Nízkokalorické recepty

Možností jak si připravit nízkokalorické jídlo je celá řada. Tady je několik tipů na chutná jídla s nízkým obsahem kalorií:

Při hubnutí není ani tak důležité snažit se jíst co nejméně. Na objemu toho, co sníte, až tolik nezáleží. To, co si máte hlídat, je množství kalorií. Zatímco sklenice Coca-Coly bude mít přes 450 kJ (cca 110 kcal), a k tomu několik kostek cukru, pramenitá voda má jen zanedbatelné množství energie (resp. žádnou). Zatímco kilo brokolice obsahuje pár desítek kalorií (330 kcal), jedno kilo sádla představuje až 9000 kcal (37.500 kJ).

Možností jak si připravit nízkokalorické jídlo je celá řada. Tady je několik tipů na chutná jídla s nízkým obsahem kalorií:

Vyzkoušejte třeba špagety s nivou a česnekem. Hodí se jako lehká dietní večeře a mají jen málo kalorií. Nebo vyzkoušejte nízkokalorický čočkový burger. Je to vynikající vegetariánský burger na celozrnné bagetce. Obsahuje navíc bílkoviny, které potřebujete, ale jen minimum tuků.

Nebo si můžete vyzkoušet recept na nízkokalorický zeleninový salát s libovým hovězím masem. Jedna porce bude mít jen 220 kcal. Stačí vám k tomu plátek kvalitního hovězího masa, orestovaný na olivovém oleji, zeleninový salát a čerstvá salátová zálivka.

Mohlo by vás zajímat: Nejlepší recept na hubnutí, Recepty na hubnutí, Recepty ze sóji, Skořice

Pro úspěšné hubnutí, není nutné dodržovat nějakou přísnou dietu. Zhubnout se dá i bez diety. Jídelníček (nejenom) při hubnutí by měl být zdravý a přiměřený. Základem zdravého jídla, by měla být hrst bílkovin, hrst sacharidů a dvě hrsti zeleniny.
Sacharidy jsou nejjednodušším zdrojem energie pro mozek a tělo. Při dietě a hubnutí, by ale cca 80% sacharidů mělo být komplexních („pomalých“ – s nižším glykemickým indexem). Nízkosacharidové diety sice umožní i velmi rychlý úbytek váhy, často ale po nich následuje „jo-jo“ efekt.
Chia semínka, bývají někdy označována, jako „super potravina“. Obsahují velké množství zdravých živin (omega-3 mastné kyseliny). Chia semínka jsou velmi dobrá i při hubnutí – dokáží omezit pocit hladu a zajistí pocit sytosti, po delší dobu. Mají i mnoho různých benefitů pro naše zdraví.
Jedna kcal (kilo kalorie) je 4,185 kJ (kilojoule). Pro zjednodušení si tedy stačí pamatovat, že jedna kalorie (kcal), jsou asi 4 kilojouly (kJ).
Je důležité, abyste se naučili rozlišovat, kdy máte opravdu hlad, a kdy máte jen chuť na něco dobrého, nebo kdy se prostě jen nudíte.
Lepek se nachází v pšenici, v ječmenu a v jiných obilovinách – tedy pšeničná mouka, pečivo z pšeničné mouky, těstoviny, sušenky, aj.
Pokud začínáte s hubnutím, pak je dobré jako první vyzkoušet nízkokalorickou dietu.
Pří této krátkodobé dietě můžete za dva dny zhubnout až 0,5 – 2 kila. Část z úbytku váhy půjde na skutečně „spálené“ tuky. Zbytek úbytku váhy pak bude mít na svědomí pročištění organismu, především trávicího traktu.