Recepty na zdravá jídla

Recept na bezlepkové celerové lasagne

Uvažujete nad změnou svého jídelníčku a hledáte nějaké recepty na zdravá jídla? Na našem webu najdete podobných receptů hned několik. A nebojte se, zdravé jídlo nemusí být nutně jenom zelenina nebo něco nemastné, neslané a bez chuti. I zdravá jídla mohou být dobrá.

Recept na bezlepkové celerové lasagne: budete potřebovat půlku celeru, půlku velké batáty, mleté hovězí maso, kokosové mléko, cibuli, pepř, sůl, tymián, libeček a kokosový olej.

Celer a batátu nakrájíte na tenké plátky. Cibuli na kostičky a opražíte ji do zlatova na kokosovém oleji. Přidáte mleté hovězí maso a dochutíte solí a pepřem. Na závěr přidáte tymián, libeček a kokosové mléko.

Do zapékací misky naskládáme plátky celeru, na ně pak připravenou masovou směs, plátky batáty, opět masovou směs, pak zase celer atd., dokud nespotřebujeme všechny suroviny. Následně pečeme asi 40 – 50 minut v troubě na 180 stupňů.

Mohlo by vás zajímat: Recepty ze sóji, Recepty na hubnutí, Nízkokalorické recepty, Rady jak zhubnout

Sarkopenie je oficiálně považována za nemoc (byť se vyskytuje především v důsledku přirozeného stárnutí – proto se ani nedá plně vyléčit). Sarkopenií trpí asi 10 % lidí na 60 roků. Prevence zahrnuje dostatečný příjem bílkovin a pravidelné cvičení (odporové cviky).
Vitamín K patří mezi vitamíny rozpustné v tucích. Existují dvě hlavní formy – vitamín K1 a vitamín K2. Mezi hlavní účinky patří srážlivost krve (schopnost vázat vápenné ionty). A dále mineralizace kostí (prevence osteoporózy a zlomenin).
Nejlepší přístup k hubnutí kombinuje vyváženou stravu, pravidelné cvičení a pozitivní životní změny. Důležité je zaměřit se na dlouhodobou udržitelnost, vyhnout se extrémním a jo-jo dietám. A nastavit si realistické cíle. Zhubnout 20 kilo za měsíc je nesmysl. Zhubnout 20 kilo za půl roku se dá zvládnout.
Pro úspěšné hubnutí, není nutné dodržovat nějakou přísnou dietu. Zhubnout se dá i bez diety. Jídelníček (nejenom) při hubnutí by měl být zdravý a přiměřený. Základem zdravého jídla, by měla být hrst bílkovin, hrst sacharidů a dvě hrsti zeleniny.
Léto je ideální doba na hubnutí. K dispozici je čerstvá zelenina. Jídelníček si můžete zpestřit při grilování (je mnoho dietních a zdravých potravin, které se dají ugrilovat). Pozor na zbytečné cukry (slazené nápoje, smetanové zmrzliny, apod.).
Vitamín C je nezbytný pro zdraví. Hraje zásadní roli i při hubnutí – nepřímo ovlivňuje spalování tuků. Je podstatný i pro tvorbu kolagenu – mladší vzhled pokožky. Vitamín C má i „zázračný“ účinek proti kocovině. Naopak při nedostatku vitamínu C, mohou hrozit i vážné zdravotní problémy.
Vitamín D má zásadní vliv na vstřebávání fosforu a vápníku (a tím i na správný růst kostí). Do značné míry ale ovlivňuje i imunitní systém. Lidé s vážným průběhem onemocnění COVID měli velmi nízkou hladinu vitamínu D v těle. Vitamín se tvoří v kůži, když jsme na slunci. Nebo ho obsahují některé potraviny.
Chia semínka, bývají někdy označována, jako „super potravina“. Obsahují velké množství zdravých živin (omega-3 mastné kyseliny). Chia semínka jsou velmi dobrá i při hubnutí – dokáží omezit pocit hladu a zajistí pocit sytosti, po delší dobu. Mají i mnoho různých benefitů pro naše zdraví.