Vláknina

Bohatým zdrojem vlákniny je například brokolice, listová a kořenová zelenina, celozrnné pečivo aj. potraviny.

Vláknina je součást potravy, která je samo o sobě jen obtížně stravitelná. Výhodou vlákniny jeto, že v v trávicím systému na sebe váže vodu. Tím se zvětšuje její objem a to má jako vedlejší efekt větší pocit zasycení. Vláknina v potravě také pomáhá regulovat metabolismus tuků a cukrů. Vyšší obsah vlákniny v potravě také zkracuje dobu, kterou tráví potrava v trávicím traktu. Vláknina zrychluje proces vylučování.

Ideální množství vlákniny v potravě je nejméně 25 – 30 gramů denně. Vlákninu obsahuje mnoho rostlinných zdrojů. Vysoký podíl vlákniny mají luštěniny (hrách, fazole, sójové boby). Obecně mají vysoký podíl vlákniny i nejrůznější semena. Velmi vhodným zdrojem vlákniny je i celozrnná mouka (resp. potraviny vyráběné z celozrnné mouky).

Vlákninu také obsahuje zelenina (listová zelenina, mrkev, brokolice, slupka brambor = proto jsou lepší neloupané brambory). Vlákninu obsahují i některé druhy ovoce jako například jablka, banány a další.

Velkou předností vlákniny je i malý energetický obsah. Přesněji, to jak je tělo schopné vlákninu trávit. Nerozpustné vlákniny tělo není schopné trávit vůbec. U rozpustných vláknin, které jsou schopné vázat vodu, se liší míra, s jakou je tělo schopné tuto vlákninu trávit. Obecný průměr hovoří asi o 8 KJ v jednom gramu vlákniny, což jsou necelé dvě kalorie. Vláknina má tedy méně než polovinu kalorií ve srovnání s bílkovinami nebo cukry. A zhruba jen jednu pětinu kalorií oproti tomu, kolik kalorií obsahují tuky.

Mohlo by vás zajímat: Zdravý a vyvážený jídelníček, Hubnutí a zelenina, Detoxikace organismu

Pro potlačení (snížení) chuti k jídlu, je tedy vhodné volit takové potraviny, které mají spíše nižší glykemický index, a současně které mají vyšší podíl vlákniny
Olivový olej má opravdu jedinečné výsledky při snižování hladiny LDL cholesterolu, aniž by při tom zároveň snižoval hladinu HDL cholesterolu
Pomůže vám bezlepková dieta zhubnout? Vyzkoušejte to, a uvidíte sami, že jídelníček bez lepku je podobný, jako ten při hubnutí.
Jak zhubnout po vánocích? Změna jídelníčku, omezení cukrů a tuků, pravidelné cvičení = to je ten nejlepší recept, jak začít shazovat kila.
V menopauze je důležitý i aktivní životní styl - začněte chodit na dlouhé procházky nebo jezdit na kole. A zapojte i svého partnera.