchám trávení, žaludeční nevolnosti, nebo i k dalším problémům jako je podvýživa, křeče, problémy s ledvinami.

Mezi nejhorší kombinace patří současné používání laxativ a diuretik. Například pravidelné užívání projímadel, potravin s projímavým účinkem a současná nadměrná konzumace kávy nebo černého čaje, může vést k výrazným poruchám v rovnováze elektrolytů, což může v extrémních případech způsobovat poruchy srdeční činnosti.

Pomáhá projímadlo doopravdy zhubnout?

Projímadlo nijak nebrání vašemu tělu v tom, aby i nadále příjmalo nadbytečné kalorie. Projímadlo nijak nezasahuje do lepšího, rychlejšího spalování tuků. Efekt projímadla je pouze omezený. Dokáže při hubnutí pomoci pouze v tom, že se vaše tělo vyprázdní a postupně zbaví přebytečných zásob vody. Díky tomu může vaše váha klesnout v rozmezí 2 – 5 kilogramů (v závislosti na počáteční váze).

Podobné snížení hmotnosti, ale není to pravé zhubnutí. Pokud projímadlo přestanete používat, velmi rychle se vrátí původní hmotnost. Projímadla tedy nepomáhají hubnout, ale pomáhají pouze dočasně snížit aktuální tělesnou váhu.

Rozumnější metodou, jak se zbavit přebytečné váhy je tedy přistoupit k úpravě jídelníčku a cvičení. Také je dobré přejít na vyvážený pitný režim, který ve svém důsledku má stejný efekt jako používání projímadel.

Ostatní čtenáři si prohlédli:

Diskuse: Dá se používat projímadlo pro zhubnutí?

Diskuse: 6
 • Zhubnu do jara

  můžu zhubnout,když budu 20 minut ráno a 20 minut vecer skakat na trampoline??? dekuji

 • Custom avatar mišína

  Takové ničení zdraví, ano projímadlo je dobrá věc pokud trpíte na zácpu a i v tomto případě bych to řešila jinak. Pokud chcete opravdu zhubnout tak zkuste pravidelnou stravu, hodně pitné vody a trochu přidat pohybu. JE to ten nejzaručenejší recept. Moje dietní poradkyně mi vypracovala super plán a jedu podle ní už přes rok a výsledky jsou znát

 • Custom avatar hulína

  vy jste to řekla pěkně
  nemáte ten jídelníček k poslání ? kde jste chodila, ráda bych se mrkla jak to vypadá

 • Custom avatar Mišína

  Můžu vám ho poslat na mail když mi ho pošlete. Chodila jsem do světa zdraví, mají celkem v pohodě ceny.

 • Custom avatar Hulína

  Kollik tak a kde maj pobočky ? jestli možete pošlete na dvoracka.k@email.cz ráda to omrknu

 • Custom avatar Mišína

  koukněte se přímo na jejich stránky : svet-zdravi.cz , nemá cenu to zde vypisovat když bych to napsala ve zkratce a ani nevím odkud jste a o co máte zájem. Kdyby něco tak písněte , poslala jsem vám jídelníček na uvedený mail, mějte se:)

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar