Kalkulačka ideální váhy: Jaká je správná tělesná váha?

<span>Nic jako ideální váha vlastně neexistuje. Váha má sama o sobě, jen omezenou vypovídací hodnotu o tom, jak vypadá vaše postava.</span> Nic jako ideální váha vlastně neexistuje. Váha má sama o sobě, jen omezenou vypovídací hodnotu o tom, jak vypadá vaše postava.

Zajímalo by vás, jaká by měla být vaše správná tělesná váha? Trápí vás snad, že máte pár kilo navíc, a nejste si jisti, jestli je to už „moc“, nebo jestli je to ještě v „normě“. Připravili jsme pro vás kalkulačku na výpočet „ideální“ váhy. Do ní vám stačí zadat vaši výšku a kalkulačka vám spočítá, v jakém rozmezí by se měla pohybovat vaše váha.

Co je to ideální váha?

Na úvod ale nemůžeme nezmínit, že nic jako ideální váha vlastně neexistuje. Každý člověk je individuální a tak, i když budeme mít dva jedince s identickou váhou, jeden může vypadat jako zavalitý tlouštík a druhý jako vychrtlá smrtka. Váha sama o sobě, má jen pramalou vypovídací hodnotu o tom, jak vypadá vaše postava.

Ideální váha = štíhlá postava?

Už jen díky tomu, jak se liší hmotnost různých tělesných tkání. Třeba svalová hmota váží víc než tuková tkáň. A to až o 20%. Takže aktivní sportovec s větším množstvím svalové tkáně může vážit mnohem víc než „gaučový pecivál“. A přesto vhled jejich postavy bude nesrovnatelný.

Kalkulačka ideální váhy

Výsledkem výpočtu v této kalkulačce správné tělesné váhy je určité rozmezí. Minimální číslo znamená hranici, která by při zadané výšce již znamenala podváhu. Maximální číslo pak říká, že nad ním by se již jednalo o nadváhu. Uvedené rozpětí je ale poměrně široké a nemá zcela přesnou vypovídací hodnotu o tom, jaká je vaše postava.

Kalkulačka optimální (doporučená) váha
Jaká je vaše výška (v cm)

Výpočet

Jaký je ideální tvar ženské postavy?

A také, už samotný termín „ideální váha“ může být zavádějící. Podle čeho se vlastně bude určovat onen „ideál“. Když si vzpomenete na sošku věstonické Venuše, která určitě neměla míry 90-60-90. Nebo obrazy renesančních malířů a jejich „boubelatých“ krásek. Nebo třeba Viktoriánskou Anglii kdy se nosily korzety a ženy se snažili tvarovat své tělo do tvaru přesýpacích hodin. Nebo třeba Twiggy, která byla jako chodící reklama na anorexii? Co vlastně v té které době považovali za ideální váhu?

Jaká je správná tělesná váha

Snad jediná „správná tělesná váha“, o které se dá alespoň trochu seriózně hovořit, je ta která vychází ze statistiky a z lékařských studií. Tam jsme ale schopni říci pouze to, že lidé, kteří mají větší váhu (nadváhu, obezitu) než je běžný průměr, mají ze statistického pohledu vyšší riziko vzniku některých konkrétních nemocí. Nebo naopak, že lidé s nižší váhou, než je určitý průměr, mohou trpět nějakými konkrétními zdravotnými problémy.

Pak se tedy dá hovořit o určité správné tělesné váze, nebo možná píše doporučené váze ve vztahu ke zdravotnímu stavu a k riziku vzniku některých nemocí.

Jaká je moje ideální váha?

Pokud si kladete otázku, jaká by měla být vaše ideální váha, kolik byste měli správně vážit, pak odpověď na tuto otázku je jednoduchá. Pokud pomineme výše zmíněná zdravotní rizika spojená s výraznější nadváhou či obezitou, nebo naopak výraznější podváhou, pak vaše jediná ideální váha je ta, se kterou jste vy sami spokojeni.

A je jen na vás, nakolik se budete cítit spokojeni sami se sebou, a nakolik budete podléhat módním trendům, která vám diktují nějaký „obecně uznávaný ideál“ (který se navíc v průběhu času mění).

Jak vypočítat ideální váhu?

Pro výpočet ideální váhy je možné použít několik různých přístupů. Velmi často se pro vyjádření správné tělesné hmotnosti používá BMI index. Ten na základě poměru váhy a výšky spočítá určité číslo – BMI, které pak říká, jestli ze statistického hlediska máte spíše průměrnou váhu, podprůměrnou, zvýšenou váhu, nebo zda máte již nadváhu či obezitu. Ale jak již bylo zmíněno výše, orientovat se čistě podle výšky a váhy je značně zavádějící (svaly vs. tuk, rozložení tukové/svalové tkáně na těle apod.)

Ideální pro zjištění správné váhy, je pak spíše komplexnější porovnání různých parametrů – tedy jak výška a váha, tak i věk, pohlaví, obvod pasu, obvod hrudníku, obvod přes boky a zadek, obvod stehen atd. Z toho je pak možné určit nejenom množství tělesného tuku a jeho rozložení po těle, ale dají se pak vyvozovat i další závěry.

Správná tělesná váha není žádná absolutní konstanta

To, jaká by měla být vaše správná tělesná váha, také není nic, co by bylo absolutně pevně dáno. Správná nebo spíše doporučená váha, se bude značně měnit v průběhu celého života. Jiná bude u čerstvě narozených dětí, kde se prvních pár dní sleduje pomalu každý gram. Jiná bude u předškolních dětí nebo školáků. Speciální kapitolou jsou pak těhotné ženy, u kterých je běžné a ve výsledku „zdravé“, když přiberou 10 – 15 kilo. I to je ideální váha (z pohledu zdravého průběhu těhotenství).

I u běžného zdravého dospělého člověka jeho váha do určité míry kolísá. A to jak v závislosti na denním režimu, tak i může mít vliv třeba roční období. U žen zase může kolísat váha v důsledku jejich měsíčního cyklu.

Ostatní čtenáři si prohlédli:

Diskuse: Kalkulačka ideální váhy: Jaká je správná tělesná váha?

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar