Kolik kalorií by mělo obsahovat vaše jídlo za celý den?

<span>Máte přehled kolik kalorií obsahují jednotlivé potaviny? Alespoň základní představu byste určitě mít měli.</span> Máte přehled kolik kalorií obsahují jednotlivé potaviny? Alespoň základní představu byste určitě mít měli.

Jaký je optimální kalorický příjem, když se snažíte zhubnout? Kolik kalorií by mělo obsahovat jídlo, které sníte za celý den? Pokud se snažíte rychle zhubnout a shodit nějaká ta kila, poradíme vám, jak optimalizovat váš jídelníček. Jakmile dosáhnete ideálního kalorického příjmu, začnete vidět výrazné výsledky vaší snahy zhubnout. Na to, abyste zhubli, snížili svou váhu, nepotřebujete žádné speciální diety. Stačí přejít na zdravý a vyvážený jídelníček a pozitivní efekt pro vaši váhu se velmi brzy dostaví i bez diety.

Několik rad k hubnutí

Dříve než se pustíte do hubnutí, pak především pro ty, kteří mají výraznou nadváhu, vyšší věk nebo nějaké zdravotní problémy, platí, že by měli navštívit svého lékaře. V případě nadváhy nebo jiných zdravotních problémů, může vaše tělo na změny jídelníčku reagovat jinak, než jak je tomu u běžné zdravých lidí. Váš lékař nejlépe dokáže posoudit zdravotní stav, to jaké potraviny jsou pro vás přípustné, a jakým se naopak vyhýbat.

Doporučená rychlost hubnutí

Snad každý, kdo se rozhodne snížit svoji váhu, by chtěl výsledku dosáhnout co nejrychleji. Pokud možno už za týden nebo maximálně za pár týdnů či za měsíc. Nejefektivnější metoda hubnutí (která má zároveň dlouhodobý a trvalý efekt) ale spočívá v postupném hubnutí. Příliš rychlá snaha o snížení váhy vede obvykle jen k jojo-efektu (jo-jo efekt = rychle kila ztratíte, rychle je naberte zpátky).

Optimální rychlost snižování váhy je 1 – 1,5 kilogramu za týden. K tomu abyste začali hubnout tímto tempem, pak stačí mnohem méně úsilí než snažit se zhubnout třeba o 5 kilo za týden nebo o 10 kilo za měsíc.

Ke snížení váhy přirozenou rychlostí vám postačí omezit příjem kalorií o 500 – 750 kalorií denně. To je zhruba 1/5 –  1/4 toho co byste měli přijmout v potravě, aby se pokryly energetické potřeby vašeho těla. Snížení kalorií o jednu pětinu neznamená tak drastické zásahy do jídelníčku. Pokud byste se snažili zhubnout třeba o pět kilo týdně, pak byste museli každý den snížit svůj kalorický příjem až o 70 – 80%. A to již vyžaduje extrémně pevnou vůli. Navíc při tak rychlém hubnutí musíte počítat se silnými pocity hladu, které u většiny lidí velmi rychle nahlodají jejich odhodlání a pevnou vůli ke snižování váhy.

Minimální doporučené kalorie

Množství kalorií, které byste měli každý den přijmout v potravě, závisí na několika proměnlivých faktorech. Svoji roli hraje vaše pohlaví, věk, výška a aktuální váha. Dalším důležitým faktorem je i to, jaké činnosti se běžně denně věnujete. Jinou potřebu kalorií bude mít člověk, který celý den sedí v kanceláři, jinou pak ten co stojí celý den na nohou v obchodě nebo na ulici, úplně jinou pak aktivní sportovec, nebo ten kdo vykonává těžkou manuální práci.

Obecně platí, že minimální množství kalorií se pohybuje okolo 1500 kcal / den. Pokud omezíte příjem kalorií v jídle pod tuto hodnotu, riskujete, že vaše tělo sklouzne do režimu hladovění. To je proces, který značně brání vaší snaze hubnout. Kromě nepříjemných fyzických a psychických pocitů, to zahrnuje i to, že tělo začíná spalovat svalovou tkáň, na místo toho aby spalovalo jenom přebytečné tuky.

Dietní jídelníček – snižujeme kalorie

Základem pro zdravé hubnutí je mít představu jaká je vaše cílová váha a jak rychle si můžete dovolit hubnout, aby to pro vaše tělo nebyla příliš velká zátěž. Jakmile máte v tomto jasno, můžete si pak jednoduše vypočítat, o kolik kalorií byste měli snížit svůj běžný denní příjem.

Musíte se začít zajímat o to, co jíte, kolik kalorií obsahují jednotlivé druhy potravin, nápojů, potravinových doplňků. Postupně byste se měli dostat do stavu, kdy e naučíte vyváženě kombinovat různé druhy potravin, tak abyste nepřekračovali stanovenou hranici maximálního množství kalorií. K tomu vám napomůže pečlivá evidence.

Informace, kolik potraviny či nápoje obsahují kalorií, můžete najít na mnoha místech na internetu, stačí hledat kalorické tabulky. Není asi nezbytně nutné počítat u každé porce kalorie na jednotky. Měli byste mít ale dobrou představu, jestli váš dnešní oběd představovat 200 nebo tisíc kalorií a podle toho uzpůsobit svůj celkový stravovací režim

Ostatní čtenáři si prohlédli:

Diskuse: Kolik kalorií by mělo obsahovat vaše jídlo za celý den?

Diskuse: 2
  • Custom avatar Anička

    ahojda sem tady nová potřebuji poradit se zdravím jídelníčkem nebo doporučit nějaké léky co ste osobně vyzkoušely a pomohly vám :D DĚKUJI Anička :D :D

  • Custom avatar petra

    dobrý den. mám dotaz. kolik kalorii mám požít denně? měřím 172cm a vážím 58 kg. ráda bych ještě zhubla a odstranila vnitřní tuk. děkuji předem za odpověď

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar