Recepty ze sóji

Ze sóji je možné připravit celou řadu receptů, ve kterých sója slouží jako náhrada živočišných bílkovin (tedy masa).

Sója patří mezi luštěniny. Je známá především svým vysokým obsahem bílkovin. 100 gramů sóji obsahuje až 35 gramů rostlinných bílkovin, 19% vlákniny, 20% tuků a jen 3% sacharidů. Obsah kalorií v sóji je cca 450 kcal (kilo kalorií) na 100 gramů.

Ze sóji je možné připravit celou řadu receptů, ve kterých sója slouží jako náhrada živočišných bílkovin (tedy masa). Sója se dá upravit na mnoho různých způsobů. Ať už se rozhodnete pro sojové kostky nebo třeba sojové tofu, sojové mléko nebo jiné produkty ze sóji, určitě neuděláte chybu.

Mezi zajímavé recepty ze sóji může patřit například recept na guláš ze sóji, sojové karbanátky, smažené sojové plátky, zeleninový salát se sójou, sojové kostky na kari, sojové maso po čínsku nebo sojové maso se zeleninou. Tyto a další recepty najdete v souvisejících článcích na tomto webu.

Sóju je v současné době možné koupit snad ve všech větších obchodech s potravinami. V každém supermarketu budou mít alespoň pár výrobků ze sóji. Jinak také pochopitelně můžete využít některý z obchodů se zdravými nebo bio potravinami, kde budete mít výběr potravin ze sóji mnohem větší.

Sóju je před vařením zpravidla nutné nechat namočenou nějakou dobu ve vodě (to neplatí o sojovém tofu).

Mohlo by vás zajímat: Vyhlazení vrásek v obličeji, Zhubnout za týden, Jak zhubnout po vánocích<

Vitamín D má zásadní vliv na vstřebávání fosforu a vápníku (a tím i na správný růst kostí). Do značné míry ale ovlivňuje i imunitní systém. Lidé s vážným průběhem onemocnění COVID měli velmi nízkou hladinu vitamínu D v těle. Vitamín se tvoří v kůži, když jsme na slunci. Nebo ho obsahují některé potraviny.
Lepek se nachází v pšenici, v ječmenu a v jiných obilovinách – tedy pšeničná mouka, pečivo z pšeničné mouky, těstoviny, sušenky, aj.
V menopauze je důležitý i aktivní životní styl - začněte chodit na dlouhé procházky nebo jezdit na kole. A zapojte i svého partnera.